Intensywne kolory farb: 25 zdjęć wnętrz mieszkań z ciekawym kolorem
Trwa sezon malowania ścian. Namawiamy was na mocne kolory farb. Nie mówcie od razu, że to nie dla was. Zobaczcie inspiracje na ciekawe kolory ścian, które potrafią znakomicie odmienić wystrój mieszkania.
Autor: Agnieszka Zbonik
Spis treści
- Intensywne kolory farb do malowania ścian
- Kolory farb: jak jej dobierać do wnętrza mieszkania
- Połączenia kolorów ścian w mieszkaniu
Niektórzy całe życie spędzają w wnętrzach białych, szarych lub beżowych – ogólnie rzecz biorąc neutralnych kolorach ścian. Dziś namawiamy do wypróbowania, jak działa plama intensywnego koloru. Zachecamy do eksperymentu z mocnymi kolorami farb w mieszkaniu, to wam się spodoba! W galerii zdjęć wybraliśmy zdjęcia wnętrz mieszkań, których właściciele zdecydowali się na intensywne kolory farb do malownia ścian.
Intensywne kolory farb do malowania ścian
Nie mów sobie: mocne kolory farb to nie dla mnie, będę się w tym źle czuła. Na pewno jest taki intensywny kolor, który lubisz. Wypróbuj go jako kolor np. jednej ściany w mieszkaniu lub kolor dodatków. Możesz też zacząc od czegoś małego, np. pomalowania szafki w przedpokoju lub przykrycia łóżka barwną narzutą. Dobierz do niej poduszki, dywanik – twoja sypialnia cię zachwyci. Jedna ściana w intensywnym kolorze też może być krokiem do krainy barw. Przekonasz się, ile wprowadzi energii do wnętrza mieszkania. Z czasem nabierzesz apetytu na więcej. Powoli mija moda na białe kolory ściany i białe meble. Spróbuj w tym roku zaryzykować, pomyśl ile jest wspaniałych kolorów farb do wnętrz, dlaczego ogranicza się tylko do bieli i stonowanych odcieni? Jeśli chcesz zaznać czegoś nowego, postaw na nowe kolory farb. Pierwsze kolory farb mogą być trochę nieśmiałe: jasny żółcień, błękit, pastelowy oranż. Potem może zdecydujesz się na fiolet? Pozwól sobie przy remoncie mieszkania na więcej. Ale musisz uważać, by nie przesadzić z mocnym kolorem ściany np. w salonie. Czasami bardzo intensywny kolor farby może się okazać nie do wytrzymania. Musisz zdać się na swoje wyczucie. Oprócz malowania ścian pamiętaj, że doskonały efekt zmiany wystroju mieszkania możesz uzyskać, malując meble. Oczywiście nie te wartościowe, ale takie, które okres świetności mają już za sobą. Może się okazać, że nie za piękny stół przemalowany na czerwono stał się gwiazdą salonu. A dobieranie dodatków w kolorowym pokoju to prawdziwa uczta dekoratorska.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Kolory farb: jak jej dobierać do wnętrza mieszkania
Kolory farb do malowania ścian w mieszkaniu dobierajmy zgodnie z naszymi upodobaniami – to oczywiste. Trzeba także pamiętać o ich psychologicznych i optycznych właściwościach. Zastosowanie określonych kolorów ścian we wnętrzu uzależnia się od jego funkcji, wielkości, a także światła. Kolory ścian w kuchni i jadalni powinny pobudzać apetyt. Tak działaja nasycone barwy ciepłe, ale jeśli chcesz schudnąć, pomaluj ściany na niebiesko – ten kolor hamuje łaknienie. Czerwony kolor farby to barwa ognia, działa pobudzająco, podniecająco, zwiększa aktywność, inspiruje, wprowadza w dobry nastrój. Wzmaga apetyt, dlatego też w krajach Dalekiego Wschodu, gdzie symbolika kolorów ma ogromne znaczenie, chętnie stosowany jest w restauracjach i jadalniach. Do ścian w intensywnych kolorach dobieramy nie mniej wyraziste tkaniny dekoracyjne – w ten sposób zachowamy równowagę w aranżacji wnętrza. Oczywiście nie ma jednej recepty na kolory ścian w sypialni – wiele zalezy od tego, co lubimy.Odradzamy jednak stosowanie w sypialni kolorów farb czerwonych czy pomaranczowych, te kolory działają pobudzająco, a przed snem lepiej sprawdzają się barwy chłodne, wyciszające. Spraw sobie soczyste dodatki, mała ilość czerwieni, oranżu czy amarantu nie będzie tak ekscytująca i pozwoli ci zasnąć.
Połączenia kolorów ścian w mieszkaniu
Wybierając różne kolor farb do malownia wnętrza mieszkania pamiętaj, że najbezpieczniejsze są połączenia monochromatyczne, czyli różne tony tego samego koloru. Nawet przy zastosowaniu nasyconych barw dają wrażenie spokoju w aranżacji mieszkania, np. oranż, amarant i czerwień. Zestawienia harmonijne to kompozycja barw, które sąsiaduja ze sobą w kole barw, np. zielony i żółty, niebieski i turkusowy. Zestawienia kontrastowe to połaczenie kolorów farb we wnętrzu znajdujących się po przeciwnej stronie w kole barw, a zatem najmniej do siebie podobnych. Umiejętnie dobrane kontrasty mogą być inspirujące. Ale uwaga! Moga również wywoływać poczucie zdenerwowania i zmęczenia.
Autor: materiały prasowe Bondex
Kto powiedział, że wszystkie ściany w kuchni mają być w tym samym kolorze? Tutaj także możemy śmiało łączyć kolory dopełniające się lub pokrewne. Wszystko zależy od tego, co lubimy oraz od wielkości wnętrza i jego nasłonecznienia.
Autor: Piotr Mastalerz
Choć od urządzania kuchni upłynęło już trochę czasu, fioletowy kolor nie znudził się właścicielom ani trochę. Mało tego – wprowadzają go też w reszcie wykańczanych sukcesywnie wnętrz. Zdjęcia kuchni tylko na wyłączność dla serwisu urzadzamy.pl