Mieszkanie w estetyce międzywojnia. Ciepły odcień drewna połączono z chłodnym błękitem i szarościami
Na warszawskiej Woli, gdzie dynamicznie rozwija się nowe centrum stolicy, historia spotyka się z nowoczesnością. Za oknami wieżowce wyrastają ponad dachy starych kamienic, tworząc niecodzienny kontrast. Te z pozoru odległe epoki i style harmonijnie współistnieją także w prezentowanym mieszkaniu. To prawdziwy warszawski kolaż. Przekonaj się, jak połączenie dawnych i współczesnych mebli pozwala stworzyć spójną i intrygującą aranżację.
Autor: Celestyna Król
Spis treści
- Mieszkanie w estetyce międzywojnia
- Mariaż ciepłych tonacji drewna z chłodnymi błękitami
- Łazienka z płytkami imitującymi marmur
- Eklektyczne wnętrza na warszawskiej Woli. Zdjęcia
Mieszkanie w estetyce międzywojnia
Kiedy ważne sprawy zatrzymają do późna w Warszawie, a dom jest na przedmieściach, przyda się lokum w sercu stolicy – do takiego wniosku doszła właścicielka prezentowanego mieszkania.
Jej wybór padł na nową inwestycję, z której blisko do Śródmieścia, w gęstwinę drapaczy chmur, i do rewitalizowanych terenów XIX-wiecznych Browarów Warszawskich czy zakładów Norblina.
Jeden z dostępnych apartamentów miał odpowiedni i metraż, i układ… Nie pozostawało więc nic innego, jak zająć się wnętrzami. Właścicielce zależało na starych meblach – może w duchu art déco, bo do tego stylu dyskretnie nawiązywała architektura budynku.
Mariaż ciepłych tonacji drewna z chłodnymi błękitami
A co do reszty... Resztą zajął się Tomasz Zawistowski. Projektant zaproponował, by ciepłe tonacje drewna (wyszukanych przez siebie antyków) wyeksponować na tle chłodnych błękitów, szarości i bieli, przełamanych złotem.
Do estetyki okresu międzywojennego odniósł się m.in. poprzez geometrię, widoczną w intarsjowanych wzorach stuletnich mebli jadalnianych.
Świadomie ograniczył liczbę kolorów i materiałów (w kuchni oraz dużej łazience przewidział na przykład te same płytki). Stworzył kompozycję równie eklektyczną jak dynamicznie zmieniająca się Wola. I jak cała Warszawa, w której na każdym kroku widać ślady niezwykłej historii.
Łazienka z płytkami imitującymi marmur
— W większej łazience powracają, widziane już w mieszkaniu, płytki z rysunkiem marmuru. Nieobcy jest też błękit na górnej części ścian. Mosiężny laminat, który pokrywa szafkę pod umywalką, połyskuje złotem również w zabudowie kuchennej. Czytelnym motywem wędrownym jest także wzór tapety w małej łazience. Te i liczne inne stylistyczne łączniki między pomieszczeniami dają mieszkaniu wizualną spójność, szczególnie ważną w eklektycznej kompozycji wnętrz
— mówi architekt Tomasz Zawistowski.
Eklektyczne wnętrza na warszawskiej Woli. Zdjęcia
Autor: Celestyna Król
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: To mieszkanie wygląda jak ze starego zdjęcia. Przedwojenny styl pełen antyków i sztuki
Autor: Projekt wnętrza: Maja Dembowska, DEMBOWSKA studio architektury, stylizacja: Eliza Mrozińska, zdjęcia: Marcin Grabowiecki