Komoda – czy na pewno wiesz, jaki to mebel? Poznaj jego historię, typy komód i ich rodzaje. Jak wybrać komodę?

2024-08-26 9:26

Komoda to mebel, który od stuleci gości w naszych domach. Jest praktyczna i dekoracyjna – nic więc dziwnego, ze tak ją lubimy. Jej nazwa bywa jednak mylnie przypisywana innym meblom skrzyniowym, więc warto poznać prawdziwe komody. Poniżej wyjaśniamy, jakim meblem jest komoda, jakie są jej rodzaje oraz podpowiadamy, jak z pomysłem można ją zaaranżować.

Spis treści

  1. Komoda – jaki to mebel? Wyłącznie z szufladami
  2. Komoda – krótka historia mebla
  3. Komoda bombé – co to za rodzaj komody?
  4. Szyfoniera i wellington – co to za rodzaje komody?
  5. Tallboy i highboy – co to rodzaje komody?
  6. Lowboy – co to rodzaj komody?
  7. Komoda – jak najlepiej wykorzystać jej walory?
  8. Jak zaaranżować komodę? Sprawdzone rady!

Komoda – jaki to mebel? Wyłącznie z szufladami

Komoda to mebel skrzyniowy wyłącznie z szufladami. Jeśli mebel kojarzy ci się z komodą, lecz ma szafki albo szafki i szuflady to nie jest komoda! Często błędnie bywają komodą nazywane właśnie kabienty, bufety, bieliźniarki i niskie kredensy. Komody mogą mieć różne rozmiary i liczbę szuflad, ale zawsze mają wyłącznie szuflady. Komoda jest bardzo praktyczna, a przy tym dekoracyjna. Może być antyczna, stylizowana na retro albo zupełnie współczesna, wręcz minimalistyczna.

Komoda – krótka historia mebla

Komoda zawdzięcza swoją nazwę językowi francuskiemu: słowo commode znaczy wygodny. I taka właśnie jest komoda – funkcjonalna, praktyczna, dekoracyjna. Doskonale się w niej przechowuje ubrania, akcesoria związane z ubiorem, biżuterię, fotografie, najróżniejsze drobiazgi itp. Łatwo wszystko w niej schować i wyjąć oraz utrzymać porządek (jest to prostsze niż głębokich szafkach). Warto zaznaczyć, że to właśnie ta niezwykła funkcjonalność komody dała początek... zabudowie kuchennej wyposażonej w szuflady!

To mebel z historią i wspaniałą przyszłością. Pojawiła się na miejsce skrzyni, która nie była wygodna, bo trudno było dostać się do rzeczy złożonych na dnie. W połowie XVII wieku dodano jej jedną lub dwie szuflady, wkrótce zajęły one całą skrzynię. Korpus robiono z sosny czy dębu, a całość pokrywano okleinami ze szlachetnych gatunków, jak orzech, mahoń czy heban.

Komody były symbolem statusu społecznego, toteż przywiązywano dużą wagę do jakości wykonania i modnego stylu. Zdobiono je różnymi technikami: intarsją, malaturą, okuciami z metalu, inkrustowano metalem, masą perłową, kością słoniową. Angielskie komody miały blaty drewniane, francuskie – często marmurowe.

W różnych epokach przybierały rozmaite kształty określające ich styl i pochodzenie. W Anglii od połowy XVII wieku królowały kanciaste i ciężkie chest of drawers (skrzynia-komoda), by sto lat później ustąpić miejsca francuskim z falistym frontem, które stały się modne w całej Europie.

Polecamy: Komoda w stylowym wnętrzu – jaką wybrać, by pasowała do wystroju?

Komoda bombé – co to za rodzaj komody?

Francuskie słowo bombé oznacza nie tylko bombę, ale także przymiotnik wypukły. Od niego wzięły więc swoją nazwę komody bombé, które pojawiły się w latach 70. XVII wieku. Meble w stylu Ludwika XV fronty i boki miały wypukło-wklęsłe, a nóżki – kabriolowe, przypominające wydłużoną literę S.

Szyfoniera i wellington – co to za rodzaje komody?

Szyfoniera to wysoka komoda (wyższa niż szersza) z siedmioma szufladami do przechowywania bielizny i drobiazgów – po jednej na każdy dzień tygodnia, co ułatwiało poranne szykowanie się do nowego dnia. Jej męską wersją był też mebel o nazwie wellington, używany przez angielskich dżentelmenów do przechowywania biżuterii  oraz m.in. kolekcji drobnych przedmiotów. Każda szyfoniera jest komodą, ale nie każda komoda jest szyfonierą. Każdy wellington jest komodą, lecz nie każda komoda jest wellingtonem.

Tallboy i highboy – co to rodzaje komody?

