Małe mieszkanie bez nudy, czyli jak uniknąć monochromatycznej aranżacji wnętrz
Małe mieszkanie to duże wyzwanie. Aranżacja małego wnętrza, wymaga zazwyczaj pewnych kompromisów, które pozwolą na uzyskanie przestrzeni estetycznej i funkcjonalnej zarazem. Prezentujemy projekt małego mieszkania pod wynajem, które zaskakuje funkcjonalnością i „elastyczną" aranżacją wnętrz, a mocna szarość okazuje się absolutnym hitem w projekcie małego mieszkania.
Autor: BE2 Studio Architektury
Małe wnętrza nie oznaczają rezygnacji z koloru. Nawet w małej sypialni można efektownie zaszaleć z mocnym kolorem, pod warunkiem wprowadzenia do małego wnętrza kolorystycznej równowagi.
Spis treści
- Małe mieszkania: elastyczny projekt wnętrz
- Hit w małym wnętrzu, czyli salon z kuchnią
- Funkcjonalny projekt małego mieszkania
- Małe wnętrza a kolor: jak to ograć?
Małe mieszkanie wymaga od projektantów wykorzystania pomysłowych rozwiązań, które pozwolą na funkcjonalną aranżację małego wnętrza. Zadanie wydanie się tym trudniejsze, jeśli niewielką przestrzeń mieszkania pod wynajem, trzeba urządzić przy jak najniższym budżecie i jednocześnie jak największej funkcjonalności wnętrza. Niełatwego zadania projektu małego mieszkania podjęli się projektanci z pracowni BE2 Studio Architektury.
Małe mieszkania: elastyczny projekt wnętrz
Małe mieszkanie i urządzenie funkcjonalnego wnętrza. Wyjątkowa przestrzeń na małym metrażu i aranżacja, która łatwo da się zmieniać. Aranżacja, która będzie wyróżniała się „elastycznością". Jak to możliwe? Projektanci z pracowni BE2 Studio Architektury podjęli się tego zadania i zaprojektowali małe mieszkanie pod wynajem, którego wystrój można swobodnie zmieniać, dopasowując go do gustu potencjalnych lokatorów. W tym celu postawiono na neutralne kolory, które wzbogacone różnymi dodatkami dekoracyjnymi, za każdym razem mogą tworzyć zupełnie odmienną przestrzeń. W małym mieszkaniu króluje czysta biel oraz modna szarość. Kolorystyczne przełamanie wnętrza zostało wprowadzone za pomocą efektownych detali aranżacji. W małym mieszkaniu ważny jest przede wszystkim umiar – tutaj zrezygnowano ze zbędnych dekoracji, a jedynymi ozdobami projektu wnętrz są napisy na ścianach, które jednocześnie są elementem łączącym wszystkie kolejne pomieszczenia.
Hit w małym wnętrzu, czyli salon z kuchnią
Projekt wnętrz zakładał dość oczywisty układ mieszkania, który wynikał z małego metrażu. Zdecydowano się na zaprojektowanie części dziennej, na którą składa się otwarty salon z kuchnią. Część kuchenna została oddzielona od części salonowej za pomocą wyspy barowej. We wnętrzu małej kuchni dominuje czysta biel, której idealnym przełamaniem jest mocny kolor szary. Świetnym dopełnieniem aranżacji wnętrza kuchennego są drewniane elementy, które nadają całości wyjątkowego charakteru. Zabudowa kuchenna charakteryzuje się prostotą i minimalizmem, który jest niezwykle pożądany w małych mieszkaniach. Wyspa barowa, oddzielająca salon od kuchni, została jednocześnie pomyślana jako dodatkowe miejsce do spożywania posiłków. Ważną rolę w aranżacji tej części małego mieszkania odgrywa także oświetlenie. Zdecydowano się na proste wiszące lampy w kolorze szarym, które idealnie współgrają z kolorystyką wnętrza. Dodatkowym elementem, który stanowi wyraźne wyznaczenie granicy w projekcie kuchni jest posadzka z płytek. W pozostałej części małego mieszkania postawiono na drewnianą podłogę, która otula wnętrze przyjemnym ciepłem.
Funkcjonalny projekt małego mieszkania
Strefa typowo salonowa została wyznaczona za pomocą prostej sofy w kolorze szarym oraz białych stolików kawowych. Kolorystycznym akcentem we wnętrzu jest fotel w musztardowym kolorze. Świetnym tłem dla minimalistycznego projektu małego mieszkania okazała się biała ściana, która optycznie powiększa przestrzeń. Wyjątkowej lekkości małemu salonowi dodają długie i zwiewne firany w śnieżnobiałym kolorze. Na uwagę w projekcie małego mieszkania zasługuje także aranżacja przedpokoju. Niewielka przestrzeń jest efektownym połączeniem bazowych kolorów aranżacji. Dodatki w musztardowym kolorze sprawiają, że wnętrze wydaje się niezwykle spójne z resztą mieszkania. Pomysłowym rozwiązaniem jest także zaprojektowanie szafek w zabudowie, które dzięki bieli i minimalistycznej formie sprawiają wrażenie jednolitej płaszczyzny, jednocześnie zapewniając optymalną ilość miejsca do przechowywania.
Małe wnętrza a kolor: jak to ograć?
W małym mieszkaniu udało się także zaaranżować oddzielną sypialnię. Wystrój wnętrza jest stylistycznym nawiązaniem do reszty małego mieszkania. Dominuje w nim czysta biel i modna szarość, a dopełnieniem aranżacji jest drewniana podłoga. W małej sypialni udało się zaprojektować także dodatkową szafę na ubrania. Projektanci postawili na kolor biały i minimalistyczna formę, dzięki czemu szafa nie przytłacza małego wnętrza, a wręcz wtapia się w resztę aranżacji. Szarą ścianę za łóżkiem zdobi napis, który jest jednym z charakterystycznym elementów aranżacji małego wnętrza. Projekt prezentowanych wnętrz małego mieszkania jest najlepszym dowodem na to, że mały metraż nie oznacza całkowitej rezygnacji z koloru. Dzięki umiejętnemu żonglowaniu zdecydowaną kolorystyką, nawet małe mieszkanie może okazać się wnętrzem ciepłym i przestronnym.
Kontakt z pracownią:
BE2 Studio Architekturyhttp://be2studio.pl/pl/ul. Wilanowska 8A/3100-422 Warszawa