Mieszkanie w stylu soft industrial. Z poprzedniego lokum Monika zachowała tylko łóżko
Rozpoczęcie nowego rozdziału życia Monika przypieczętowała przeprowadzką i całkowitą zmianą wnętrzarskiego stylu. Mieszkanie dopasowała do potrzeb swoich i nastoletniego syna. Z poprzedniego zachowała tylko łóżko.
Mieszkam na Mokotowie od lat i jestem związana z tą okolicą. Tu mam ulubione sklepiki, kawiarnie, wydeptane ścieżki w parku – mówi Monika. Po rozwodzie postanowiła zmienić mieszkanie, ale przenosiny nie mogły być dalekie. Szukała przestronnego lokum dla siebie i dorastającego syna, a ze względu na zwierzaki marzył jej się mały ogródek. Udało się.
Kupiła 100 m² na parterze w budynku na tym samym osiedlu. We współpracy z Olą Sobiesak z Kapa Studio, przystąpiła do urządzania się na nowo, zaczynając od zmiany układu pomieszczeń. Syn został ulokowany tuż przy wejściu, a sypialnia pani domu znalazła się na końcu mieszkania.– To rozwiązanie zapewni Mikołajowi większą swobodę w przyjmowaniu gości i powrotach do domu, a mi spokojny sen – wyjaśnia Monika.
Skrajne pokoje dzieli łazienka i garderoba. Obszerną część wspólną tworzą salon, jadalnia i kuchnia, które w ciepłe dni otwierają się na taras. W kwestii wystroju Monika zdecydowała się na radykalną zmianę dotychczasowego stylu. Ciemne brązy zastąpiła bielą i szarościami, egzotyczne drewno – bielonym dębem. Wprowadziła do wnętrza lekkie, wykonane na zamówienie zabudowy. Do tego beton architektoniczny, geometria i modne wzornictwo, które podoba się obojgu mieszkańcom.
Pod pająkiem
Wybór wyposażenia strefy wspólnej był konsultowany z właścicielką i jej synem. Oboje zachwycili się propozycją zawieszenia pod sufitem wieloramiennej lampy. W nawiązaniu do swojej pływackiej pasji na betonowej ścianie Monika zawiesiła podwodny obraz Magdaleny Karpińskiej, a obok wejścia do łazienki plakat „Bałtyk” Wojtka Domagalskiego.
Beton dekoracyjny
Betonowe płyty to jedno z pierwszych życzeń Moniki. Pojawiają się już w przedpokoju, wyznaczają też strefę wypoczynkową w salonie. Regał wyróżnia się wśród mebli – jest masywny i czarny. Podkreśla wagę stojących na nim książek. Miejsce na kanapie jest przedmiotem sporów kota Bohatera i psa Homera.
Wyznaczanie stref
Część dzienna została podzielona na strefy. Połowę powierzchni zajmuje salon, połowę kuchnia i jadalnia. Na granicy stoi sięgająca sufitu zabudowa połączona z wyspą. Od strony pokoju zaaranżowano długi barek i ściankę telewizyjną wyłożoną... deskami podłogowymi. Od strony kuchni jest to pojemna fornirowana szafa kryjąca lodówkę, piekarnik i liczne schowki. Płytki z geometrycznym wzorem, którymi wyłożona jest kuchenna podłoga i ściana, stały się punktem wyjścia dla doboru lamp i dekoracji.
Jadalnia z wnęką
Wybór odpowiedniego stołu pochłonął wiele uwagi – to najważniejszy mebel w domu. Rozkładany, z blatem z bielonego dębu został wykonany przez krakowskiego stolarza. Tło stanowi zabudowa meblowa z licznymi schowkami oraz siedziskiem w pikowanej wnęce.
Projektantka chciała, żeby stół zachęcał do używania go na co dzień, nie tylko przy specjalnych okazjach. Klimatyczna wnęka zaprasza, by przysiąść tuz książką i kawą.
