Metamorfoza kamienicy z XII w. W 800-letnim budynku zamieszkał luksus

2023-10-12 15:00

W samym historycznym centrum stolicy Majorki, Palma de Mallorca, renowacji zostały poddane dwa średniowieczne budynki z początków XII w. Za projekt przebudowy i wykończenia wnętrz kamienic odpowiada studio architektoniczne OHLAB.

Spis treści

  1. Renowacja kamienic z XII w.
  2. Stare z nowym
  3. Ponadczasowa estetyka w historycznych wnętrzach

Renowacja kamienic z XII w.

Całkowita powierzchnia dwóch ponad 800–letnich budynków, znanych jako Can Satacilia, ma ponad 3300 m kw. W sumie w dwóch połączonych kamienicach znajduje się 15 mieszkań. 

Odbudowa i renowacja tak delikatnej i historycznej tkanki była ogromnym wyzwaniem. W ciągu setek lat swojego istnienia kamienice były wielokrotnie przebudowywane, wskutek czego… zatraciły swój pierwotny charakter! Celem architektów było przywrócenie go, ale też podkreślenie historycznych elementów budynku.

Kamienice remontowano w XVII w., później w XVIII, a w XX poddano je największym modyfikacjom. Wówczas podzielono je i przekształcono na mieszkania. 

Architekci, zanim zabrali się do pracy, niczym prawdziwi detektywi musieli zbadać, co zmieniło się w ciągu wieków. Była to również kwestia odpowiedzialności historycznej. Należy podkreślić, że nie zależało im na wykreśleniu i ukryciu tych zmian, ale odkryciu ich poszczególnych etapów i wyszukaniu największych wartości, jakie wniosły do budynku.

Przykładowo, kiedy rozebrano podwieszany sufit, oczom architektów ukazał się płaski strop z polichlorowanymi drewnianymi belkami i kasetonami, datowany na rok 1350! 

Stare z nowym

Architekci z jednej strony chcieli uchwycić historię budynku, a z drugiej jednak przekształcić go w nowoczesną, ale i dostosowaną do współczesności przestrzeń. Urządzając jego wnętrza, chętnie sięgali po tradycyjne, ale i lokalne rozwiązania wpisujące się śródziemnomorski styl kamienicy.

Wewnątrz pojawiły się zatem parkiety, kamienne płytki, sufity wyłożone drewnianymi kasetonami, a ściany pomalowano farbami wapiennymi.

Renowacja kamienic z XII w.
Autor: Architektura: OHLAB Copyright & fotografie: José Hevia

Ponadczasowa estetyka w historycznych wnętrzach

Wejście do każdego apartamentu prowadzi z urokliwego, wewnętrznego dziedzińca. Stamtąd wchodzi się również do części wspólnych: krytego basenu, tarasu na dachu, siłowni czy sauny.

Każdy z 15 apartamentów został zaprojektowany indywidualnie. Mimo tego nie brakuje w nich historycznych elementów, które mieszają się z nowoczesnymi akcentami. Przykładowo w kuchni i łazience pojawiła się armatura Dornbracht Tara wykonana ze szczotkowanego mosiądzu pokrytego 23–karatowym złotem. 

– Reprezentuje ona ponadczasową, świadomą stylu estetykę, co czyni ją klasycznym wyborem dla historycznego budynku mieszkalnego, który jest w pełni oddany nowoczesności – wyjaśniają właściciele studia OHLAB,  Paloma Hernaiz i Jaime Oliver.

Renowacja kamienic z XII w.
Autor: Architektura: OHLAB Copyright & fotografie: José Hevia

W kuchni bateria pojawiła się na wyspie z naturalnego kamienia, będąc prawdziwą biżuterią dla minimalistycznego wnętrza, białych ścian i jasnego drewna, którym wyłożono podłogi.

–Budynek może być tak zrównoważony, jak produkty i materiały użyte w jego wnętrzu – przekonują architekci.

  • Architektura: OHLAB
  • Copyright & fotografie: José Hevia, zdjęcie portretowe: Ben Roberts
  • Projekt baterii Dornbracht Tara: Sieger Design

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Metamorfoza mieszkania z PRL w powojennej kamienicy. Zdjęcia przed i po

Rozszyfruj te marki z PRLu. Wstydź się, jeśli ich nie znasz!

Pytanie 1 z 10
Ursus to nazwa?
Nasi Partnerzy polecają