Minimalistyczne mieszkanie w bloku z różowymi akcentami. Świetny układ
Jak najwięcej gładkich powierzchni, stonowany, minimalistyczny styl ozdobiony plamami barw i dużo miejsca do przechowywania – na tym najbardziej zależało Agnieszce i Pawłowi. Architektkom udało się stworzyć przytulne, funkcjonalne mieszkanie spełniające wszystkie te założenia.
Autor: Projekt Agata Ambrożewska, Agata Krzemińska/Pracownia A+A, zdjęcia Martyna Rudnicka, stylizacja Maria Miklaszewska
Kuchnia z wyspą, w której udało się wygospodarować tyle miejsca do przechowywania, że górna zabudowa nie była już potrzebna.
Spis treści
- 93-metrowe mieszkanie ze świetnym układem
- Kuchnia z wyspą otwarta na salon
- Biblioteczka w salonie
- Nowoczesna kuchnia z wyspą
- Zagłówek tapicerowany
- Mała łazienka z prysznicem
- Łazienka z wanną
Trzysta metrów – dokładnie tyle wynosi odległość między poprzednim i obecnym mieszkaniem Agnieszki i Pawła. – Kilka lat temu wprowadziłam się do męża, do bloku na warszawskich Siekierkach. Kiedy zaczęliśmy rozważać zakup większego mieszkania, wspólnie stwierdziliśmy, że chcemy zostać w tej części miasta. I tak się stało. Przez okna widzimy nasze stare osiedle – opowiada Agnieszka.
93-metrowe mieszkanie ze świetnym układem
Poszukiwania zaczęli od rynku wtórnego. Okazało się, że nic im się nie podoba, więc postanowili wziąć pod uwagę również stan deweloperski. W końcu trafili na 93-metrowe mieszkanie ze świetnym układem. Projekt wnętrz powierzyli Agacie Ambrożewskiej i Agacie Krzemińskiej z Pracowni A+A. Architektki poprosiły o przysłanie zdjęć z aranżacjami, które im się podobają.
– Wysłałam fotografię bardzo prostej, różowej garderoby, dlatego na wizualizacjach pojawiły się szafki w różnych odcieniach tego koloru. Co dziwne, Paweł nie protestował – mówi Agnieszka. Ponieważ parze zależało na przestronnych wnętrzach, architektki zaproponowały zmianę idealnego układu na… jeszcze bardziej idealny. Wyburzyły ścianę między salonem a kuchnią, sypialnię powiększyły o fragment przedpokoju i przyłączyły do niej łazienkę, z dwóch pokojów zrobiły jeden duży – dla córki właścicieli, Ani.
Kolorystyka jest stonowana, biel i szarości urozmaicono plamami różu, czerwieni i czerni. Niewiele tu dekoracji, wszystko schowano w obszernych zabudowach. Jedynie książki stoją na widoku. – Ich się nie ukrywa! To naturalne, że w domu jest regał – dodaje ze śmiechem Agnieszka.
Kuchnia z wyspą otwarta na salon
Przestronna część dzienna powstała z połączenia salonu z kuchnią. – Podoba mi się koncepcja rodzinnego spędzania czasu, kiedy każdy zajmuje się czymś innym, a mimo to wszyscy są razem – mówi Agnieszka. Podłoga w całym mieszkaniu (łącznie z łazienkami i sypialnią) jest jednakowa – to zacierany beton pokryty warstwą żywicy. Połyskująca posadzka optycznie powiększa wnętrza, kontrastuje z matowymi ścianami i meblami.
Biblioteczka w salonie
Paweł i Agnieszka bardzo lubią czytać. Kiedy zamieszkali razem i połączyli swoje bilblioteki, okazało się, że kilka pozycji się dubluje. I tak zostało, nadal mają po dwa egzemplarze niektórych tytułów. Nie wyobrażali sobie mieszkania bez pojemnego regału. Stworzyli przy nim przyjemny kącik do czytania – z wygodnym fotelem i lampą.
Nowoczesna kuchnia z wyspą
Ozdobą kuchni jest okap zamontowany na stalowym stelażu – pomysł architektek z Pracowni A+A. Wisi nad wyspą o wym. 150x150 cm, w której udało się wygospodarować tyle miejsca do przechowywania, że górna zabudowa nie była już potrzebna.
