Konsola – czy na pewno wiesz, jaki to mebel? Poznaj jego rodzaje i historię. Jak wybrać konsolę idealną?

2024-10-17 15:09

Konsola to mebel praktyczny i dekoracyjny. Wbrew pozorom nie jest zarezerwowany wyłącznie dla pałaców i rezydencji. Dzięki swojej uniwersalności sprawdzi się niemal w każdym wnętrzu i co więcej – pełniąc różne funkcje! Poniżej znajdziesz krótką historię mebla oraz rady, jak dobrać konsolę do stylu wnętrza, i pomysłowo ją zaaranżować – zdjęcia!

Spis treści

  1. Konsola – jaki to mebel?
  2. Konsola – krótka historia mebla
  3. Konsola – ewolucja mebla do form współczesnych
  4. Konsola – jaka jest jej rola w wystroju wnętrz?
  5. Konsola – wykorzystaj jej ogromny potencjał!
  6. Jak efektownie zaaranżować konsolę?

Konsola – jaki to mebel?

Konsola to płytki stolik przyścienny, prostokątny albo półokrągły. Liczba nóg bywa różna. Bywają konsole wsparte na jednej nodze, która może być małym postumentem. Często mają dwie albo cztery nogi. Spotyka się też modele półokrągłe na trzech nogach albo długie prostokątne nawet na ośmiu (rzadko spotykane). Nowoczesne konsole bywają też wsparte na  elementach konstrukcyjnych. Konsola może mieć pod blatem szufladkę jedną albo dwie czy kilka mniejszych oraz łączące nogi półkę czy półki lub krzyżak – ale niekoniecznie.

Konsola – krótka historia mebla

Nazwa konsola pochodzi z języka francuskiego, w którym console oznacza wspornik. Początkowo nazwa była zarezerwowana dla architektury, gdzie oznaczała element konstrukcyjno-dekoracyjny z kamienia, drewna czy cegły wspierający np. balkon, gzyms, rzeźbę. Konsolą nazywa się też występ w ścianie służący za podporę stropu albo podstawę rzeźby, wazonu czy zegara w niszy. Potem konsolą nazwano ten wyjątkowy mebel.

Konsola jako rodzaj mebla pojawił się w XVIII wieku we Francji za panowania Ludwika XV i stał się meblem charakterystycznym dla epok baroku i rokoka.

Konsola – ewolucja mebla do form współczesnych

Na początku konsole były płytkimi stolikami o płytkich blatach półkolistych z drewna albo marmuru wspartymi na jednej albo dwóch nogach esowato wygiętych, bogato rzeźbionych i  często dekorowanych złoceniami zakończonych stopką w formie lwiej łapy czy kopytka. Wraz ze zmianą mód w meblarstwie pojawiały się nowe wzory, jak choćby konsole wsparte na nogach prostych, z kanelowaniem, z ozdobnymi główkami, charakterystyczne dla epoki Ludwika XVI. Pojawiały się modele także prostokątne, różna też bywała liczba nóg (od trzech do czterech i sześciu). Klasycystyczne konsole miały prostsze, zgeometryzowane formy, mniej zdobień. Przykładano wagę do proporcji mebla, pojawiły się motywy nawiązujące do antyku i charakterystyczna dla epoki dekoracje w postaci mosiężnych i złoconych aplikacji, subtelnej snycerki. Wraz z kolejnymi modami pojawiały się konsole w nowych odsłonach, w tym nieco ciężkawe w formie, fornirowane z epoki biedermeier, o płynnych liniach art noveau, czy zaskakująco nowoczesnymi w stylu art déco...

Jeśli marzysz o konsoli w domu, masz w czym wybierać. Te zabytkowe oczywiście są bardzo drogie, ale możesz kupić dobrą replikę albo mebel nawiązujący do ulubionej epoki. Warto też poszukać konsoli na pchlim targu, zaprzyjaźnionym strychu czy w kupić z drugiej ręki w Internecie. Można trafić na prawdziwe perełki z danych lat albo kupić współczesny wyrób za pół ceny. Wśród nowoczesnym wzorów w sklepach także jest w czym wybierać. Są konsole prostokątne, półokrągłe i o formie opartej na mniejszej niż średnica cięciwie. Proste meble składają się z blatu i nóg, wzbogacone – mają szufladki pod blatem, półki, krzyżakowe wsporniki. Różnorodność stylowa oraz rozmiarów daje możliwość dobrania konsoli do wystroju, metrażu i zaplanowanej dla niej funkcji.

Konsola – jaka jest jej rola w wystroju wnętrz?