Akcenty retro
W sypialni pani domu mniej jest geometrii, więcej romantyzmu. Do przeniesionego ze starego mieszkania łóżka projektantka dobrała koronkową tapetę w podobnej kolorystyce. Nad zagłówkiem zawisło lustro powiększające przestrzeń.
Kącik klubowy
W pokoju syna gwiazdami są dwa niezwykłe fotele. Kupione tanio na Allegro przeszły metamorfozę, zyskując metaliczne obicie. Ostateczny sznyt nadał im pies, nadgryzając drewniane nóżki.
Tapicerowana ściana
Miejsce dodatkowego pokoju zajęła garderoba, pokój gospodarczy, powiększono łazienkę i pokój nastolatka. Tak powstała wnęka sypialniana u chłopca. Ściana obłożona została miękkim filcem.
Twoje dziecko dorasta, ale zanim wyprowadzi się z domu, minie jeszcze przynajmniej kilka lat. Dostosuj jego przestrzeń do zmieniających się wymagań i dorosłego stylu życia.
1. Potrzeba odrębności. Teraz zaczną się coraz późniejsze powroty do domu, bogatsze życie towarzyskie, głośniejsze słuchanie muzyki, a może nawet próby własnego zespołu? Jeśli mieszkacie na niewielkiej przestrzeni, warto wprowadzić rozwiązania, które sprawią, że coraz bardziej niezależne życie dorosłego dziecka nie będzie kolidować z życiem reszty rodziny. Można rozważyć wyciszenie ścian, wymianę drzwi na solidniejsze.
2. Wyposażenie. Pokój zaczyna pełnić rolę minikawalerki. Przyda się znacznie więcej zamkniętych szaf na garderobę i osobiste rzeczy. Małe biurko już nie wystarczy – potrzebny jest spory blat. Należy przewidzieć też miejsce na sprzęt muzyczny, komputerowy, własny telewizor, hobby. Niezbędny stanie się kącik do goszczenia przyjaciół. Jeśli brak przestrzeni na fotele, łóżko można zastąpić rozkładaną kanapą.
3. Zmiana wystroju. Dotychczasowe meble i dekoracje prawdopodobnie okażą się zbyt infantylne. Razem przejrzyjcie magazyny wnętrzarskie i zastanówcie się nad stylem, który odpowiada gustowi właściciela pokoju.
Łazienka z wanną
Motywy przewodnie: beton, biel i dębowe deski, scalają stylistycznie łazienkę z resztą mieszkania. Ozdobne trójwymiarowe płytki nad wanną zostały zastosowane również w salonie na obudowie wyspy. Zawieszenie trzech lamp sufitowych tuż przy lustrze to pomysł wart uwagi. Dzięki powieleniu w odbiciu tworzą efektowny widok.
Zabudowa przedpokoju
Do mieszkania prowadzi korytarz, który został zabudowany wysokimi szafami. Za siedzisko do zakładania butów służy wygodna wnęka z własnym oświetleniem i praktyczną szufladą (tutaj widać jej odbicie w lustrze na froncie szafy). Za obłożoną betonem ścianą mieści się niewielka toaleta.
Urządzając mieszkanie, dobrze pamiętać o zachowaniu równowagi pomiędzy minimalizmem a naturalną potrzebą przytulności. Oprócz kojarzących się ciepło materiałów wykończeniowych (takich jak drewno) zadbajmy o wzbogacenie aranżacji w tkaniny: zasłony, dywany, poduszki. W mieszkaniu Moniki postanowiłam wprowadzić do robionych na zamówienie mebli filcowe „ocieplacze”: wyłożone tapicerowanymi panelami wnęki w przedpokoju i przy stole jadalnianym oraz okładzinę na ścianie pokoju Mikołaja. To świetny sposób na stworzenie przyjaznej atmosfery, efektowne wykończenie wnętrza, a przy okazji poprawę akustyki pomieszczenia i wygłuszenie ściany.