Marmur we wnętrzu powraca do łask
Marmur - piękny i szlachetny, we wnętrzu może jednak sprawiać wrażenie surowego. Czy marmur dobrze wygląda tylko w luksusowych wnętrzach? Podpowiadamy jak mądrze zaaranżować wnętrze z pomocą tego materiału.
Autor: Bernard Białorucki
W odbiciu podłogi, wyłożonej polerowanym marmurem „Crema Marfil”, wyraźnie widać rysunek mebli i zdobień. Ale marmur, by długo był tak efektowny, wymaga specjalnych zabiegów (jest wyjątkowo chłonny), został więc zabezpieczony warstwą zapiekanego gresu. Zobacz galerię zdjęć: całego apartementu
Spis treści
- Wnętrze z marmurem: czy musi być chłodne?
- Marmur we wnętrzu: zastosowanie
- Marmur we wnętrzu - czy jest praktyczny?
- Marmur - czy pasuje jedynie do luksusowych wnętrz?
Marmur kiedyś stosowany tylko we wnętrzach klasycznych, był wyznacznikiem luksusu. Dziś marmur jako materiał wykończeniowy w różnej formie coraz częściej pojawia się w naszych domach, będąc eleganckim dopełnieniem wystroju wnętrza.
Wnętrze z marmurem: czy musi być chłodne?
Marmur to materiał od zawsze stosowany jako materiał budowlany, rzeźbiarski oraz architektoniczny. Zastosowany w aranżacji wnętrza nadaje mu eleganckiego charakteru i klasy. Jednak wielu marmur we wnętrzu kojarzy się z surowością. Czy aby na pewno słusznie? Co zrobić, aby wprowadzając marmur do aranżacji wnętrza otrzymać stonowaną elegancję i jednocześnie nie utracić ciepła w mieszkaniu? Kluczem do sukcesu jest umiar. Jeżeli przesadzimy z użyciem tego materiału, z pewnościa będziemy mieć wrażenie chłodu i braku przytulności. Marmur warto jest również połączyć z innym, równie szlachetnym, lecz o cieplejszym charakterze matriałem stosowanym w aranżacji wnętrz - np. drewnem.
Marmur we wnętrzu: zastosowanie
Marmur we wnętrzu może posłużyć nam jako okładzina ścian czy wykończenie podłogi, jak również mniejszych elementów wyposażenia, jak marmurowe parapety, marmurowe blaty w kuchni lub łazience, marmurowe schody, czy obudowy lub ściany kominków zdobione marmurem. Marmur dostępny jest w różnych wybarwieniach: od koloru białego, żółtego, pomarańczowego, szarego, różowego, czerwonego, brązowego, aż do czarnego. Jako motyw przewodni w aranżacji wnętrza, marmur może pojawić się w postaci jednolitej posadzki w całym mieszkaniu lub jako elegancka kamienna okładzina ścienna dopełniająca wystrój wnętrza. Marmurowa posadzka idealnie sprawdzi się w przedpokoju jako wizytówka całego mieszkania - jest łatwa w czyszczeniu i bardzo elegancka. Na posadzki czy schody nadaje sie praktycznie każda odmiana marmuru. Kamienna okładzina będzie dobrze prezentować się we wnętrzu przez wiele lat. Musimy jednak pamiętać, że marmur położony na większe powierzchnie musi przede wszystkim spełniać funkcję użytkową, nie tylko dekoracyjną. Marmurowy blat w kuchni lub łazience może być elementem przełamującym styl dominujący w mieszkaniu bądź jego idealnym dopełnieniem. Marmurowa ściana natomiast nie wymaga naszej większej ingerencji - będzie ozdobą samą w sobie. Marmurowe elementy aranżacji wnętrza robione na wymiar, najlepiej zaplanować wraz z projektem wnętrza. Nie oznacza to jednak, że posiadając lub kupując gotowe już mieszkanie nie możemy sobie pozwolić, aby ten szlachetny materiał zagościł w naszych mieszkaniach. Obecnie rynek oferuje szeroką paletę barw oraz wzorów marmurowych płytek. Do najczęściej wybieranych kolorów należą; biele, czernie oraz beże.
Autor: archiwum
Marmur we wnętrzu - czy jest praktyczny?
Kamień jest materiałem wyjątkowo ciężkim. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas jego układania. Marmurowe blaty powinvy być kładzione w ostatniej kolejności - po zakończonych pracach budowlanych. Kamień naturalny we wnętrzu, taki jak marmur to inwestycja na lata. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim zaimpregnowaniu marmurowych powierzchni w celu zmniejszenia ryzyka uszkodzeń. Marmur w łazience wymaga impregnacji, która chroni przed zaplamieniem pochodzącym od środków chemicznych.
Istotną cechą marmuru jest jego porowatość - to ona sprawia, że ten naturalny materiał jest wyjatkowo podatny na szkodliwe działanie różnych substancji. Zaimpregnowanie marmuru uchroni go przed zabrudzeniami oraz wilgocią. Dzięki temu będzie służył nam wiernie przez długi czas.
Marmur - czy pasuje jedynie do luksusowych wnętrz?
Marmur idealnie odnajdzie się we wnętrzach nowoczesnych, modernistycznych, jak i klasycznych. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na prawdziwy kamień, warto zastanowić się nad dodatkami inspirowanymi jego unikatowym wzorem. Wzornictwo inspirowane marmurem podbija ostatnimi czasy globalny rynek. Marmurowe dodatki znakomicie wpiszą się w jasny, nowoczesny styl skandynawski.
Autor: materiały prasowe
Kolekcja Mourina marki CERAMSTIC. Ciekawą interpretacją szarego kamienia są również płytki Mourina – ciemne, poprzecierane szarości z piękną strukturą w stylu vintage to jeden z hitów ostatnich targów płytek ceramicznych w Bolonii. Towarzyszą im mozaikowe dekoracje. Płytki w formacie 60x30 cm posiadają złożoną budowę imitującą kafelki w mniejszym rozmiarze. Dzięki temu są znacznie łatwiejsze w układaniu i czyszczeniu.