Metamorfoza zamku w Gniewie, czyli wypoczynek po królewsku
Zamek w Gniewie na Pomorzu Gdańskim to potężna gotycka twierdza, której długa historia wiązała się z rycerzami, hetmanami i starostami. Przez długi czas zaniedbana, zyskała zupełnie nowe, królewskie oblicze. Niezwykłą metamorfozę nadzorował dyrektor generalny zamku Krzysztof Lisiecki. Czas zajrzeć do zamkowych wnętrz, w których funkcjonuje elegancki hotel.
Autor: Katarzyna Maczyszyn / mat. pras. Carpet Studio
Zamek Gniew stanowi ważną część europejskiego dziedzictwa kultury, dlatego przeprowadzana renowacja odbywała się pod ścisłym nadzorem Urzędu Pomorskiego Konserwatora Zabytków. Projekt odnowy zamku opracował prof. Andrzej Kadłuczka, jeden z najwybitniejszych polskich architektów, odpowiedzialny m.in. za rewitalizację podziemi krakowskiego rynku. W zespole profesora pracują cenieni specjaliści w dziedzinie architektury oraz konserwacji zabytków, którzy z pasją „ożywiają” historyczne budynki, przywracając im dawną świetność.
Dla Krzysztofa Lisieckiego szczególnym powodem do dumy jest, jak sam opowiada, „adaptacja tak zwanego dormitorium – zaplecza noclegowego w standardzie schroniska młodzieżowego, na zamkowe komnaty gościnne. Zlokalizowane są one we wschodnim skrzydle zamku, a z ich okien rozpościera się przepiękny widok na dolinę Wisły i Wierzycy. Komnatom patronują dawni komturowie gniewscy, starostowie, a także hetmani i królowie, których los związał z Zamkiem Gniew. Ich postacie i dzieła wojenne eksponowane są w komnatach poprzez ich życiorysy i ikonografię”.
.. Luksusowy hotel na Krecie w XVI-wiecznej rezydencji >>>
Wystrój wnętrz w Zamku Gniew
Pieczołowicie i z dużą starannością należało też zadbać o wystrój wnętrz. „Przy projektowaniu wnętrz w zabytkach należy zawsze zwracać uwagę na historię obiektu, a w szczególności, na dzieje jego dawnych mieszkańców. Ponad siedem wieków historii zamku Gniew, stwarza wyjątkową możliwość połączenia nowocześnie wyposażonych wnętrz z elementami historycznymi, do których należy sam układ przestrzenny czy eksponowane detale architektoniczne, będące świadkami przebudów, dewastacji wojennych oraz współczesnych działań w zakresie rewitalizacji zabytku” – wyjaśnia Krzysztof Lisiecki. Komnaty Gościnne zostały zaś wyłożone wysokiej jakości wykładzinami Carpet Studio. Mają nie tylko walory dekoracyjne, lecz także nawiązują do historii miejsca. Wykładzina w każdej z komnat ma wykonane na zamówienie elementy heraldyczne związane z postaciami patronów.
.. Jak urządzić pokój dla gości? >>>
Autor: Francis Amiand
Wnętrze wykończono naturalnymi materiałami i kolorami. Stonowane barwy przełamują kolorowe dodatki oraz wyposażenie wnętrza.
Autor: Archiwum serwisu
We wnętrzach dominują szarości, beże oraz pudrowe odcienie różu i fioletu.