Kuchnia w mieszkaniu w kamienicy: parkiet, różowy kredens i ciemnozielona zabudowa
Kuchnia z parkietem i starym kredensem pomalowanym na różowo jest dokładnie taka, jaką wymarzyła sobie właścicielka mieszkania w kamienicy. Udało się zachować nie tylko przedwojenny parkiet, ale też poddać renowacji stary kuchenny kredens. Jest tu więcej starych mebli. Zestawiono je z robioną na wymiar zabudową z frontami w odcieniu ciemnej, zimnej zieleni.
Autor: Dorota Niećko
Ciemnozielona kuchnia w kamienicy
Spis treści
- Kuchnia z połączonych pokojów
- Parkiet na podłodze w kuchni
- Odnowiony kredens jest teraz w kolorze różowym
- Zabudowa kuchenna na wymiar. Kolor: 6004
- Kuchnia w kamienicy. Zdjęcia
Kuchnia z połączonych pokojów
Właścicielka tego ponad 70-metrowego mieszkania w kamienicy po tym, jak dorosłe dziecko wyprowadziło się postanowiła zmienić nieco układ wnętrz. Cel: duża kuchnia z częścią jadalną i niewielkim salonikiem telewizyjnym. W tym celu przeniosła kuchnię z pierwotnego, niedużego pomieszczenia. Dokąd?
Otóż nowa kuchnia to połączone dwa pokoje - dawna sypialna i salonik, z którego było wyjście na taras. Trzeba było wyburzyć ściankę - oczywiście działową. Pomieszczenie ma obecnie ponad 25 mkw, a na podłodze - dębowy parkiet. Jak się okazało, dawniej też musiało być to jedno pomieszczenie, bo pod ścianą działową też był parkiet i dziś linii połączenia pomieszczeń nawet nie widać.
Dzięki połączeniu dwóch pomieszczeń, nowa kuchnia z jadalnią ma teraz okna na dwie strony i na dwóch ścianach oraz wyjście na taras.
Parkiet na podłodze w kuchni
Przedwojenny dębowy parkiet w kuchni (szeroka klepka) okazał się być w doskonałym stanie. Trzeba go było wycyklinować i polakierować. Użyto tu podkładu Bona Classic i lakieru Bona Traffic półmat.
Nie tylko dębowy parkiet na podłodze jest tu niecodzienny. Umeblowanie też nie jest banalne. I nie tylko chodzi o kolory. A za wystrój i aranżację nie odpowiada żadna pracownia, lecz lokatorka i jej mama. To one wymyśliły, jak zaaranżować kuchnię w kamienicy.
Jak wybrać drewno na podłogę w kuchni?
Stary kredens w domu. Inspiracje
Autor: I. Dziedzicki, styl.: J. Musiałowicz
Przedwojenny kredens, w którym można dostrzec cechy mebli biedermeierowskich.
Odnowiony kredens jest teraz w kolorze różowym
Jest naprawdę pojemny, mieści wszystkie naczynia i małe agd.
W zasadzie pomysł wyszedł od starego kuchennego kredensu, który trafił do mnie przed laty z mieszkania rodziców znajomych - opowiada właścicielka. - Wiele lat czekał na swoją wielką chwilę. Teraz, odnowiony i pomalowany na kolor zgaszonego różu jest głównym meblem w kuchni.
Kredens pani domu odnowiła samodzielnie. Użyła farby półmatowej do drewna i metalu firmy Jeger. To kolor 0069 Empire Rose.
Kolejną rzeczą, która jako pierwsza była brana pod uwagę był... wzór tapety, którą wyłożono wnęki okienne i ścianę nad blatem. To tapeta fizelinowa francuskiej marki Ugepa, wzór: Escapade.
Kolejne meble, jakie wykorzystano w kuchni, też od dawna były w domu i wymagały tylko niewielkiego refreszingu. To:
- drewniany kredens pokojowy
- stary stół z krzesłami
- biblioteczka
- stolik bo babci koleżanki, który dziś jest stolikiem pod telewizor.
Zabudowa kuchenna na wymiar. Kolor: 6004
A nowe meble? Całość dopełniła zabudowa kuchenna robiona przez stolarza na wymiar z blatami w kolorze ciemnozielonym, wpadającym w granat. Jako że pomieszczenie jest duże, właścicielka zdecydowała się na zamówienie blatu głębszego niż standardowo - ma 100 cm, co sprawia, że można na nim postawić naprawdę sporo sprzętów domowych. Kolor frontów to 6004 wg wzornika RAL. Ten sam kolor z wzornika zastosowano na fragmentach ścian w części jadalnej: to Tikkurila optiva 5.0 z mieszalnika (RAL 6004). Na pozostałych ścianach jest farba marki Magnat w kolorze kremowym o nazwie "lekcja muzyki".
Kuchnia w kamienicy. Zdjęcia
Autor: Dorota Niećko
Ciemnozielona kuchnia w kamienicy
kkk