Marina pod Wawelem, czyli mieszkanie w stylu marynistycznym
Choć Kraków znajduje się daleko od morza, właścicielka mieszkania postawiła na ulubiony styl marynistyczny. W końcu odległość nie może ograniczać chęci, by otaczać się pięknymi przedmiotami w zgodzie ze swoim gustem. W wystroju widać także zamiłowanie do klasyki i lekkiej, letniej elegancji znanej z rezydencji na Long Island.
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Właścicielce marzył się efektowny koralowiec, ale ponieważ prawdziwy jest pod ochroną, sięgnęła po doskonałą imitację. Oprawiony w ramę wygląda jak grafika.
Spis treści
- Zawsze lato, czyli styl marynistyczny
- Plażowa elegancja
- Jak wprowadzić do wnętrza styl marynistyczny? Rady właścicielki
- Wnętrza w stylu marynistycznym: GALERIE ZDJĘĆ
Nasza bohaterka, Kamila, po studiach zajęła się czymś kompletnie innym niż kierunek jej kilkuletnich nauk. Z pasji i miłości do wnętrz na własną rękę zaczęła zdobywać doświadczenia i wiedzę, które pozwoliły jej uprawiać zawód projektantki (Dreamhouse.info.pl). Inne zainteresowania Kamili doskonale łączą się z jej pracą. Języki obce, ogrodnictwo, rękodzieło, kultura krajów śródziemnomorskich pomagają jej tworzyć wnętrza pełne wyjątkowego klimatu. Możemy to zobaczyć w mieszkaniu, które jest jej weekendowym azylem. Urządzając je, dała wyraz swojemu upodobaniu do nadmorskich klimatów i stylu marynistycznego.
Zawsze lato, czyli styl marynistyczny
Urzeczona stylem letnich domów i rezydencji na Long Island (to tu leży słynne Hampton) postanowiła coś z nich przenieść do Krakowa. Morza co prawda brak, ale od czego jest wyobraźnia? Kamila stara się w swoich projektach czerpać z różnych miejsc i kultur, zgrabnie łącząc je w nową jakość. Stąd widzimy tu meble kolonialne obok ludwików i plażowej wikliny. Gospodyni sięgnęła po naturalne materiały i marynistyczne akcesoria.
.. Kolor niebieski we wnętrzach – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>
Plażowa elegancja
Starała się nadać mieszkaniu pewien szyk. To nie chatka rybaka z krzywym zydlem i siecią na ścianie, lecz starannie wystylizowane wnętrze z solidnymi sprzętami. Meble są lakierowane lub przecierane na biało, na podłodze bielone dębowe deski. Do tego cała gama niebieskości: od granatu po blady błękit. Szarości, kolor piasku i jasnego drewna tworzą aurę sprzyjającą wypoczynkowi, a chromowane lampy, świeczniki i patery dodają blasku. O morskiej inspiracji przypominają dekoracje: koralowce, muszle, koła sterowe i ratunkowe. Reprodukcje obrazów szkockiego malarza Jacka Vettriana tematyką i nastrojem idealnie trafiają w klimat wnętrza.
.. Paski i pasy: motyw dekoracyjny zawsze na topie >>>
Jak wprowadzić do wnętrza styl marynistyczny? Rady właścicielki
Wybierz odpowiednie kolory. Zgaszone, sprane, wypłowiałe – to odpowiednie określenia dla barw, które pomogą zbudować nastrój. Szarości, biele, błękity. Możesz użyć też trochę granatu, turkusu lub czerwieni. Raczej w postaci akcentów.
Nie przesadź z dekoracjami. Wybierz nie więcej niż kilka motywów, np. morskie ptaki i kamienie, muszle i szkielety fauny morskiej, modele żaglowców. Parę pięknych przedmiotów wystarczy dla podkreślenia stylu.
Szukaj staroci. Jeśli chcesz użyć do dekoracji wioseł czy koła ratunkowego, znajdź stare i podniszczone. Wyglądają o wiele lepiej niż takie prosto ze sklepu. Te ostatnie przerób po swojemu, by nie były takie oczywiste.
Wymyśl własne gadżety marynarskie. Oryginalność jest zawsze w cenie. To mogą być rzeczy zupełnie proste i skromne, jak np. szklane butelki napełnione piaskiem.
Wnętrza w stylu marynistycznym: GALERIE ZDJĘĆ
Styl marynistyczny to letnia lekkość i jednoznaczne skojarzenia z urlopem nad wodą. Sprawdź różne sposoby na aranżację wnętrza w tej konwencji. Prezentujemy gotowe projekty mieszkań w galeriach zdjęć.
Autor: Studio Mohito
Ciekawe dodatki i wykończenia to najmocniejszy atut wnętrza.
Autor: Mariusz Bykowski
Na tę salonową, marynistyczną aranzację składa się pikowana sofa w przygaszonym, chłodnym odcieniu oscylującym między niebieskim i fioletem, poduszki z kotwicami i stolik kawowy z jasnego drewna. Nad całością górują dwie, geometryczne, designerskie lampy.
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Większość mebli w tym pokoju dziecięcym wykonał stolarz na podstawie wskazówek właścicieli. Na przykład łóżko, które dzięki bulajom i sznurkowej siatce przypomina statek. Po drabinie można się wspiąć na „górny pokład”.