Mieszkanie 80m2 Wrocław. Styl eklektyczny, ciemny sufit w sypialni i wielka kanapa w salonie
Aby przy sypialni powstała garderoba, a w łazience, oprócz wanny, zmieściły się dwa prysznice, Artur i Ewa poświęcili jeden pokój. Działali tym odważniej, że już przy wyborze mieszkania wspierała ich architektka. Dziś cieszą się mieszkaniem urządzonym w stylu eklektycznym, dopasowany do ich potrzeb i gustów.
Autor: Projekt: Natalia Jankowiak/Na Antresoli, zdjęcia: Michał Skorupski, stylizacja: Agnieszka Wrodarczyk/Happy Place
Charakterystyczna dla tego mieszkania jest zabawa geometrią. Nie brakuje tu nawiązań do wzornictwa XX wieku. Bardzo wyraźne są jednak i akcenty naturalnych materiałów. Estetyka harmonizuje z funkcjonalnością. Przykład? W całym domu, poza sypialnią, na podłodze leży wielkoformatowy gres naśladujący beton (Keraben). Zawsze ciepły, bo w stropie biegną rury.
Spis treści
- Jak zaprojektować wygodne mieszkanie?
- 8 must-have
- Lamele ścienne - inspiracje
- Łazienka z wanną i prysznicem
- Sypialnia z garderobą
- Zobacz także: 66-metrowe mieszkanie w stylu mid-century modern w Gdańsku
Jak zaprojektować wygodne mieszkanie?
Mieszkanie, piękne i wygodne, miało zapewniać luksus na co dzień. Ale jak ten ideał przekuć w praktykę? Gdy Ewa i Artur zaczęli myśleć o nowym lokum, od razu zwrócili się do zaprzyjaźnionej architektki. – Dobrze wiedziałam, co się Ewie podoba – mówi Natalia Jankowiak z pracowni Na Antresoli.
– Jeszcze przed zakupem mieszkania pokazywała mi różne wnętrza, które skradły jej serce. Bardzo zróżnicowane, od skandynawskich po mid-century modern. Zebrałam te inspiracje, od siebie dodałam nieco geometrii, i tak stworzyłam ten projekt – uśmiecha się.
8 must-have
Ale wcześniej we troje rozmawiali o potrzebach. Artur wymienił pięć punktów. Klimatyzację, głośnik pod prysznicem, ciemny sufit w sypialni, wielką kanapę w salonie oraz barek na kolekcję whisky. Z kolei Ewie zależało na garderobie przy sypialni, miejscu na niezliczone pary butów oraz dużej łazience.
Aby upewnić się, że upatrzone mieszkanie odpowie na wszystkie te potrzeby, ofertę deweloperów analizowali razem. Gdy decyzja o zakupie zapadła, Natalia sprawnie zrealizowała oczekiwania pary, m.in. dzieląc metraż jednego z pokoi między łazienkę a garderobę. – Ewa i Artur to wymarzeni inwestorzy. Zaufali mi i dali wolną rękę. Dzięki temu mogłam działać śmiało, choć jednocześnie czułam tremę, czy spełnię ich oczekiwania – zaznacza architektka. Od samym zainteresowanych wiemy, że w stu procentach!
Lamele ścienne - inspiracje
Tu ażurowa okładzina wyznacza strefę kuchni. A inne dobre pomysły?
1. Tło ekspozycji. Rytmiczny układ listew znacznie mocniej niż tapeta albo kontrastowy kolor farby podkreśli rangę wybranego mebla, obrazu lub… telewizora.
2. Ukryte drzwi. Zlicowane ze ścianą skrzydło stanie się jeszcze mniej widoczne, gdy zniknie w gąszczu szczelinek sięgających od podłogi do sufitu.
3. Sufit funkcjonalny. Lamele mogą znakomicie przysłonić rozmaite instalacje – oświetlenie, nagłośnienie, wentylację, klimatyzację, czujniki alarmu.
4. Przepierzenie. Prześwitujący parawan organizuje wnętrze, ale nie odcina dopływu światła ani powietrza. Inaczej niż lita ściana dostawiona w pomieszczeniu, nie grozi też wywołaniem odczucia ciasnoty.
Łazienka z wanną i prysznicem
Z Ewą znam się prywatnie, więc nie było dla mnie zaskoczeniem, gdy poprosiła o pomoc w wyborze mieszkania. Miałam zwracać uwagę na rzut oraz możliwości precyzyjnego dostosowania go do potrzeb właścicieli. Już po zakupie zaplanowane modyfikacje udawało się wprowadzić dość gładko. Przejściowe trudności pojawiły się tylko w łazience. Przebudowa przyłączy, która pozwoliła zmienić deweloperski układ funkcjonalny na zaproponowany przeze mnie, była dla wykonawcy wyzwaniem – jednak ostatecznie pokonanym z sukcesem. A wysiłki dały znakomity, naszym zdaniem, efekt. Łazienka, unikatowa właśnie z uwagi na niestandardowy układ, jest chyba najciekawszą częścią mieszkania.
Sypialnia z garderobą
Głęboki granat sufitu i zagłówka wymarzył sobie Artur. Kojarzy mu się z nocnym niebem. Ewie z kolei zależało na toaletce, ustawionej u wejścia do garderoby.
Autor: Projekt: Natalia Jankowiak/Na Antresoli, zdjęcia: Michał Skorupski, stylizacja: Agnieszka Wrodarczyk/Happy Place
Charakterystyczna dla tego mieszkania jest zabawa geometrią. Nie brakuje tu nawiązań do wzornictwa XX wieku. Bardzo wyraźne są jednak i akcenty naturalnych materiałów. Estetyka harmonizuje z funkcjonalnością. Przykład? W całym domu, poza sypialnią, na podłodze leży wielkoformatowy gres naśladujący beton (Keraben). Zawsze ciepły, bo w stropie biegną rury.
Zobacz także: 66-metrowe mieszkanie w stylu mid-century modern w Gdańsku
Autor: Tom Kurek
W strefie dziennej znajdują się salon oraz kuchnia z jadalnią. Welurowej rudej sofie towarzyszą szary dywan i czarne, metalowe stoliki.