Mikroskopijna kuchnia, suszarnia na antresoli, ponury korytarz: tego już nie ma! Metamorfoza 100-m mieszkania w Warszawie. Zdjęcia przed i po

2025-02-11 10:45

100-m mieszkanie na warszawskim Grochowie przeszło gruntowny remont, który dostosował przestrzeń do potrzeb czteroosobowej rodziny. Zmiana układu pomieszczeń, a także dodanie funkcjonalnych rozwiązań, takich jak przeniesienie kuchni i zamknięcie antresoli, sprawiły, że wnętrze stało się przestronne i harmonijne. Projekt autorstwa Magdaleny Dobródzkiej łączy nowoczesny styl z praktycznymi rozwiązaniami, odpowiadając na wymagania domowników.

Spis treści

  1. Biało-drewniana kuchnia
  2. Salon: świetny patent na ścianę TV
  3. Jak urządzić antresolę?
  4. “Łazienka jest spora, ale wyjątkowo niska”
  5. Chaotyczny korytarz zamienił się w czytelnię
  6. Metamorfoza 100-m mieszkania na warszawskim Grochowie. Zdjęcia

Biało-drewniana kuchnia

Przed remontem mikroskopijna kuchnia była jednym z najmniej funkcjonalnych pomieszczeń w całym mieszkaniu — schowano ją w niewielkiej wnęce między łazienką a salonem, co utrudniało jej codzienne użytkowanie. 

Jej zmiana była kluczowym punktem metamorfozy. Przede wszystkim przeniesiono ją na sąsiednią ścianę, a w jej miejscu urządzono osobną i ukrytą spiżarnię, w której przechowywana jest większość rzeczy. 

– Dzięki temu w kuchni wystarczy tylko kilka szafek

– wyjaśnia autorka projektu, projektankta Magdalena Dobródzka.

Minimalistyczna zabudowa kuchenna w odcieniach drewna i bieli została zintegrowana z regałem w salonie, dzięki czemu kuchnia stała się naturalnym przedłużeniem strefy dziennej mieszkania.

Nad zabudową kuchenną ustawiono rząd książek, które nie tylko wprowadziły tu dodatkowy akcent kolorystyczny, ale również, jak już wspomniano, wizualnie połączyły kuchnię z pobliską biblioteczką.

Metamorfoza 100-m mieszkania na Grochowie
Autor: Projekt: Pracownia o z kreską/Magdalena Dobródzka, fot. Monika Rozowska Cykada Studio

– Poziome okno w salonie było elementem szpecącym i zaburzającym przestrzeń. Po dodaniu blatu zyskało drugie życie i stało się prawdziwą ozdobą kuchni. To tu odbywają się wspólne rozmowy, praca zdalna czy odrabianie lekcji

– dodaje.

Salon: świetny patent na ścianę TV

Salon w najwyższym miejscu ma prawie 4 m!

– Mimo znacznej wysokości wnętrzu brakowało strzelistości. Odczuwalne były tylko skosy, które je przytłaczały

– tłumaczy projektantka. 

W miejscu starej kuchni stanął wysoki regał, który pomógł zniwelować efekt skosów, a dodatkowo podkreślił charakter całego wnętrza. 

Mebel ten stał się także wizualnym centrum strefy dziennej, tworząc wrażenie eleganckiej, dobrze zorganizowanej przestrzeni. Należy dodać, że to właśnie w nim ukryto drzwi do spiżarni!

Część dzienna została podzielona na cztery strefy funkcjonalne: jadalnię, salon, kuchnię i już wspomniany długi blat pod oknem. 

W salonie uwagę przyciąga wygodny wypoczynek w kolorze szałwii. Znajdujący się naprzeciwko telewizor został otoczony czarno-białymi fotografiami wykonanymi przez pana domu. Oprawiono je w proste czarne ramy, co sprawiło, że sprzęt AGD harmonijnie się w nie wtopił, nie stając się centralnym punktem salonu. 

Jak urządzić antresolę?

Jednym z kluczowych elementów metamorfozy było zagospodarowanie antresoli, która dotychczas była nieużywana i nie spełniała żadnej funkcji. Właściciele mieszkania nie mieli pomysłu, jak wykorzystać tę przestrzeń. Od salonu dzieliła ją jedynie barierka, więc ostatecznie stała się… suszarnią. 

Metamorfoza 100-m mieszkania na Grochowie
Autor: Projekt: Pracownia o z kreską/Magdalena Dobródzka, fot. Monika Rozowska Cykada Studio

Po remoncie zamieniła się w sypialnię dla starszego syna inwestorów, który wcześniej spał z młodszym bratem w jednym pokoju. 

Magdalena Dobródzka zdecydowała, by zamknąć antresolę, dzięki czemu salon zyskał na wysokości. Oddzielenie tej przestrzeni miało niebagatelny wpływ na całą strefę dzienną. 

– Antresola doświetlona jest na całej długości pionowymi oknami. Aby całkowicie nie blokować tego światła ścianami, zbudowaliśmy okno z ryflowanych luksferów, które przepuszczają je z antresoli na salon

– objaśnia projektantka.

“Łazienka jest spora, ale wyjątkowo niska”

Ta metamorfoza łazienki to przykład, jak poprawić proporcje przestrzeni, nie tracąc przy tym na funkcjonalności. 

– Łazienka jest spora, ale wyjątkowo niska. Właściciele bardzo chcieli zamienić wannę na prysznic i zmieścić tam suszarkę do ubrań

– mówi autorka projektu.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich mebli i kolorów pomieszczenie zyskało optycznie na wysokości. Wzorzysta podłoga dociążyła całość, podczas gdy reszta łazienki stała się lekka i pełna światła. 

Zgodnie z życzeniem inwestorów, zamiast wanny pojawił się wygodny prysznic, a pralkę i suszarkę ukryto w zabudowie meblowej. 

Metamorfoza 100-m mieszkania na Grochowie
Autor: Projekt: Pracownia o z kreską/Magdalena Dobródzka, fot. Monika Rozowska Cykada Studio

Chaotyczny korytarz zamienił się w czytelnię

– Korytarz składa się z dwóch części. Jest długi i wąski. Ściana była tam zatem ciągle odświeżana. Wcześniejsze chaotyczne ustawienie mebli wprowadzało tam raczej nieszczególny nastrój

– opowiada.

Po remoncie ta przestrzeń zachęca, aby zaszyć się w niej z książką. Wydzielono tam bowiem specjalny kącik do czytania.

W korytarzu pojawiła się także ceglana okładzina na ścianie, która nadała temu miejscu przytulności, a zielony odcień drzwi wprowadził tam naturalny akcent.

Metamorfoza 100-m mieszkania na warszawskim Grochowie. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Metamorfoza mieszkania w bloku z wielkiej płyty. Zdjęcia PRZED i PO