Zagłówek tapicerowany
Sypialnia jest biało-szara. Jedyny barwny akcent to przymocowane do ściany modułowe wezgłowie, tapicerowane aksamitem. Nad nim, za gipsową płytą, została ukryta listwa ledowa, dająca przyjemne, nastrojowe światło. Z kolei oświetlenie odpowiednie do czytania zapewniają dwa kinkiety – zainstalowane po obu stronach łóżka.
Sypialnia z łazienką tylko dla gospodarzy – zdaniem wielu osób urządzających mieszkanie – jest kusząca. Aranżując taką przestrzeń, należy przeanalizować układ instalacji. Sprawdzić odległości od pionów wodno-kanalizacyjnych i możliwość stworzenia nowych przyłączy. Ważna w takiej małej przysypialnianej łazience jest także wentylacja. To czy strefę sanitarną zamkniemy szybą matową, przezroczystą czy zostawimy zupełnie otwartą, zależy od granicy naszego komfortu. Każde z tych rozwiązań pozwala na wpuszczenie do łazienki naturalnego światła, optycznie ją powiększa. Można też zaplanować dodatkowe lampy lub oprawy LED, które sprawią, że wieczorem łazienka będzie przypominać rozświetlony kubik.
Mała łazienka z prysznicem
W mieszkaniu są dwie łazienki: większa z wanną i mniejsza, z prysznicem, przy sypialni. Do tej drugiej prowadzą przesuwne drzwi z przydymionego szkła. Ich lekka konstrukcja dobrze wygląda w jasnym pokoju. Lekkości nie można też odmówić lampom – wiszącej, z kloszem o ażurowej konstrukcji oraz kinkietowi na giętym pałąku. Okazuje się, że ja i mąż korzystamy tylko z tej małej – opowiada Agnieszka. – Jest wygodna i po prostu piękna, z taflą szkła na ścianie za umywalką i czarnymi płytkami z błyszczącymi drobinkami – dodaje.
Zajmują mniej miejsca niż tradycyjne skrzydła na zawiasach, dlatego sprawdzają się w niedużych pomieszczeniach. Mogą optycznie powiększyć i doświetlić wnętrze – podpowiadamy, jak to zrobić.
1. Zamiast okna. Garderoba czy łazienka wydzielone z innego pomieszczenia, np. sypialni, na ogół nie mają okien. Aby zapewnić dostęp światła, warto zdecydować się na drzwi przesuwane z jasnego, przejrzystego lub przydymionego szkła. Najlepiej wybrać model składający się z minimum dwóch skrzydeł – im większa szklana powierzchnia, tym więcej promieni słonecznych przepuści ona do wnętrza.
2. Więcej przestrzeni. Taki model drzwi pozwala zaoszczędzić nawet metr kwadratowy, potrzebny do otworzenia tradycyjnych drzwi na zawiasach. W małym pomieszczeniu postaw na wizualnie lekkie drzwi, np. szklane, w kolorze ścian (nie wprowadzają optycznego podziału). Jeśli ruchome skrzydło drzwi chowa się w specjalnej kasecie w ścianie – zyskujemy dodatkowe miejsce na postawienie mebla czy powieszenie na ścianie lustra.
Łazienka z wanną
W dużej łazience meble i płytki miały być niebieskie. Założenie zostało zrealizowane połowicznie. Okazało się, że kafle, które wybrały architektki, są już niedostępne i trzeba było szybko zastąpić je innymi. Wybór padł na wielobarwne heksagonalne płytki z niebieskimi akcentami.
Autor: Projekt Agata Ambrożewska, Agata Krzemińska/Pracownia A+A, zdjęcia Martyna Rudnicka, stylizacja Maria Miklaszewska
Kuchnia z wyspą, w której udało się wygospodarować tyle miejsca do przechowywania, że górna zabudowa nie była już potrzebna.
38-metrowe mieszkanie z antresolą. Karolina obejrzała 50 mieszkań, zanim znalazła wymarzone
Autor: Projekt: Zofia Wyganowska, zdjęcia i stylizacja: Maria Miklaszewska, Martyna Rudnicka
W mieszkaniu Karoliny liczy się pomysł, nie cena. Kuchnię wybrała z oferty IKEA.