To mieszkanie to esencja stylu vintage. Ale spójrzcie na kuchnię

2022-10-13 13:44

Dla właściciela lokum przeprowadzka była powrotem do krainy dzieciństwa. Wnętrza w starej kamienicy, gdzie postanowił osiąść, przeszły gruntowny remont. Dziś nie brakuje tu ani pamiątkowych przedmiotów, ani światła, powietrza, energetycznych barw. Zobaczcie, jak świetny efekt dało połączenie takich kolorów ze stylem vintage i współczesnym designem.

Salon z jadalnią
Autor: Michał Mutor REKONSTRUKCJA NASTROJU Właścicielowi zależało na podkreśleniu walorów historycznej już kamienicy z lat 50. XX wieku. Stąd m.in. decyzja, by odnowić i wyeksponować tkwiący w ścianie sejf (ciemniejszy prostokąt w rogu pokoju). Katarzyna zaproponowała też, by na podłodze znalazła się postarzana deska warstwowa (VIP Parkiet) w tradycyjnym układzie, a pod oknami żeberkowe grzejniki (Zehnder) – sprawniejsze od oryginalnych, ale równie urokliwe. GDZIE KUPIĆ: kanapa – Sofa Company; lampy – Artemide

Uliczki Starego Mokotowa od dziecka zna jak własną kieszeń, tu mieszkali jego dziadkowie. Sprowadził się w te okolice, by mieć poczucie ciągłości. Ale choć zabrał ze sobą wiele przedmiotów z dłuższą lub krótszą historią, nie chciał, by jego mieszkanie miało staroświecki charakter.

Marzył o kuchni otwierającej się na salon, zacisznej sypialni i wygodnej garderobie, jednak bez nowoczesnego chłodu we wnętrzach. Zależało mu też, by mieć wokół siebie wiele drewna, a także mocne akcenty efektownych barw. W eklektycznej mieszance nie mogło zabraknąć świeżości, przestrzeni, światła.

Niełatwe zadanie pogodzenia tak wielu wątków powierzył architektce wnętrz Katarzynie Schudy, z którą błyskawicznie złapał wspólną falę. – Mnóstwo pomysłów kupowałem na pniu, ogromnie mi się podobały – podkreśla właściciel z uśmiechem.

W swoim mieszkaniu czuje się świetnie. To szczególnie ważne, bo sporą część twórczej pracy wykonuje w domu. I z ogromną radością wraca tu po każdym emocjonującym dniu na planie.

PIOTR

Reżyser. Tworzy barwne reklamy i teledyski. Kolorów nie brakuje też w jego mieszkaniu. Przywiązuje się do przedmiotów, ale starannie wybranych. Zdarza się, że przynosi je do domu wprost z planu zdjęciowego. Ma nieco rodzinnych pamiątek, jak stół, przy którym usiadł i liczne fotografie. Mieszkanie dzieli z partnerką Pauliną, która swym ciepłem i naturalnością przełamuje jego tendencje do rygorystycznego ładu.

Piotr
Autor: Michał Mutor

KRONIKA WSPOMNIEŃ

Kredens należał do babci Piotra. Zdjęcia na ścianie ukazują przodków, ale już obrazek stojący na blacie to portret gospodarza wykonany przez jego synka. Czarno-biały plakat jest z kolei nietypową pamiątką z podróży. Pan domu znalazł go na ulicy w Los Angeles w trakcie manifestacji pacyfistycznych w 2012 roku.

Salon
Autor: Michał Mutor

TYTUŁY NIEOBEJRZANE

Plakaty wiszące nad kanapą zdobią salon i… pobudzają wyobraźnię. – Nie widziałem tych filmów i nie zamierzam obejrzeć, za to uwielbiam sobie wyobrażać, o czym mogłyby opowiadać – podkreśla Piotr.

Salon
Autor: Michał Mutor Stolik – Wood & Paper

W DOBRYM GATUNKU

W mieszkaniu jest wiele odcieni drewna i kilka intensywnych barw. Starannie dobierane i umiejętnie dawkowane, tworzą harmonijne połączenia. Piotrowi zależało, by kolory ożywiały przestrzeń, ale nie zdominowały jej ani nie tworzyły pstrokacizny.

Kuchnia
Autor: Michał Mutor

VINTAGE NIEJEDNO MA IMIĘ

Oryginalna czeska komoda łącząca urodę forniru z walorami kolorów to jeden z nowszych nabytków Piotra, podobnie jak wymarzona lodówka retro (Smeg). Ścianę za telewizorem pokrywają płytki cięte ze starej cegły.

