Mieszkanie "Darka z Klanu". Aktor zaprojektował wnętrze w stylu vintage

2024-05-14 15:40

– Staram się, by każde mieszkanie, które projektuję, było niepowtarzalne, wyjątkowe. Podobnie jak scenografia do spektaklu – mówi Dariusz Lewandowski, znany aktor, tancerz i reżyser. Urządzanie to nie tylko jego kolejna pasja, lecz także projekt zawodowy przynoszący mu coraz szersze uznanie.

Remont zaczął się od totalnej demolki, choć na początku nic nie zapowiadało aż tak rozległego zakresu prac. Darek zakładał jedynie częściową modernizację i odświeżenie mieszkania. Szybko się okazało, że właściwie należałoby… zbudować je od podstaw.

Powstało w połowie lat 70., a okres PRL-u nie zapisał się chlubnie w historii budownictwa mieszkaniowego. Powiedzieć, że żadna ściana w pomieszczeniach nie była prosta i z równą powierzchnią – to mało! Tu nawet wysokości wnętrz się różniły. Remontowe domino sypało się w spektakularny sposób. Co i rusz dawały o sobie znać niespodzianki typu kable łączone plastrami, ubytki w zaprawie połatane pakułami itp.

Mieszkanie w stylu vintage
Autor: Marcin Grabowiecki

Wyzwania tylko mobilizują Darka do działań, tym silniej, kiedy widzi fuszerki. Wszystko więc, łącznie z instalacjami elektryczną, sanitarną, grzewczą, tynkami i podłogą, zostało wymienione. Główne założenie projektu opiera się na nietuzinkowym pomyśle autora. W dwupokojowym mieszkaniu dla pary połączył zamkniętą kuchnię z mniejszym pokojem, a nie – jak zazwyczaj się robi – z tym większym. Dzięki temu uzyskał dwie podobne co do wielkości i równorzędne pod względem funkcji przestrzenie.

Dawna sypialnia ma teraz nowe przeznaczenie – salonu (z otwartą strefą kuchni). Natomiast pierwotny salon stał się sypialnią i jednocześnie miejscem odpoczynku oraz gabinetem – pomieszczeniem, z którego można korzystać także w ciągu dnia. W odnowionym mieszkaniu z PRL-u styl vintage narzucał się sam. Jednak to dzięki scenograficznej wyobraźni i inwencji projektanta meble i detale stworzyły w aranżacji bezkonkurencyjne role.

Mieszkanie w stylu vintage
Autor: Marcin Grabowiecki
Styl vintage

Sięga do dobrego designu sprzed lat. Ale nie bazuje tylko na nim.

1. Meble i drobiazgi. W Polsce mianem vintage najczęściej się określa rzeczy pochodzące z drugiej połowy XX wieku. Liczą się i te ładnie odrestaurowane, i noszące ślady historii. Ważne są wdzięk, duch czasu, unikatowość mebli. Ale nie wszystkie wytwory tamtych dekad są godne zainteresowania. Wiele z nich to zwykłe rupiecie, o tyle tylko cenne, o ile da się je przemalować, nadać im nową funkcję, potraktować jak designerski żart. Jeśli masz wątpliwości, sprawdź rodowód sprzętów w poradnikach czy na stronach internetowych.

2. Jak łączyć. Przede wszystkim nie zrób we wnętrzu wystawy staroci. Rzeczy vintage zestawiaj z nowoczesnymi i prostymi – kontrastowo, swobodnie, z fantazją. Możesz wśród nich wykorzystać również przedmiot stylizowany na vintage. Tylko pamiętaj o umiarze.

Murator remontuje: metamorfoza łazienki
Materiał sponsorowany
Nasi Partnerzy polecają