Kolor na ścianie: kolorowe ściany HIT czy KIT?
Kolorowe ściany to nie tylko jaskrawe kolory farb na sąsiadujących płaszczyznach. Kolory w aranżacji ścian zapewniają także tapety, malowane wzory z szablonu, przeskalowane murale ścienne, czy wielkoformatowe grafiki i obrazy. Jak operować kolorem na ścianie w aranżacji wnętrz? Zobacz z czym warto zaszaleć tego lata...
Autor: agencjafree/living4media
Spis treści
- Kolor na ścianie: ściana jak obraz malowana
- Kolor na ścianie: wzorowa tapeta
- Kolor na ścianie: panel przesuwny
- Kolor na ścianie: muralem w ścianę
Co tworzy kolor na ścianie? Barwna plama koloru w aranżacji wnętrz to nie tylko jednolita ściana w mocnym kolorze. Jakie jeszcze mamy możliwości dekoracji ścian kolorem?
Kolor na ścianie: ściana jak obraz malowana
Do kolorów ścian w aranżacji mieszkania warto podejść kreatywnie. Bo niby czemu ściany w mieszkaniu traktować tak zupełnie serio? Mając do dyspozycji białą ścianę w salonie, zagospodarujmy ją jak wielkoformatowe płótno. Mając wśród przyjaciół artystów plastyków, można wespół z nimi zwizualizować wizję wymarzonej ściany: omówić ogólną kolorystykę kompozycji (barwy chłodne, ciepłe, intensywne czy zgaszone), przedstawienie (abstrakcje, motywy kwiatowe, arabeski, parafraza obrazu ulubionego artysty) i styl (realistyczny, nowoczesny, abstrakcyjny, impresjonistyczy itd.). Może się okazać, że pod wpływem sugestii i rozmowy z artystą praktykiem odkryjemy w sobie twórcze pokłady. Stworzona w ten sposób barwna kolorystyka ściany z pewnością zdominuje wnętrze. To do niej dostosować trzeba będzie (i względnie ujednolicić) kolorystykę mebli i dodatków. Jeśli nie chcemy angażować artysty w projekt naszej kolorowej ściany, postawmy na fototapetę z reprodukcją ulubionego obrazu w wersji XXL.
Kolor na ścianie: wzorowa tapeta
Powtarzalny wzór na ścianie to także pomysł na kolorową ścianę, zdecydowanie łatwiejszy do samodzielnego wykonania. Malowane wzory z szablonu na ścianie, w zależności od stopnia dekoracyjności, wprowadzą gęsty i dekoracyjny, silny stylowo wzór przyciągający uwagę (arabeska, stylizowane na wzornictwo art deco geometryzujące motywy klamrowe itd.) lub efemeryczny, jedynie zajawiony na ścianie, delikatnie podkolorowany motyw (powtarzalny motyw splotów w stylu skandynawskim, lekko tapowane motywy mozaikowe zbliżone do efektu pikselizacji itp). Zasada jest prosta - im więcej przewidujemy kolorów w dodatkach, tym z większą ostrożnością dawkujmy do na ścianie. Podobnie z wzorem - im bardziej skomplikowany, tym do jego malowania użyjmy spokojniejszej barwy.
Kolor na ścianie: panel przesuwny
Elementy konstrukcyjne i nośne, jak drzwi czy panele przesuwne, to także świetne nośniki koloru w aranżacji wnętrza. Ich format - często tożsamy z pełną wysokością ściany, stwarza możliwość użycia ekstrawaganckiej tapety czy rozciągnięcia wzdłuż panelu interesującej tkaniny. Mobilność tego rozwiązania sprzyja kreatywnym i nieco szalonym rozwiązaniom. To włąśnie w tym miejscu można eksperymentować z kolorami, które nas wabią, ale co do których nie mamy ostatecznego przekonania. W przypadku, gdy silny wzór czy motyw wybranej tapety okaże się męczący lub nużący - łatwo wymienimy nietrafiony wybór na bardziej z nami kompatybilny. Powrót niegdyś niezbędnych w każdym mieszczańskim apartamencie parawanów, to także pretekst do przemycenia dużej plamy koloru do wnętrza. Orientalne wzory tkaniny w ramach parawanu i połyskujące nitki detalu... klimatycznie i barwnie, nawet w otoczeniu monochromatycznej bieli ścian wnętrza. Nie zapominajmy, że podobnym w wyrazie nośnikiem będą także zasłony - pod warunkiem, że zawieszone na linii styku z sufitem. Wyrazisty wzór na powłóczystej tkaninie przykuje uwagę, im bardziej dekoracyjny, tym silniej nada ton aranżacji.
Kolor na ścianie: muralem w ścianę
Czemu nie iść po całości - muralem w ścianę! Murale potraktowane jako "sztuka ulicy" czy jako transfer sztuki użytkowej czy multimedialnej - wszystko dziś zależy już tylko od naszych upodobań i wrażeń estetycznych. Praktycznie każdy motyw możemy przenieśc na ścianę, a format wybranej kreacji wpłynie na jego oddziaływanie na całość aranżacji. Warto ryzykować, zwłąszcza jeśli nie mamy do końca pomysłu na meble, dodatki, tekstylia... silny kolor muralu na ścianie "ugrzeczni" nam pozostałe elementy wyposażenia i rozwiąże problem z wyborem.
Autor: agencjafree/living4media
W aranżacji tej jadalni nic nie jest typowe. Ani czerwony kolor ścian, ani pokrowce na krzesłach, ani obrus. Całość jednak wygląda imponująco i wyjątkowo ciekawie.
Autor: archiwum
Tonacja sypialni utrzymana jest w pastelach: pudrowym różu, jasnej zieleni, beżu i bieli. Tapeta ma subtelny japoński styl - przedstawia dwa żurawie. Istotą tej aranżacji jest powtórzenie kolorów z tapety w dodatkach: poduszce, wazonie, tacy. Pięknie!
Autor: agencjafree/living4media
Biała kuchnia czy kolorowa? Zależy na co patrzymy. Jeśli na fronty to jest to biała kuchnia, jeśli na sciany - to jak najbardziej kolorowa kuchnia. Niekiedy potrzebujemy prawdziwej odmiany i po aranżacjach wnętrz w kolorach neutralnych pragniemy ożywczego koloru.