Loftowe mieszkanie w stylu nowojorskiej bohemy. W środku wielkie przeszklenia
Wielkie przeszklenia to trend, który nie tylko przyciąga uwagę, ale i redefiniuje przestrzeń mieszkalną w stylowych kamienicach. W dawnym budownictwie miejskim wysokie stropy i duże okna zapewniały dostęp do światła dziennego, dziś tę funkcję przejmują szklane ściany, które doskonale komponują się z loftowym stylem nowojorskiej bohemy. Jak te nowoczesne rozwiązania wpisują się w układ amfiladowych mieszkań w sercu współczesnej tkanki miejskiej?
Autor: agencjafree/living4media
Spis treści
- Przeszklenia we wnętrzach
- Amfiladowy układ mieszkania
- Jak urządzić wąską kuchnię? Kuchnia w kamienicy
- Pomysł na śpiżarnię
- Łazienka fabryczna z widokiem
- Do tarasu prowadzi amfilada
- Loftowe mieszkanie w stylu nowojorskiej bohemy. Zdjęcia
Przeszklenia we wnętrzach
Przeszklone ściany i drzwi w aranażacji wnętrz to trend silnie kojarzony z nowojorską bohemą artystyczną i loftowymi pracowniami środowiska Andy'ego Warhola. Przeszklenia w aranżacji to także skojarzenia z otwarciem wnętrz... na zewnątrz, w zgodzie z ideą "życia bez zasłon" liberalnego Amsterdamu.
Znany i oswajany od lat na Zachodzie trend przeszkleń strefy wnętrz, powoli zadomawia się i w polskich wnętrzach - nawet tych z wielkiej płyty! Ociepla wizerunek surowego stylu industrialnego, czyniąc z niego bardziej przytulną ( i lubianą u nas) wersję stylu soft loft.
Przeszklenia w aranżacji wnętrz, u nas stosowane jeszcze nieśmiało i fragmentarycznie (np. jako propozycja ściany w aneksie kuchennym, ściana działowa doświetlająca wnętrze czy jako drzwi do przestrzeni jasnej sypialni), w aranżacji miejskich kamienic i plomb zrobiły istną furorę!
Amfiladowy układ mieszkania
Amfiladowy układ mieszkania w kamienicy, które z uwagi na wąski plan obfituje w pokoje przechodnie, zaplanowano jako wzajemnie uzupełniającą się całość, którą w dowolnym momencie możemy albo otworzyć na przestrzał, albo wydzielić z niej pojedyncze przestrzenie. Każde z pomieszczeń, nawet spośród tych w samym sercu domu (bez bezpośredniego dostępu do okien zewnętrznych), jest doskonale doświetlone.
Gwarantują to spektakularne przeszklenia drzwi amfiladowych i przeszkleń pomiędzy poszczególnymi strefami mieszkania w kamienicy. Co ciekawe, wykorzystano w tym projekcie wszystkie atuty oryginalnej substancji zabytkowej (jak drewniana stolarka szklonych drzwi amfiladowych, klasycyzujący ekran kominka z oryginalnym, spatynowanym lustrem, drewniane okładziny płycinowe na ścianach, stiuki i bordiury...), przy jednoczesnym wprowadzeniu industrialnych elementów surowego stylu loft.
I tak, oprawione w metalowe ramy szklone drzwi w jadalni, kuchni i łazience, wypełniono jeszcze bardziej podkreślającym surowość stylu loft, trawionym i nieprzeziernym szkłem. Pogodzenie elementów przytulnego salonu wypoczynkowego z funkcjonalizmem nowoczesnych rozwiązań do kuchni i łazienki osiągnęło stylistyczną harmonię w aranżacji wnętrz amfiladowej kamienicy. Jak to możliwe?
Jak urządzić wąską kuchnię? Kuchnia w kamienicy
Już sam projekt kuchni w tej wąskiej kamienicy zachwyca ergonomią wydzielonych stref i doborem materiałów wykończenia. Marmurowy blat Carrara na całej powierzchni roboczej w kuchni, powtórzono na wyspie kuchennej ze zlewem i częścią przeznaczoną na stół (z metalowymi hokerami wokół).
Wyłącznie dolną zabudowę kuchni zaplanowano w układzie litery "U". Antracytowy odcień masywnych, ale prostych szafek kuchennych ocieplono bordiurami w kolorze egzotycznego drewna. Proste, czarne uchwyty praktycznie nie rzucają się w oczy. Nawiązują do czarnych, metalowych podstaw ażurowych krzeseł barowych wokół wyspy kuchennej, prostego okablowania górnego oświetlenia i - oczywiście - czarnej oprawy przeszklonej ściany sąsiadującej z jadalnią.
Przeszklenie tego fragmentu ściany w kuchni wygląda na niedokończone, ale zamysł był świadomy. Przeszklenie większej części otworu w ścianie znacznie ogranicza rozprzestrzenianie się kuchennych zapachów na dalsze pomieszczenia w domu. Otwarta przestrzeń nad blatem gwarantuje swobodną komunikację osób znajdujących się w kuchni z tymi w jadalni.
