Kolorowa klasyka i bogata kolekcja szkła: mieszkanie, w którym nigdy nie jest monotonnie
Dorota jest miłośniczką filmów, kolekcjonerką szkła i kryształów. Swoje zbiory nazywa szklaną menażerią od tytułu lubianego starego filmu. Swoje mieszkanie urządziła tak, że kilka razy do roku może z łatwością zmieniać jego wystrój. Jest klasycznie, romantycznie i kolorowo!
Autor: Piotr Mastalerz
W królestwie Doroty panuje spokojny klimat. Meble rozmaite: trochę starych, trochę nowych. Wszystko białe lub prawie białe, tak jak kanapy – stylowa z czasów PRL-u i nowoczesna z IKEA. W letniej odsłonie gospodyni postawiła na kolorowe kwiaty. Na poduszkach pysznią się peonie i róże jak malowane, wazony pełne są mieczyków i hortensji. Na zdjęciu nasza bohaterka z pupilkami – kotką Glorią oraz suczką Bezą rasy hawańczyk, która myśli, że jest… kotem!
Spis treści
- Neutralne tło i barwne dodatki
- Wnętrze pełne pomysłów
- Co zrobić, by dobrze się mieszkało? Rady właścicielki
- Klasyka we wnętrzach: zobacz GALERIE ZDJĘĆ
Pani domu z upodobaniem cytuje Irenę Kwiatkowską z serialu Czterdziestolatek: „Jestem kobietą pracującą i żadnej pracy się nie boję…”. Jej życiorys zawodowy imponuje. Absolwentka AWF-u i SGH śmieje się, że nieraz jej kariera przebiegała w iście amerykańskim stylu, czyli od czyścibuta do milionera. W amerykańskiej korporacji finansowej awansowała w ciągu dwóch miesięcy z recepcjonistki na dyrektora do spraw PR. Zaliczyła Londyn, miała kilka własnych firm. Pracowała w wielu miejscach i branżach. Przeprowadzała się 20 razy! Może stąd wynikła jej koncepcja wynajmowania, a nie kupowania mieszkania. Kocha być w ruchu. Ma też drugi etat – najważniejszy. Jest szczęśliwą mamą trojga dzieci.
Neutralne tło i barwne dodatki
Po tylu przeprowadzkach nasza bohaterka potrafi urządzić się w każdym wnętrzu. Jej credo to: biało i czysto. Ściany i meble stanowią neutralne tło, a wystrój zmienia się wraz z porami roku. Za pomocą tkanin, poduszek i dekoracji pani domu nadaje wnętrzom coraz to inny klimat. Do bieli wszystko pasuje: szarości i beże, czerwień i zieleń, róż i błękit. Dorota lubi bawić się kolorami i konwencjami. Czasem nie czeka na nową porę roku i w środku sezonu urządza dla przyjaciół imprezę Raz na ludowo. W ruch idą góralskie chusty, kierpce i… oscypki. Mieszkanie zamienia się w wiejską chatę.
Nie przegap: Kolor biały we wnętrzach - ZDJĘCIA >>>
Wnętrze pełne pomysłów
Gospodyni opowiada, że jak przyjdzie jej coś do głowy, wszystko rzuca i zabiera się do realizacji pomysłu. Tym razem padło na talerze. Leżały spokojnie na półce, szybko umyła je i z pomocą całej rodziny zrobiła obramowanie okna. Jeden cenny talerz został niechcący stłuczony przez ukochanego pani domu, który omal nie dostał zawału z tego powodu. Za naprawę trzeba było zapłacić tyle, co za nowy, który był nie do odkupienia. Talerz skleił prawdziwy artysta – reperacji nie widać, a kuchnia wygląda pięknie w niecodziennej dekoracji.
Zobacz też: Kuchnia - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Co zrobić, by dobrze się mieszkało? Rady właścicielki
Nie zagracaj mieszkania! Mniej znaczy więcej, więc dla dobrego efektu wcale nie potrzebujesz wielu rzeczy. Wiem coś o tym, bo mam nieustające ciągotki do kupowania, ale na ogół udaje mi się nad tym panować. Kolekcja to co innego. Może być okazała, ale przedmioty nie powinny stać wszędzie. Zaaranżowane w przemyślane kompozycje nie tylko lepiej się prezentują, lecz także pozwalają uniknąć wrażenia chaosu.
Sezonowe porządki to dobry pretekst do zmiany aranżacji. Inne kolory i dodatki sprawią, że – po pierwsze – bardziej poczujesz nową porę roku, a po drugie – unikniesz nudy. Ja nie mogę zbyt długo patrzeć na te same poduszki czy zasłony. Kocham zmiany!
Klasyka we wnętrzach: zobacz GALERIE ZDJĘĆ
Autor: Marcin Czechowicz
Kącik jadalniany dopełniają eleganckie krzesła (Moduro-design.pl) z obiciem zdobionym pikowaniem i gwoździami tapicerskimi oraz wręcz biżuteryjne lampy (Westwing.pl).
Autor: Mariusz Bykowski
Zlewozmywak pod oknem dzieli blat na dwie części, czyli dwie wygodne powierzchnie do pracy.
Autor: Mark Alexander
Na pierwszy rzut oka sypialnia jest po prostu szara, ale na drugi dostrzegamy bogactwo chłodnych i ciepłych tonów oraz deseni (tkaniny Mark Alexander). Ściana potraktowana przecierką zyskała głębię, a zagłówek obity wzorzystą tkaniną nabrał miękkości. Pościel na łóżku także w różne biało-szare wzorki. Aż się prosi choć jedną poduszkę dać inną. Może jasnoróżową gładką?
Autor: Maria Miklaszewska
Jasna kuchnia sprzyja kulinarnym popisom. Oprócz dominującej bieli pojawiają się ciepłe odcienie drewna i szarości. A co najważniejsze, klimat mieszkania w kamienicy podkreśla cegła na ścianie zamiast klasycznych płytek kuchennych.