KOLORY WNĘTRZ: sposoby dobierania kolorów
Optyczne powiększanie, rozświetlanie i obniżanie pomieszczenia. Dowiedz się jak dobrać kolory wnętrz, aby Twoje mieszaknie zyskło światła i przestrzeni. Sposoby są proste i efektowne.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Słoneczny żółty w połączeniu z bielą
Spis treści
- Dobieranie kolorów a optyczne powiększanie mieszkania
- Dobieranie kolorów do małych wnętrz
- Dobieranie barw intensywnych i neutralnych
- Dobieranie kolorów - inspiracje
Znasz kolory, które potrafią niemalże wymodelować wnętrze? Poznaj sposoby powiększania, rozświetlania i obniżenia wnętrza. Wybierz takie kolory wnętrz, aby Twoje pomieszczenie zyskało światła, energii i optycznego powiększenia.
Dobieranie kolorów a optyczne powiększanie mieszkania
Sposoby na optyczne powiększenie i rozjaśnienie wnętrz są proste i leżą w zasięgu naszych możliwości. Projektu mieszkania w bloku nie da się zmienić, ale rozebrać ściankę działową, a aneks kuchenny oddzielić od wypoczynkowej ażurową przegrodą – możemy pomalować mieszkanie dobrą farbą na odpowiedni kolor.
Kolejny pomysły to powieszenie zasłon czy rolet w oknach, jasnych i niezabierających przestrzeni i światła. Na koniec jeszcze tylko odpowiednie oświetlenie i nasz pokój zyskał kolorów, światła i przestrzeni.
Gdy posiadasz niskie pomieszczenie pomaluj sufit na biało. Biały sufit to jeden ze sposobów, który sprawia, że pokój wydaje się wyższy. Wnętrze w jasnych, rozświetlających barwach z ciemniejszymi fragmentami dekoracji, tworzy idealną harmonię.
Autor: Marcin Czechowicz
Czerń, biel i szarość nie występują w kole barw (podobnie jak w tęczy). Z tego względu mogą być dopełnieniem każdego innego koloru, doskonale również łączą się ze sobą nawzajem.
Dobieranie kolorów do małych wnętrz
Jasne ściany są idealne do małego pokoju. Żółte ściany, jasna podłoga oraz przezroczyste tkanina w oknie to dobra gra kolorystyczna dla małych wnętrz. Słoneczne ściany to sposób na stworzenie przytulnego wnętrza. Do tego lekkie sprzęty i odrobina mocniejszego koloru na ściany w głębi, w ten sposób stworzymy niezwykle optymistyczne wrażenie.
Rozjaśnianie wnętrza. Na rynku dostępne są już farby z rozjaśniaczem, które w składzie mają między innymi rozjaśniacze optyczne. Jakość farb sprawia, że nawet ciemne pokoje wydają się jaśniejsze.
W wysokich wnętrzach namaluj pasy wzdłuż sufitu. Wysokie i dość wąskie wnętrza wymagają małej korekty i sposobu na optyczne obniżenie. Ciemniejsze pionowe pasy na jasnym tle będą świetnym sposobem na poszerzenie, zaś pas pod sufitem obniża pomieszczenie. Dzięki temu pokój staje się bardziej przyjazny niż na początku.
Dobieranie barw intensywnych i neutralnych
Modnym pomysłem jest łączenie intensywnych kolorów z neutralnymi barwami. Interesujący efekt daje użycie barw chłodnych w miejsce popularnych ciepłych, np. zamiast ciepłego beżu – porcelanowy lub kawa z mlekiem, zamiast żółci chłodną odcień złamanej bieli.
Należy pamiętać, że dobrze dobrane do mebli i dodatków chłodne barwy nawet w ciemniejszych odcieniach nie pomniejszają optycznie wnętrza. Przy dobieraniu koloru warto stosować zasadę mówiącą, że sufity powinny być zawsze jaśniejsze niż ściany. Taki układ wydaje wrażenie lekkości i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się wyższe.
Dobieranie kolorów - inspiracje
Autor: materiały prasowe Magnat
Różne odcienie niebieskiego w jednym pomieszczeniu sprawiają, że wnętrze jest rześkie i bardziej dynamiczne
Autor: agencjafree/living4media
Paleta NUDE: kolory ciepłe, przytulne, jasne dodają każdej aranżacji miękkości i elegancji.
Autor: Mariusz Bykowski
Z takim kolorem ścian biała kuchnia zyskała zupełnie inny wymiar.