Początkowo konsola była płytkim stolikiem przyściennym, który wypełniał miejsce pod oknami albo między nimi. Gdy konsolę stawiano przy pełnej ścianie, nad nią wieszano zwykle lustro a na blacie ustawiano rzeźby, wazony, zegary. Małe konsole z reguły przytwierdzano do ściany, by zapewnić im stabilność. Z czasem rola konsoli zmieniła się z czysto dekoracyjnej na także użytkową. Gdy pojawiły się modele z czterema i więcej nogami, odkryto jej walory jako samodzielnego mebla, który może wędrować po wnętrzach. I do dziś doceniamy jej rolę w tworzeniu wygodnej i efektownej przestrzeni.

Konsola – wykorzystaj jej ogromny potencjał!

Konsola doskonale wpisuje się we współczesne wnętrza. Z racji swojego kształtu doskonale sprawdzi się nawet na małym metrażu, bo zajmuje niewiele miejsca, a jest przydatna i dekoracyjna. Konsolę możesz wykorzystać na wiele różnych sposobów:

  • Klasyczne rozwiązanie to konsola stojąca pod oknem – może pełnić rolę kwietnika, jeśli ulokujesz na niej sporo roślin w estetycznych doniczkach, albo po prostu ładnie zamknie kompozycję, jeśli ustawisz na blacie kilka ozdób, wazonik z kwiatami, lampion ze świeczką.
  • Ulokowanie konsoli na ścianie między dwoma oknami to także klasyczne rozwiązanie, które doda wnętrzu elegancji. Zawieś powyżej duże owalne albo prostokątne lustro albo podkreślające charakter wystroju obrazy.
  • Konsola w salonie może także stanąć przy dowolnej ścianie. Ustawiona centralnie będzie skupiała na sobie uwagę, zwłaszcza z wiszącym nad nią dużym lustrem z jedną lub dwiema lampami stołowymi i bibelotami. Z kolei umiejscowiona z boku, np. przy fotelu i lampie podłogowej stworzy zaciszną strefę relaksu, sprzyjającą lekturze.
  • Konsola może pełnić funkcję stolika bocznego przy kanapie – pod warunkiem jednak, że nie będzie dość niska. Model wyższy, sięgający oparcia sofy, może zaś stanąć za sofą odsuniętą od ściany. To sama wygoda, bo można na niej ustawić lampkę, świecznik, misę z owocami, książki czy pilot do sprzętu RTV.
  • Konsola będzie niezastąpiona w wąskim przedpokoju. Sprawdzi się jako podręczny stoliczek z lustrem, do szufladki można wrzucić klucze. Na podłodze albo półce pod blatem znajdzie się miejsce na parę butów czy szale w dekoracyjnym pojemniku.
  • Konsola może pełnić funkcję małego bufetu w kuchni czy jadalni, toaletki w sypialni czy małego biureczka.
  • W łazience konsola z powodzeniem zagra rolę mebla, na którym można zamontować umywalkę nablatową.

Jak efektownie zaaranżować konsolę?

Konsola – zarówno ta retro, jak i ultranowoczesna – doskonale prezentuje się z lustrem albo obrazem lub kilkoma mniejszymi obrazami albo kolekcją dekoracyjnych talerzy zawieszonymi powyżej. Trzeba tylko pamiętać, by proporcje mebla i tego, co umieścimy na ścianie były odpowiednio dobrane. Całość będzie lepiej wyglądała, gdy lustro czy obraz albo kilka mniejszych przedmiotów wiszących z kompozycji, nie będą „wychodziły” poza obrys konsoli. Jeśli układ zaś będzie bardziej pionowy niż poziomy, wnętrze wyda się wyższe.

Konsola dobrze się prezentuje, jeżeli nie jest przytłoczona nadmiarem przedmiotów. Lepiej dać ich za mało, niż za dużo, bo wtedy powstanie wrażenie chaosu, a nie przemyślanej kompozycji. Konsole lubią symetrię, a więc ustawienie po obu krańcach blatu dwóch lamp stołowych, wazonów, lampionów czy świeczników to sprawdzone rozwiązanie. Wystarczy uzupełnić aranżację ładną misą, koszyczkiem z orzechami czy trzema książkami w efektownej oprawie lub figurką. Jeżeli nie lubisz symetrii, wybierz układ z jedną lampą czy wazonem. Ustaw je na krańcu blatu albo trochę bliżej środka (nie centralnie!), dodaj trochę niższy, lecz okazały element z drugiej strony i kilka drobiazgów – to wystarczy!