Ściana telewizyjna
Autor: Michał Mutor

OBSZERNE ZBIORY

Kolorowe kubiki są tak pojemne jak gust muzyczny Piotra, w przeszłości również didżeja. – Jest tu wszystko, od klasyki po elektronikę – zapewnia gospodarz. Do odtwarzania nagrań służy adapter stojący pod telewizorem. A strzałka to rekwizyt z planu filmowego.

Płyty winylowe
Autor: Michał Mutor
Ergonomia, ekonomia, ekologia
Katarzyna Schudy schudystudio.com, e-mail: ks@schudystudio.com, tel.: 507 048 284
Katarzyna Schudy, schudystudio.com

Sytuacja na świecie wymaga od nas, byśmy racjonalniej niż dotąd gospodarowali zasobami. Kuchnię projektowałam z myślą o osobach rzeczywiście gotujących, stąd m.in. niezwykle trwały granitowy blat. Ale w projekcie wykorzystałam też piękne, lecz niekosztowne drewniane fronty z IKEA. Znacznie taniej udało się kupić również lodówkę, którą wypatrzyliśmy w outlecie. Chodzi jednak nie tylko o pieniądze. Przeszklenie doświetlające łazienkę tworzy miłą atmosferę i pozwala oszczędzać prąd, co przekłada się na zysk dla środowiska. Ten walor ma także dawanie nowego życia starym meblom. Przed każdym remontem staram się przemyśleć, co warto pozostawić z poprzedniego wyposażenia i wystroju.

PRZYTULNIE I BEZPIECZNIE

Łóżko projektu Katarzyny ma wyściełany nie tylko zagłówek. Tapicerowana jest także rama, dzięki czemu mimo niewielkich wymiarów sypialni nikt nie obije sobie kolan. To wymarzone miejsce do wypoczynku – nie tylko nocnego. Ruchome kinkiety służą przy lekturze, projektor zaprasza na seans filmowy.

Sypialnia
Autor: Michał Mutor Lampy – Artemide; szafki – Kartell

Z BLISKA, Z DALEKA

Podobnie jak w salonie, także w sypialni stanęła niska modernistyczna komoda z oryginalnymi barwnymi elementami, tym razem szwedzka. Błękit i granat są dobrym sąsiedztwem dla figurek – okruchów dawnej kolekcji Piotra. – Lubię odpustowość. Ale dewocjonalia kojarzą mi się też z dzieciństwem, dają spokój i poczucie bezpieczeństwa – mówi.

Sypialnia
Autor: Michał Mutor
Meble na miarę

W prezentowanym mieszkaniu nie brakuje sprzętów projektowanych w konkretne przestrzenie. To rozwiązanie ma wiele zalet.

1. Pomaga poprawić funkcjonalność wnętrz. Przy niewielkim metrażu dosłownie kilka centymetrów różnicy może decydować o wygodzie lub dyskomforcie codziennego funkcjonowania. W sypialni wystarczyło złagodzić krawędzie łóżka, by ułatwić przechodzenie obok mebla.

2. Umożliwia pokonanie szczególnych wyzwań. Gdy ma się do czynienia z nieregularnym rzutem wnętrza, choćby bardzo krzywymi ścianami, wprowadzanie standardowych rozwiązań oznaczałoby duże straty powierzchni.

3. Pozwala ograniczyć wydatki. Mimo że meble na miarę kojarzą się z wyrobami luksusowymi, bez trudu znajdziemy dobrych fachowców, którzy prosty projekt (oparty na niewymyślnych materiałach) wykonają poniżej poziomu cen sklepowych.

MOCNE POSUNIĘCIA

Wydłużony pierwotnie pokój Katarzyna podzieliła na sypialnię i garderobę (za ścianą z regałem na płyty) oraz korytarzyk kierujący do salonu. Ściany łącznika, wraz z drzwiami i zabudową, pokrył efektowny fornir. Otwarte półki biblioteczki zaczerpnęły energetyczny oranż od lampy z lat 60.

Sypialnia
Autor: Michał Mutor

AKCENTY BARWNE

…Ożywiają zabudowę z wodoodpornej sklejki – wracają tu kolory, które widzieliśmy już w innych pomieszczeniach. Efektowne dodatki nie kosztowały fortuny. Katarzyna wyszukała je w sklepach o rozsądnym poziomie cen.

Łazienka
Autor: Michał Mutor Lustro – IKEA; kinkiety– Interno
Plan mieszkania
Autor: Norbert Suchorzewski
Nasi Partnerzy polecają