Meble i pomocniki na kółkach – modne, efektowne i bardzo praktyczne. Gotowe i handmade – inspiracje i porady

2024-07-12 9:33

Mobilne meble i pomocniki to świetna alternatywa dla wyposażenia na zwykłych nogach. Są modne i efektowne, a ich funkcjonalność doceniają zarówno mieszkańcy kawalerek, jak i dużych domów. Na kółkach są nie tylko lekkie stoliki, barki, parawany, regaliki i pomocniki, ale także solidne sofy, fotele, pufy, konsole, szafki, regały, stoły, a nawet kuchenne wyspy! Jest ich w sklepach sporo, więc można znaleźć coś dla siebie. Warto jednak pokusić się i samodzielnie zrobić mobilny mebel – to łatwe!

Spis treści

  1. Meble i pomocniki na kółkach – znane od stuleci. Jakie wybrać?
  2. Rodzaj kółek decyduje o ich charakterze
  3. Szafki, regały, komody na kółkach – zrób to sam
  4. Meble na kółkach – poznaj zalety, a w wady nie wierz!
Meble i pomocniki na kółkach – komplet wypoczynkowy
Autor: Getty Images Kanapa i stolik kawowy zrobiony z palet wyposażono w identyczne kółka. Za ich sprawą meblom z różnych bajek nadano wspólny mianownik. Teraz też można je bez trudu przesuwać. Dodadzą też charakteru współczesnemu salonowi, a także aranżacjom w duchu skandynawskim czy loftowym.

Meble i pomocniki na kółkach – znane od stuleci. Jakie wybrać?

Choć może się wydawać, że mobilne wyposażenie to supernowoczesne rozwiązanie, w rzeczywistości tak nie jest! Już XVII wieku i później wytwarzano meble na kółkach. Były one pięknie wykonane, ale maleńkie. To była wzornicza kropka nad i, a nie „osobna ozdoba”. Montowano je na nogach mebli najczęściej zakończonych stopką. Miały dodawać lekkości meblowi i przede wszystkim ułatwiać jego przestawianie.

W niektórych modelach wystarczały tylko dwa kółka z przodu albo z tyłu, a w innych montowano cztery. Pomysł okazał się ponadczasowy: właściwie w każdej epoce można spotkać meble na kółkach, a rozkwit idei nastąpił w połowie XX wieku. Obecnie produkowane są mobilne stoliki, barki, parawany, kontenerki, taborety, małe regaliki, skrzynie, regały, szafki, szafy, hokery, fotele wypoczynkowe i biurowe, kanapy, stoły i kuchenne wyspy.

Rodzaj kółek decyduje o ich charakterze

Obecnie wytwarzane wyposażenie mobilne można podzielić na charakter użytych kółek. Kółka są traktowane jako element jezdny (są niemal niewidoczne), jako praktyczną i integralną część mebla (kółka widać, są po prostu elementem technicznym) oraz jako ozdoba (kółka są duże albo nawet przeskalowane i fantazyjnie skonstruowane). Cena mebla często jest też wypadkową użytych kółek. Jeśli są wysokiej jakości, zdobione itp., cena będzie oczywiście wyższa.

Meble i pomocniki na kółkach – wyspa kuchenna
Autor: Costway Mobilna wyspa kuchenna to idealne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku mniejszego metrażu. W razie potrzeby można nią lawirować, przysuwając do szafek lub zlewu, a nawet wyjeżdżając nią z kuchni do salonu i na taras, albo odsuwając ją pod ścianę, gdy nie jest potrzebna. To nie tylko dodatkowy blat roboczy, ale i miejsce do przechowywania. Ta wyspa jest z drewna sosnowego i kauczukowego, płt wiórowej i MDF, kółka mają blokady. Do kupienia na Costway.pl.

Szafki, regały, komody na kółkach – zrób to sam

Jeśli masz ochotę na mobilną skrzynię, stolik czy regalik, nie musisz kupować gotowca. Możesz zrobić go samodzielnie. Przecież wystarczy rozejrzeć się po domu, piwnicy czy targu staroci i coś upolować. Masz smykałkę to prac ręcznych? Pokombinuj i sam zaprojektuj oraz zrób mobilny mebel z gotowych modułów, palet, desek, sklejki itp. Potem przykręcić kółka... 

W sklepach znajdziesz ich mnóstwo – od delikatnych, plastikowych (np. do lekkich skrzynek czy barków) po masywne, metalowe, na których można przetaczać tzw. gabaryty. Nie czujesz się pewnie w technicznej materii? Przeczytaj opisy albo poradź się sprzedawcy, przed wyborem.

Meble na kółkach – poznaj zalety, a w wady nie wierz!

Dzięki kółkom sprzęty prezentują się nowocześnie i efektownie, mogą podkreślić styl aranżacji i dodać jej charakteru. Te samodzielnie zrobione dodatkowo indywidualizują wnętrze. Ich praktyczny walor jest nie do przecenienia: kółka rozwiązują problem ich przestawiania – w miarę potrzeby mogą się błyskawicznie znaleźć w nowym miejscu. Niektórzy twierdzą, że jeżdżące meble nie są bezpieczne, ale ten mit bierze się z... wyboru niewłaściwych kółek czy to przez producenta mebli czy nas samych, jeśli je robimy w ramach projektu DIY. Trzeba zawsze wybierać kółka z blokadą i po kłopocie. Drugi zarzut to niszczenie podłogi przez kółka. I w tym przypadku wszystko zależy od kółek – dobrej jakości, wykonane z odpowiednich materiałów nie powinny mieć wpływu na stan podłogi.

Pamiętaj też, że w przypadku lekkich pomocników i mebli to ryzyko jest w ogóle minimalne. Cięższe meble powinny mieć kółka doskonałej jakości. Ponadto, dla bezpieczeństwa, w miejscach, gdzie często meble zmieniają położenie (dotyczy to zwłaszcza foteli i krzeseł przy biurkach, można podłożyć dywanik czy chodnik.