Tallboy to wysoka komoda, składająca się z dwóch mniejszych komód, z szufladami, ustawionych na sobie. Jej podstawa jest na ogół wsparta na niskich nóżkach, a góra mebla jest zakończona ozdobnym gzymsem lub szczytem. Tallboy powstał w Anglii, a szczyt popularności osiągnął w wiekach XVIII i XIX jako mebel wykorzystywany w sypialniach. Odmianą tallboya jest highboy, który to mebel widzimy na zdjęciu (Wikipedia/domena publiczna). Wspierał się na nogach kabriolowych, a u góry najczęściej zamknięty dekoracyjnym zwieńczeniem. Highboy składa się z pojedynczych dużych szuflad oraz dwóch, trzech mniejszych w najwyższych lub najniższych partiach mebla. (Opis m.in. na podstawie definicji zaczerpniętej z Wikipedia.org).

Lowboy – co to rodzaj komody?

Lowboy to mała, niska komódka, na wyższych wygiętych nóżkach. Na ogół miała dwa rzędy szuflad – jedną szeroką umieszczoną u góry i trzy małe w dolnym rzędzie. Traktowana jako uzupełnienie podstawowego wyposażenia i mógł pełnić funkcję stolika pomocniczego, toaletki, a nawet pulpitu do pisania. Lowboy często występował jako komplet do komody highboy i był popularny od końca XVII do końca wieku XVIII, głównie w Ameryce, ale również w Anglii. Wykonywano go najczęściej z drewna orzechowego, dębu i mahoniu, z mosiężnymi uchwytami i okuciami. Część egzemplarzy miała wyrzeźbioną na froncie stylizowaną muszlę. (Opis m.in. na podstawie definicji zaczerpniętej z Wikipedia.org).

Komoda – jak najlepiej wykorzystać jej walory?

Komoda jest niezwykle funkcjonalnym meblem, a przy tym bardzo dekoracyjnym. Początkowo głównie występowała w sypialni jako mebel do przechowywania ubrań, bielizny, akcesoriów związanych z garderobą. Trudno jednak nie dostrzec jej możliwości! Dziś więc wykorzystuje się ją dosłownie we wszystkim pomieszczeniach w domu i w różnych rolach, bo przechowuje się w niej niemal wszystko! 

Komoda mebel idealny do każdego pomieszczenia:

  • w sypialni – idealna do przechowywania ubrań, bielizny, biżuterii
  • w salonie – można w niej trzymać np. obrusy, serwetki, świece itp.
  • w przedpokoju – ukryć w niej szale, apaszki, rękawiczki i czapki oraz klucze, okulary itp.
  • w gabinecie – ułatwi utrzymanie w porządku np. dokumentów, zdjęć, biurowych akcesoriów itp.
  • w łazience – może posłużyć po ewentualnej przeróbce jako mebel pod umywalkę nablatową albo jako mebel do przechowywania
  • w kuchni – z powodzeniem uzupełni zestaw mebli do przechowywania, duża zaś może wystąpić nawet w roli wyspy czy półwyspu.

Jak zaaranżować komodę? Sprawdzone rady!

  • Fantastycznie prezentuje się komoda retro (nawet nie musi to być oryginalny antyk, który kosztowałby krocie) w nowocześnie urządzonym wnętrzu. Jest jak wisienka na torcie!
  • Komody współczesne, o prostych formach, mogą trafić dosłownie do wnętrz urządzonych dosłownie w każdym niemal stylu i też będą świetnie wyglądały.
  • Interesującym pomysłem jest wykorzystanie dwóch czy trzech takich samych komód – wystarczy ustawić je obok siebie i mamy... świetną „zabudowę” w salonie czy „ciąg roboczy” w kuchni. 
  • Komodę z reguły stawia się przy ścianie, ale może ona stanowić mebel oddzielający przestrzeń czy stań się „plecami” dla sofy itp.
  • Ściana nad komodą to miejsce szczególnie eksponowane i wymaga specjalnego potraktowania. Obraz czy lustro to oczywistość, ale warto wymyślić coś oryginalnego. Możesz np. powiesić kilka małych półeczek (jak pod kwiaty doniczkowe) pomalowanych na kolor ściany. Ustawić na nich kolekcję wazonów, figurek albo ciekawych imbryków.
  • Komoda zwracana siebie uwagę, a więc także to, co na niej stoi. Dlatego przedmioty powinny być dobrane starannie. Może to być np. zestaw zdjęć w pasujących do siebie i wystroju ramkach, ładne puzdro, wazon itp. Francuzi stosują wobec komód (i konsol) zasadę symetrii i np. stawiają dwie lampy na krańcach blatu albo dwa wazony. Na środku wystarczy jeden duży element, np. waza z kwiatami. Ładnie też wyglądają dekoracje w kilku planach, np. z tyłu wysokie wazony, bliżej – ozdobne talerze na specjalnych stojakach,a na pierwszym planie – kilka bibelotów.
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają