Kolor złoty - jak zaaranżować wnętrze w kolorach złota?
Dzisiaj złoty kolor ścian niekoniecznie musi kojarzyć się z przepychem i bogactwem, a z nowoczesnością i kreatywnością. Innowacyjne sposoby „wplatania” złotego koloru stwarzają wiele możliwości aranżacji wnętrz. Złote ściany i dodatki możemy zastosować począwszy od salonu z kuchnią, poprzez sypialnię, biuro, kończąc nawet na łazience. Nie ma, co się zastanawiać: urządzajmy!
Spis treści
- Kolor zloty na ścianach: tak czy nie?
- Różne kolory złota na ścianie
- Jak łączyć złoty kolor z innymi barwami
- Kolor złoty a styl wnętrza
- Kolor złoty we wnętrzach - inspiracje:
Niezwykle ciepły kolor złoty sprawdzi się w każdej aranżacji wnętrza, zarówno w stylu retro, klasycznym, jak również w nowoczesnym glamour. Wpisze się wszędzie tam, gdzie nie tylko zwraca się uwagę na eleganckie akcenty, detale, ale także tam, gdzie oczekuje się bardziej wyszukanych i odważnych połączeń z innymi barwami oraz fakturami materiałów. Każdy, kto zdecyduje się na użycie złotego we wnętrzu (złote ściany, złote dekoracje) będzie z pewnością usatysfakcjonowany.
Kolor zloty na ścianach: tak czy nie?
Złoty kolor we wnętrzu, podobnie jak kolor srebrny, można stosować do woli na ścianach, jak również możemy wykorzystać go w dodatkach. Połyskujące złote ściany mienią się drobinkami i odbijają więcej światła, niż ściana pokryta zwykłą farbą. Ścienne oświetlenie sztuczne na tle złotej ściany wygląda zjawiskowo - światło rozchodzi się miękko po płaszczyźnie ścian i stwarza we wnętrzu przyjazny klimat. W zależności od kąta patrzenia oraz pory dnia złota ściana wygląda za każdym razem inaczej, przybiera innych odcieni. Dzięki temu cała aranżacja nabiera głębi i jest niepowtarzalna.
Złote ściany we wnętrzu nie pozostaną niezauważone – to jest pewne. Zależnie od tego, jaką otoczkę nadamy złocieniom we wnętrzu, mogą one błyszczeć na tle stonowanej aranżacji, wyznaczając jej charakter i decydując o niepodważalnym szyku. Kolor złoty, choć uważany jest za nazbyt wyrazisty i ekstrawagancki, może także stanowić jedynie tło dla projektu wnętrza.
Decydując się na złote ściany, nadajemy im prym w aranżacji, jednocześnie zapewniając idealne tło dla wyposażenia wnętrza. Wówczas wybierzmy proste bryły mebli i minimalistyczne wyposażenie, które będzie idealnie współgrało z naszą „złotą gwiazdą".
Różne kolory złota na ścianie
Jednolicie złote ściany, złote „przecierki” czy brokatową, złotą powłokę możemy uzyskać za pomocą różnych farb, mas i past dekoracyjnych, bejc oraz lakierów. Od narzędzi i sposobu wykonania w dużej mierze zależy efekt ostateczny. Ciekawie wygląda łączenie złotego koloru ścian z inną barwą, np. w formie „przecierki”, pasów czy wzorów ornamentowych. Alternatywą będzie również tapeta w kolorze złotym lub tylko z jego akcentem w formie połyskliwego wzoru. Tak zaakcentowana jedna ściana, czy wykonana lamperia z pewnością przykuje uwagę niejednego gościa. Tkaniny z elementem złotego koloru, ceramika, sztukateria – zastosowane z umiarem ozdobią wnętrze, a niestety w nadmiarze bardzo zaszkodzą. Czasami mniej złota, oznacza lepszą aranżację!
Jak łączyć złoty kolor z innymi barwami
Kolor złoty, choć nadal niepewnie wybierany, wolnym krokiem powraca do łask przypominając ubiegłe wieki. Złota barwa we wnętrzu ma ogromny potencjał dekoracyjny. Z tego powodu może być odczytywana jako manifest bogactwa, który nie zawsze będzie dobrze postrzegany. Najważniejsze jest jednak otoczenie złota w aranżowanej przestrzeni. Zacznijmy więc od koncepcji wizualnej wnętrza, w której docelowo ma pojawić się złoto.
Kolor złoty znakomicie dopełnia aranżacje w chłodnej kolorystyce. Dobre zestawienia dla złotych ścian to fioletowy, szafirowy, kobaltowy, granatowy, błękitny, morski, popielaty, grafitowy, oliwkowy, szmaragdowy. To barwy, które najlepiej prezentują się w połączeniu ze złotym kolorem i dopełniają się wzajemnie na zasadzie kontrastu (ciepło złota, chłód barwy). Obojętnie czy to będzie na płaszczyźnie kolorów ścian, czy zestawienia z dodatkami. Jak najbardziej możemy łączyć złoto z kolorem brązowym, białym i zimnymi „złamanymi odcieniami” bieli, jak również z surowymi materiałami takimi jak beton.
Niektóre ciepłe barwy takie jak czerwone wino czy pudrowy róż także wyglądają elegancko, jednak tutaj uważajmy z ilością, aby „nie przesłodzić” zbytnio aranżacji. Dodatkowo nie ma przeciwwskazań do łączenia w jednym wnętrzu złota i srebra – ten ciekawy eksperyment będzie niezwykle efektowny, sam w sobie wart jest wypróbowania. Doskonale wpisze się w charakter każdego mieszkania w nowoczesnym, nietuzinkowym stylu.
Kolor złoty a styl wnętrza
Ciepła barwa złota idealnie sprawdzi się w aranżacji wnętrz zarówno w stylu retro, klasycznym czy glamour. Złote kolory ścian będą świetnym dopełnieniem minimalistycznych i nowoczesnych przestrzeni. Złoto zestawione z nowoczesną formą mebli lub surowym tłem, np. betonowymi ścianami, będzie stanowiło wyrazisty akcent wnętrza. Jeśli marzy nam się salon, który wystrojem będzie nawiązywał do dawnych aranżacji, postawmy na zmatowione złoto czy złotą ochrę. Jeśli chcemy natomiast urządzić przytulne i nowoczesne wnętrze z lekkim zamiłowaniem do orientu, zdecydujmy się na mocny kolor ścian w połączeniu ze złotymi ornamentami.
Kolor złoty we wnętrzach - inspiracje:
Autor: archiwum
Praktyczny półwysep to dodatkowy blat roboczy w kuchni i wygodne miejsce do spożywania posiłków. Dla zachowania równowagi i symetrii zabudowy, szacht w kuchni został pomalowany na ten sam szary kolor co fronty dolnych szafek.Projekt wnętrza: Magdalena Walczak-Łomiak/ PomysłowniaZdjęcia: Marta Behling/ Pion Poziom
Autor: archiwum
Ściany w kolorze bieli i delikatnej szarości ozdobione sztukaterią, stanowią lekkie klasyczne tło dla mebli i innych elementów wyposażenia.Projekt wnętrz: em2 Pracownia ProjektowaZdjęcia: Emi Karpowicz
Autor: Cerames
Autor: Materiały prasowe H&M HOME
Złote akcenty świetnie komponują się z pastelowymi kolorami.