Styl loftowy. 20 najciekawszych wnętrz w stylu industrialnym
Dawne hale fabryczne i zakłady przemysłowe zostały zaadaptowane na przestrzenie mieszkalne. W Polsce co prawda niewiele jest loftów z prawdziwego zdarzenia, jednak elementy stylu loftowego zadomowiły się u na dobre. Wybraliśmy aż 20 wnętrz, które nawiązują do przestrzeni loftowych lub są zjawiskowymi loftami.
Autor: Michał Skorupski
Ona ukończyła wydział filozofii, on – budownictwo i inżynierię środowiska. Dom urządzili dla siebie i swoich trzech córek. Swobodnie zestawili ze sobą wszystko, co kochają.
Spis treści
Styl loftowy we wnętrzu
Styl loftowy to przede wszystkim przemysłowa surowość. Sporo w nim betonu i cegły. Elementy konstrukcyjne oraz instalacyjne nie są maskowane, lecz wręcz przeciwnie – eksponowane w roli dekoracyjnej. Meble i dodatki? Tu również znajdziemy sporo metalowych elementów. W końcu wszystko, co znajdowało się w warsztatach i fabrykach, musiało wyróżniać się dużą solidnością.
W wersji „soft” metal pojawia się w formie ram konstrukcyjnych mebli i nóg, resztę zaś wykonuje się z drewna – również bardzo solidnego, a przy okazji przełamującego industrialny chłód. Typowo loftowe są również minimalistyczne lampy składające się jedynie z oprawek. To żarówki i niekiedy barwne, wyróżniające się przewody przejmują rolę dekoracyjną.
Współczesne lofty i wnętrza industrialne stanowią istną kopalnię wnętrzarskich inspiracji – tym bardziej że zaadaptowały ciekawie wpływy z innych stylów aranżacyjnych. Mamy więc lofty skandynawskie, eklektyczne, w stylu vintage. Ten ostatni znakomicie uzupełnia czysty industrial, bo w obu znajdziemy elementy, które dobrze sobie radzą z upływem czasu.
19 wnętrz urządzonych w stylu loft
Poniżej aż 20 galerii z różnorodnymi wnętrzami w stylu loftowym. Dominują mieszkania z Polski, ale znajdziemy też te z innych stron świata.
Autor: materiał prasowy
Industrialne wnętrza pokochają miłośnicy minimalizmu i prostoty. Pozorny chłód, który panuje w takich przestrzeniach, bardzo łatwo możemy ożywić odpowiednimi dodatkami w kolorze nasyconej pomarańczy, czy chłodniejszych odcieniach błękitu.
Autor: archiwum
Mieszkanie dla singla znajduje się w kultowej lokalizacji, w samym centrum Łodzi, z niesamowitym widokiem na miasto. Projekt kawalerki powstał z zamiłowania właściciela do pofabrycznej tradycji Łodzi, ale też do minimalizmu i nowoczesności. Dominantą kompozycyjną jest ceglana ściana, która przebiega wzdłuż całego mieszkania i stanowi doskonałe tło dla niecodziennych dekoracji. Mieszkanie miało stanowić swoistą galerię sztuki, eksponującą design w najlepszym jego wydaniu.Architekci postawili na styl industrialny, ale nie zabrakło również nowoczesnego minimalizmu czy steampunkowych detali, które nadają wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Projekt wnętrz: 3DPROJEKT architektura
Autor: archiwum
W otwartej strefie dziennej ważny jest dobry fukcjonalny podział pomieszczenia. Duży jadalniany stół i krzesła umownie oddzielają część wypoczynkową od kuchni. Betonowy tynk strukturalny na ścianie zestawiono z drewnianą podłogą, którą dodatkowo ocieplono wełnianym dywanem. Projekt wnętrza: Red Cube DesignZdjęcia: Mateusz Torbus/ Fotograf
Autor: archiwum
Loftowy, industrialny klmat ocieplają tapicerowane meble. Właścicielka kocha kolory, więc nie mogło ich zabraknąć w wystroju salonu. Sofa składająca sie z 2 modułów z funkcją spania, które można w zależności od potrzeby dowolnie ustawiać to świetne rozwiązanie przy małych powierzchniach. Funkcję przechowywania pościeli pełni puf umieszczony pod stolikiem kawowym. Cegła na ścianach nawiązuje do stylu wykończenia całego budynku. Projekt wnętrz i wizualizacje: Jola Riopka
