Kolory we wnętrzach: jak stosować i dobierać kolory do wnętrz?
Jak łączyć kolory we wnętrzu? To, jakie kolory farb dobierzemy do malowania ścian wnętrza będzie miało wpływ na cały wystrój pomieszczenia. Zanim zdecydujemy się na kolorystykę wnętrza należy dokładnie przemyśleć w jakich wnętrzach czujemy się dobrze. Inną kolorystykę nadamy wnętrzom w stylu nowoczesnym, a inną klasycznym i tradycyjnym.
Autor: Andrzej Szandomirski
Łazienka w śnieżnobiałym odcieniu bieli tworzy nowoczesną, minimalistyczną aranżację.
Spis treści
Kolory we wnętrzach odgrywają większą rolę niż może się wydawać. To dzięki nim odbieramy wnętrze jako przytulne lub chłodne, jako jasne, przestronne i radosne, lub bardziej stonowane i poważne. Można powiedzieć, że kolor ścian to tak na prawdę najważniejszy element aranżacji.
Kolory farb: temperatura barwowa wnętrza
Temperatura barwowa wnętrza wpływa na to w jaki sposób widzimy przestrzeń. Powinniśmy zatem na samym początku zdecydować czy chcemy, by nasze wnętrze było zaaranżowane z udziałem barw ciepłych czy zimnych. Odcienie ciepłe zmniejszają optycznie przestrzeń i dają wrażenie przybliżenia, im bardziej są intensywne i nasycone, tym efekt jest silniejszy. Natomiast odcienie zimne oddalają i sprawiają, że widzi się ją jako większą i bardziej przestronną. Wzmocnić to wrażenie możemy dodatkowo korzystając z bardziej rozbielonych kolorów. Nie można jednak grubą linią oddzielić kolorów ciepłych i zimnych. Najczęstszym błędem przy ocenie kolorów jest uznanie wszelkich czerwieni, żółcieni i pomarańczy za ciepłe, natomiast błękitów, fioletów i zieleni za zimne. Nie jest to niestety takie proste. Kolory powszechnie uważane za ciepłe mogą mieć w sobie zimne tony i odwrotnie. Jak się przekonać zatem która czerwień jest czerwienią ciepłą, a która zimną? Najprościej zrobić to przez porównanie. Na początku należy wybrać kolor, który jest ewidentnie kolorem ciepłym bez zimnych tonów (przykładowo intensywna, pomidorowa czerwień z pomarańczowymi tonami) i do niej przyrównywać inne odcienie czerwieni. Te z nich, które będą miały w sobie chłodne, niebieskie tony będą czerwieniami zimnymi, a te z tonami pomarańczowymi będą ciepłe. Może to sprawiać pewne trudności przy doborze kolorów we wnętrzach, nie każdy będzie w stanie dostrzec różnicę. Niektórzy po prostu od razu widzą temperaturę barwową kolorów, ale jeśli nie mamy zupełnie wyczucia lub nie jesteśmy pewni, należy poradzić się architekta wnętrz.
Kolory wnętrz: wiele odcieni bieli
Każdy kolor kryje w sobie nieskończoną ilość różnych odcieni. Wybór odcienia na ścianach decyduje o doborze koloru mebli i dodatków i w efekcie o tym jak będziemy odbierać wnętrze. Nawet biel i czerń mają mnóstwo odcieni. Warto poszukać odpowiedniej bieli pasującej do naszego wnętrza. Śnieżnobiała biel dobrze będzie wyglądać we wnętrzach nowoczesnych w zestawieniu z kontrastującą czernią lub energetycznymi, bardzo żywymi kolorami przejawiającymi się w dodatkach. Biel z kroplą beżu czy żółci świetnie odnajdzie się w aranżacji w stylu śródziemnomorskim, klasycznym, vintage, albo eko, natomiast biel z nutą szarości dobrze sprawdzi się we wnętrzach minimalistycznych, lub glamour. Kolory we wnętrzach przy dobraniu odpowiedniego odcienia bieli będą budowały bardzo harmonijny obraz aranżacji.
Jak łączyć kolory?
Jak łączyć kolory, by uzyskać spójny wystrój wnętrza? Zestawianie ze sobą różnych kolorów we wnętrzach może okazać się dość trudne dla kogoś, kto nie ma za bardzo wyczucia barw, lecz jest kilka zasad, które mogą w tym pomóc. Pierwszą z nich jest wykorzystanie kilku odcieni tego samego koloru – to rozwiązanie zawsze się sprawdza, zwłaszcza na neutralnym tle w kolorze białym lub szarym. Innym sposobem jest użycie kontrastów, na przykład fioletu i żółci, czerwieni i zieleni, lub niebieskiego i pomarańczowego. Kolory te, mimo że są mocno kontrastujące bardzo dobrze się dopełniają. Oczywiście nie należy przesadzać i wykorzystać kontrasty dla podkreślenia najciekawszego lub najważniejszego miejsca we wnętrzu. Można także wprowadzić trzeci kontrastujący kolor. Na przykład do fioletu i żółci dodać czerwieni. Wtedy wszystkie barwy będą nawzajem się uzupełniały i podkreślały, dając niebanalny efekt. Jeśli wolimy bardziej zachowawcze zestawienia można zostać przy neutralnej kolorystyce i jedynie w akcentach wprowadzić jakąś ciekawą barwę, osiągając kolorystyczną harmonię we wnętrzu.