Kapitalna metamorfoza mieszkania w bloku z wielkiej płyty. Zdjęcia PRZED i PO!
To mieszkanie w bloku z wielkiej płyty od dawna nie przechodziło remontu. Było nie tylko niefunkcjonalne, niedostosowane do współczesności, ale i obecnych potrzeb właścicieli. Wątpliwości budziła także jego estetyka: kolory ścian były w każdym kolorze tęczy! Po remoncie zmieniło się tam praktycznie wszystko. Zobaczcie gigantyczną metamorfozą inspirowaną morzem i górami.
Autor: Projekt: Adelina Czerbak, zdjęcia: AM Weddings
Spis treści
- Remont mieszkania w bloku z wielkiej płyty
- Mieszkanie w wakacyjnym klimacie
- Jak urządzić białą kuchnię? Tu dodano szare akcenty
- Niebieski salon. Inspiracją były morze i góry
- Sypialnia w kolorach różu. Buduar pani domu
- Marynistyczna sypialnia
- Funkcjonalny przedpokój
- Jak urządzić białą łazienkę?
- Metamorfoza mieszkania z wielkiej płyty. Zdjęcia
Remont mieszkania w bloku z wielkiej płyty
Kiedyś budowano inaczej! Największą świadomość mają tego właściciele mieszkań z wielkiej płyty, którzy jeśli chcą sprostać wymaganiom współczesności i mieszkać w nowoczesnych wnętrzach, muszą być gotowi na długi i kosztowny remont.
W takiej sytuacji znalazło się dojrzałe, bezdzietne małżeństwo będące właścicielami mieszkania w Sosnowcu. To znajduje się na 7. piętrze 10-piętrowego bloku z wielkiej płyty. Stan, w jakim je zastała Adelina Czerbak, właścicielka pracowni architektonicznej HybriDesign i architektka zatrudniona do jego metamorfozy, był fatalny, co widać na zdjęciach w galerii.
Podłogę pokrywało linoleum i stary dywan, który czasy świetności miał już dawno za sobą. Instalacja elektryczna aż prosiła się o wymianę, nie wspominając o starej, nieszczelnej stolarce okiennej pamiętającej ubiegły wiek.
Aby stworzyć nowoczesne, w pełni funkcjonalne mieszkanie, należało wyburzyć ściany i od nowa zaplanować jego układ przestrzenny: mały pokój trafił więc w miejsce kuchni, kuchnia stała się częścią strefy dziennej, a łazienkę połączono z wc. Oprócz tego udało się również uzyskać dwa oddzielne pokoje.
Sam remont nie był łatwy i ciągle się przedłużał ze względu na to, że najpierw trzeba było uzyskać odpowiednie pozwolenia od spółdzielni, która musiała wyrazić zgodę chociażby na wyburzenie ścian działowych.
Burzono jednak nie tylko, by zmienić układ przestrzenny mieszkania, ale też ze względu na to, że niektóre ściany były bardzo słabe i bezpieczniej było postawić je na nowo.
Mieszkanie w wakacyjnym klimacie
Właściciele mieszkania kochają góry i morze. Zależało im, by tę miłość odzwierciedlały wnętrza ich mieszkania. W związku z tym zadomowił się w nim duet błękitów oraz bieli, ale również drewno.
Jak urządzić białą kuchnię? Tu dodano szare akcenty
Salon z kuchnią to spora, otwarta przestrzeń, w której wszystko się przenika. To znacznie ułatwia funkcjonowanie.
W kuchni zdecydowano się na gładką, jednolitą i minimalistyczną zabudowę w kolorze białym. Przestrzeń między szafkami wypełniły błękitne płytki. Mnie osobiście przywodzi na myśl duże kry pływające po zimnym morzu.
W kuchni nie zabrakło nowoczesnych udogodnień. Do zmywarki nie trzeba się schylać. Ukryto ją w zabudowie na wysokości oczu. Zamrażarka i lodówka zostały wyposażone w system domykania się, w zlewie zamontowano młynek, a pod nim filtr.
To jednak nie wszystko. Architektka zadbała, by w kuchni panował wizualny ład. Ekspres ukryto zatem w narożnej szafce, która wyjeżdża na blat. Gdy sprzęt jest nieużywany, chowany jest w szafie.
