Kuchnia i łazienka spójnie zaprojektowane
Kuchnia i łazienka, dwa pomieszczenia różniące się przeznaczeniem, zostały połączone wspólną stylistyką. Wnętrza zaprojektowano tak, by zachować podobieństwo tonacji kolorystycznej, materiałów wykończeniowych, form mebli i dodatków.
Autor: Marcin Czechowicz
Proste szafki w mocnych kolorach oraz wzorzysta czarno-biała tkanina w roli tapety i oprawionego obrazu - oto cechy wspólne kuchni i łazienki. Pytania o dobre projekty wnętrz architekci zwykle zaczynają od rady, by określić jednorodny styl całości. My zestawiliśmy dwa bieguny: łazienkę i kuchnię. Nie naruszając funkcji i wynikających z nich praktycznych rozwiązań, sprawiliśmy, że stanowią spójny stylistycznie komplet. Jak to osiągnąć? Po pierwsze: nastrój. Kuchnia jest nowoczesna, meble mają proste kształty, ale przed chłodem minimalizmu chronią ją wyraziste dodatki. Po drugie: materiały. Dobrze dobrana baza na podłodze, ścianach i frontach szafek nie musi rzucać się w oczy. Twarde egzotyczne drewno świetnie sprawdzi się na podłodze zarówno w kuchni, jak i łazience. Dzięki głębokiej ciepłej barwie i rysunkowi słojów wprowadzi przyjazną atmosferę. Trzecia, nie mniej ważna sprawa, to kolorystyka.
Łazienka na wzór kuchni
Jedność stylistyczna nie oznacza monotonii. Kuchnia i łazienka urządzone w podobnym charakterze zyskują salonową przytulność. Gładka pomarańczowa powierzchnia bezuchwytowych szafek i ciemna podłoga decydują o rozłożeniu akcentów w łazience. Kształt i kolor blatu z umywalką dostępną z dwóch stron przypomina blat z płytą elektryczną. Tutaj pojawiły się też dekoracyjne lusterka na stalowej lince. Nietypowe rozwiązania sprawiają, że mamy do czynienia ze sferą wypoczynku i przyjemności. Wydzielona płytkami strefa kąpielowa jest prawie niewidoczna - szklana kabina nie zabiera optycznie przestrzeni. Czarno-białe wzory wracają na abażurach, a przeniesione z kuchni fragmenty wyrazistej tkaniny zabezpieczone szkłem występują w roli obrazów.
Umiar w doborze form, z jakim mamy do czynienia w tych wnętrzach, pozwala na dużą swobodę w dekoracji. Postawiliśmy na wciąż modne, a od niedawna dostępne w wielu popularnych sklepach czarno-białe motywy zaczerpnięte ze świata roślin. Dyscyplina kolorystyczna sprawia, że mogą różnić się między sobą, co jednak nie umniejsza ich siły wyrazu. Są przy tym na tyle uniwersalne, że można z nimi zestawić każdy kolor. My wybraliśmy mocny pomarańczowy. Dodaliśmy też odrobinę stali, by podkreślić nowoczesny styl.