Ułatwia też podanie posiłku w czasie spotkań rodzinnych czy większej liczby gości. Jednocześnie przeszklenie tej części ściany w kuchni zapewnia dostęp światła dziennego z jadalni do kuchni, którego w innym przypadku kuchnia byłaby pozbawiona.
Proste, białe płytki cegiełkowe na ścianie nad blatem kuchennym, betonowa podłoga czy masywna kuchnia i okap, przywołują skojarzenia z czysto funkcjonalnym wystrojem kuchni restauracyjnych. Drewniana, otwarta półka z drobnymi akcesoriami, jak młynki, zaparzarki czy grafiki, udomawiają wnętrze funkcjonalnej kuchni.
Zobacz też: industrialna kuchnia za szkłem w nowoczesnym wnętrzu
Pomysł na śpiżarnię
Drugą z krótszych ścian wnętrza kuchni w całości przeznaczono na obszerną spiżarnię. Gospodarując półki w ścianie z białą glazurą, przesłoniono je szklanymi, loftowymi drzwiami w metalowych ramiakach, z wypełnieniem z trawionego i perforowanego szkła. Nieprzezierne szkło drzwi do spiżarni rozmywa obraz jej zawartości, jednocześnie prowokując "względny tam porządek".
Piękna wystawa domowych weków w opasłych słoikach, uporządkowany suchy prowiant i wszelkie zapasy stanowią wspólnie całkiem pop-artowską kompozycję. Dolne półki spiżarni przeznaczono na przechowywanie mniejszego AGD i rzadziej używanych akcesoriów kuchennych, jak formy do pieczenia, miski, roboty kuchenne.
Czytaj też: Słoiki na weki! Jak i co wekować, w czym pięknie przechowywać?
Łazienka fabryczna z widokiem
Przeszklone ściany z trawionym szkłem wykorzystano także w aranżacji przestronnej łazienki ze strefą kąpielową. Szklane drzwi w metalowej oprawie posłużyły tu za szklany parawan, oddzielający zażywająca kąpieli osobę od części łazienki z kamienną umywalką z granitu.
Wzdłuż wolno stojącej żeliwnej wanny rozciąga się panoramiczny wręcz widok na zróżnicowane dachy miasta. Kąpiel z widokiem dla odważnych gwarantowana! Dla tych bardziej skrytych wymyślono białą roletę z tkaniny — przepuszcza światło dzienne, a chroni prywatność.
Perforowana, metalowa podłoga podkreśla industrialny charakter przeszklonej strefy kąpielowej. Jednak wystarczy przekroczyć szklaną ścianę, by znaleźć się w przestrzeni łazienki z granitowym blatem i taką też półką umywalkową, trójdzielnym lustrem sferycznym i kryształowym plafonem pryzmatującym światło, by znaleźć się na skraju chropowatego stylu industrialnego z wysublimowanymi materiałami właściwymi bardziej stylistyce art déco.
Odrębne pomieszczenie z WC zaaranżowano w bardziej klasycznym klimacie, choć metalowa, perforowana podłoga została powtórzona i tam. Klasyczne, kwadratowe płytki w bieli, położone do 1/3 wysokości ściany i wykończone czarną bordiurą, oraz biały kolor ścian i ceramiki łazienkowej zasygnalizowały neutralność tego wnętrza.
Ale już mosiężna oprawa lustra z fazą i dobrane do niego mosiężne kinkiety oraz uchwyty na ręcznik i papier udomowiły i ten zakątek wnętrza w kamienicy.
Zobacz też: Mała łazienka, duży efekt! Elegancki projekt małej łazienki w kawalerce!
Do tarasu prowadzi amfilada
Majstersztykiem wykorzystania potencjału wnętrza w kamienicznej plombie, jest przejście amfiladą przez całe mieszkanie do słonecznej jadalni, a z niej — bezpośrednio na taras! Słoneczna jadalnia z przepięknym, mozaikowym parkietem i białą cegłą na ścianach, przepuszcza światło dzienne zarówno bezpośrednio z okna tarasowego, jak i z przeszklonych stref dziennych serca domu.
Reling na zasłonki, umieszczony ponad przeszkleniami, gwarantuje możliwość wizualnego oddzielenia jadalni, zarówno od części kuchennej, od strony tarasu jak i od obydwu tych części na raz, tworząc niezależne pomieszczenie.
Długi, drewniany stół w jadalni pomieści liczną rodzinę i znajomych, a swobodne wyjście na taras (bez zbędnych progów, schodków i niewygodnych połączeń) naturalnie przenosi strefę jadalni do strefy tarasu. W ciepłe dni bezcenna, dodatkowa przestrzeń spotkań towarzyskich w domu.
Loftowe mieszkanie w stylu nowojorskiej bohemy. Zdjęcia
Autor: agencjafree/living4media
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Mieszkanie w stylu loft z czarną kuchnią z drewnem. Luiza eksponuje w nim swoją sztukę!
Autor: Projekt: Gosia Bardyszewska