Autor: archiwum
Zastosowany w salonie, system szynowy pozwala na strefowe oświetlenie pomieszczenia i dodatkowo optycznie prostuje sufit. Odkryta struktura sufitu, widoczne kable od oświetlenia, ciemne grzejniki, wprowadzają do pomieszczenia industrialny klimat.Projekt wnętrz: Kamila Litwa/ Blue TarpanZdjęcia: Monika Filipiuk-Obałek
Autor: archiwum
Klimat wnętrza budują obrazy i grafiki właściciela. W strefie wypoczynkowej stanęła prosta ale efektowna sofa Blow polskiej marki Malafor. Wygodny hamak wnosi do salonu atmosferę wakacji.Projekt wnętrz i zdjęcia: Zuzanna Dziurawiec
Autor: archiwum
Obita ciemnozielonym aksamitem, elegancka sofa kontrastuje z przemysłowym klimatem reszty pomieszczenia. Po wielu miesiącach bezskutecznych poszukiwań odpowiedniego mebla, została ona w końcu wykonana na zamówienie. Sofie towarzyszy lekki stolik z miedzi. Na betonowej posadzce położono rudy dywan z krowiej skóry.Projekt wnętrz: Monika Pniewska Zdjecia: Marta Behling/ Pion Poziom
Autor: archiwum
Zgrana gama kolorów pozwoliła zapanować nad różnymi fakturami. Mięsiste zasłony i tapicerowane meble ocieplają industrialny klimat mieszkania.Projekt wnętrz: Pracownia PolkaZdjęcia: fotomohito
Autor: Projekt: Magda Załoga/Lokal Studio, zdjęcia: Aleksandra Dermont
Dodatkowym atutem była wysokość pomieszczenia, ponad 4m - pozwoliło to na wydzielenie strefy sypialnianej na antresoli. Stalowa konstrukcja regału podkreśla industrialny charakter wnętrza.Projekt wnętrza: lokal studioZdjęcia: Aleksandra Dermont Dubicka/ Ayuko Studio
Autor: Marcin Grabowiecki
Betonowe ściany pozbawione tynku oraz wrażenie przestronności, które uzyskano we wnętrzach, nadały mieszkaniu charakter industrialnego loftu.
Autor: Aleksandra Laska
Policyjny reflektor osadzony na statywie fotograficznym został kupiony na jednym z berlińskich targów staroci: regulacja wysokości nóg pozwala na zmianę lampy podłogowej w biurkową. Komódka ze sklepu Room Capacity przy Linienstraße 150 niedaleko Nowej Synagogi w Berlinie. Czerwony mur za oknem to fabryka przez całą dobę brzęcząca miedzią.
Autor: SAS Wnętrza
W wystroju wnętrza dominują szarości, czerwienie oraz dębowe drewno.
Autor: Meluzyna Studio
Uzupełnieniem sofy w salonie stała się biała, ażurowa huśtawka.
Autor: Marcin Ratajczak
Autor: archiwum
Salon jest miejscem spotkań domowników i gości. Właścicielom zależało by szafki kuchenne i ściany wokół pokoi dzieci wykonane były z prawdziwego betonu. Beton powstawał na miejscu, w lofcie - wykonawca produkował zbrojone stalą płyty, wylewając beton do form. Posadzkę przestrzeni dziennej pokrywa szary, wielkoformatowy gres. Szklana tafla nad blatem w kuchni - od strony salonu jest łatwa w utrzymaniu czystości ścianą nad blatem, od strony łazienki oknem doświetlającym niewielkie wnętrze.
Autor: Mariusz Bykowski
Imponujące przeszklenia tworzą klimat w mieszkaniu na poddaszu.
Autor: Alan Gastelum
Na ścianie z kominkiem w salonie została odsłonięta oryginalna, stara cegła. Jej wyrazisty charakter stał się główną ozdobą pomieszczenia.
Autor: pracownia projektowa Odwzorowanie
Przestrzeń mieszkania została zaprojektowana tak, aby wyeksponować wszystkie oryginalne elementy, wprowadzając jednocześnie modernistyczny i industrialny charakter.
Autor: archiwum
Dzięki jasnej kolorystyce i białej podłodze mieszkanie w kamienicy wydaje się dużo większe. Drewno na ścianach jest elementem konstrukcyjnym nadbudowy. Ponieważ jest go całkiem sporo i jest dobrze widoczne, do niego dobierano pozostałe elementy: kolory i materiały. Ponieważ drewno jest optycnie ciepłe pozostałe elementy moga mieć charakter zdecydowanie bardziej industrialny. Pled NAP, poduszki, cukiernica, taboret, guziki - HK Living.