Niebieski salon. Inspiracją były morze i góry
Bezpośrednio za długą zabudową stanął drewniany, klasyczny stolik, a przy nim tapicerowane turkusową tkaniną krzesła. Ich materiał idealnie koresponduje zarówno z tapicerką kanapy, jak i ścian czy zasłon również utrzymanym w kolorze błękitu.
W salonie kolor ten został zestawiony z szarościami, m.in. w postaci dywanu, jak i ciemnej cegły, którą pokryto ścianę za telewizorem. Jej kolor może kojarzyć się z surowymi, górskimi graniami.
Z kolei przestrzeń za kanapą udekorowano pamiątkami z podróży: zdjęciami przedstawiającymi liczne wyprawy inwestorów. Muszle, jakie przyjechały do Polski z zagranicznych wojaży, znalazły swoje w miejsce w zabudowie znajdującej się tuż przy kanapie.
Sypialnia w kolorach różu. Buduar pani domu
Inwestorce marzyła się typowa, kobieca i bardzo przytulna sypialnia, w której znalazłyby się akcenty pudrowego różu. W parze z estetyką miała jednak iść funkcjonalność. Dlatego różowe tapicerowane łóżko otoczyła zabudowa, w której znajduje się sporo miejsca do przechowywania.
Naprzeciwko niego na ścianie pokrytej tapetą o delikatnym kwiatowym wzorze zawisł telewizor. Niezwykłym udogodnieniem jest możliwość zgaszenia światła w całym mieszkaniu bez wychodzenia z łóżka!
Marynistyczna sypialnia
Sypialnia pana domu stoi w opozycji do sypialni jego małżonki. Tu zamiast różu pojawił się błękit, zresztą na wyraźną prośbę inwestora, który chciał, by w jego pokoju znalazły się akcenty marynistyczne. Właśnie dlatego jedną ze ścian ozdobiła… siatka na ryby! To oryginał kupiony od rybaka podczas jednych z wakacji.
W obu sypialniach nie zamontowano klimatyzacji. Zamiast niej pojawiły się lampy z wiatrakiem.
Funkcjonalny przedpokój
Przedpokój to jedno z ciekawszych miejsc w tym domu, przynajmniej jeśli chodzi o sprytne rozwiązania, jakie tu zastosowano. Ściana nośna została ukryta w białej szafie! Tam schowano również skrzynkę elektryczną, która do tej pory znajdowała się na widoku i wisiała pomiędzy wc a łazienką.
Nowy przedpokój jest bardzo jasny, nie tylko dlatego, że pomalowano go na biało, ale przede wszystkim z powodu licznych punktów świetlnych, jakie tam zamontowano. Oprócz tego zawisło tam duże, okrągłe lustro, które optycznie powiększyło tę niedużą przestrzeń.
Jak urządzić białą łazienkę?
Łazienkę zdominowała biel, dzięki czemu uzyskała nowoczesny i elegancki sznyt. Choć nie jest duża, dodatkowy metraż zyskała po przyłączeniu do niej wc, co poprawiło komfort użytkowania tej przestrzeni.
Wszechobecna biel została przełamana za pomocą błękitnej umywalki oraz płytek, które dobrze znamy już z kuchni. Ułożono je tutaj pod prysznicem.
Łazienka pełni również funkcję pralni. Pralkosuszarka została ukryta w zabudowie meblowej. Podobnie jak w przypadku zmywarki, pojawiła się na wysokości oczu.
- Projekt: Pracownia Projektowa HybriDesign Adelina Czerbak
- Zdjęcia: AM Weddings
Metamorfoza mieszkania z wielkiej płyty. Zdjęcia
Autor: Projekt: Adelina Czerbak, zdjęcia: AM Weddings
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Uwierzysz, że to to samo mieszkanie? Metamorfoza mieszkania z PRL w Białymstoku
Autor: Projekt: Katarzyna Karpińska-Piechowska AMICUS DESIGN, fot. Kamil Prokopowicz
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Dwie identyczne łazienki na dwa sposoby. Jedną urządziła architektka, drugą redaktorka
Autor: Olga Steliga-Dykas / instagram.com/moje__wnetrza