Modernistyczna aranżacja wnętrza: domu z antresolą
Wiele modernistycznych wnętrz domu to czysta inspiracja modnymi współcześnie loftami. Co wyróżnia wnętrza w stylu modernistycznym? Prostota formy, nieprzesadny minimalizm, odważne zestawienia materiałów i funkcjonalne, stylowe meble. Zobacz jak rozwiązali przestrzeń domu z antresolą projektanci z pracowni formativ.
Autor: Formativ, Kasia& Michał Dudko
Ściany we wnętrzu, zdobią duże obrazy w ciemnych barwach. Wybierając wyposażenie, projektanci postawili na jakość.
Spis treści
- Modernistyczna aranżacja wnętrza: nowoczesny minimalizm
- Wnętrza w stylu modernistycznym: betonowa rewolucja
- Inne projekty pracowni formativ GALERIE:
Modernistyczne aranżacje wnętrz to przede wszystkim prostota i funkcjonalność. Dlatego wnętrza w stylu modernistycznym są czasem przesadnie oszczędne, chłodne i mało przytulne. Jednak to właśnie ta prostota sprawia, że wnętrza domu są tak bardzo wyjątkowe.
Obejrzyj także ikonę modernizmu - willę Tugendhatów w czeskim Brnie:
Modernistyczna aranżacja wnętrza: nowoczesny minimalizm
W projekcie wnętrza domu autorstwa pracowni formativ, projektanci zdecydowali się na rozwiązanie z antresolą - dzięki temu, na parterze - w salonie - sufit jest dużo wyżej, a cały dom zyskał charakter loftowy. Dół stanowi strefę dzienną - na piętrze we wnętrzu domu zaś znalazła się sypialnia - jest to najczęściej wybierane rozmieszczenie przy tego typu wnętrzach i zarazem najwygodniejsze rozwiązanie.
Zobacz też: Projekt sypialni na poddaszu z antresolą >>>
Salon z kuchnią i jadalnią stanowią wspólną, otwartą przestrzeń wnętrza domu w stylu modernistycznym. Podział funkcjonalny oparty jest na strefowaniu przestrzeni meblami. Projektanci postawili na połączenie drewna z ponadczasową szarością i betonem, dzięki czemu uzyskali charakterystyczny dla stylu modernistycznego - elegancki minimalizm. Ograniczyli liczbę mebli tak, aby pozostawić jak najwięcej wolnego miejsca. Jednolita posadzka w całym wnętrzu domu podkreśla otwarty charakter całego mieszkania. Duże okna usytuowane na całej wysokości ściany, zapewniają dopływ światła także do antresoli. Mnogość papierowych lamp, powieszonych na różnych wysokościach, dodaje lekkości całej aranżacji - dobrze wypełniają one także pustą przestrzeń. Strefa kuchenna mieści się we wnęce - jej układ jest niezwykle wygodny i funkcjonalny, dzięki zachowaniu trójkąta roboczego. Wysoka, drewniana zabudowa, jednorzędowy blat roboczy oraz wyspa, stanowią o komforcie jej użytkowania. Na wyspie została umieszczona płyta grzewcza a nad nią - okap w bardzo nowoczesnym stylu. Fronty szafek - pozbawione uchwytów, dodatkowo podkeślają modernistyczny charakter wnętrza. W kuchni dominuje biel i drewno. Białe, matowe powierzchnie, przeplatają się z tymi lakierowanymi na wysoki połysk. Czarny akcent w postaci industrialnych hokerów barowych, złapał się kolorem ze sprzętami AGD. W łazience - biel i drewno - konsekwentnie do reszty mieszkania. Ciekawy efekt tworzy wykorzystana na oknie - drewniana żaluzja - jej obecność wprowadza do wnętrza ciekawą fakturę. W łazience postawiono na miękkie, opływowe kształty - pojawiają się zarówno pod postacią armatury jak i dodatków. Ścianę zdobi delikatna, biała tapeta z motywem roślinnym. Ściany we wnętrzu, zdobią duże obrazy w ciemnych barwach. Cała aranżacja wnętrza jest grą prostych brył - ostrych oraz tych o miękkiej formie. Wybierając wyposażenie wnętrza domu, projektanci postawili na jakość. Dzięki zastosowaniu rozwiązania z antresolą i użyciu betonowych, zimnych okładzin wnętrze domu jest mocno industrialne i nieco traci na przytulności. Nowoczesny minimalizm to przede wszystkim pozbycie się zbędnych ornamentów i dekoracji, dlatego wnętrza w stylu modernistycznym nie są dla każdego. Ich surowość może odstraszyć tych, którzy kochają przytulne pomieszczenia pełne dekoracyjnych drobiazgów.
Wnętrza w stylu modernistycznym: betonowa rewolucja
Kiedyś stanowiący jedynie materiał do wykończenia wnętrz - beton - służył swej ściśle określonej funkcji. Dziś - jako element dekoracyjny wystroju wnętrz, zachwyca swoim surowym charakterem. Obecnie beton jest coraz chętniej stosowany jako ostatnia warstwa wykończeniowa przy aranżacji wnętrz. Coraz śmielej wpuszczamy go do swoich mieszkań. Spotykany od dawna w miejscach publicznych o charakterze industrialnym czy na elewacjach, dziś coraz częściej gości we wnętrzach komercyjnych. Zastosowany w mieszkaniu, nadaje mu surowego, industrialnego charakteru. Jego surowy wyraz łatwo jest jednak przełamać, zestawiając go z innymi materiałami o cieplejszym charakterze. Takie połączenia coraz częściej przełamują dotychczasowe, stereotypowe myślenie o ciepłych wnętrzach. Trzeba jednak uważać by nie przesadzić z jego ilością, no chyba ze na takim właśnie efekcie nam zależy. Materiał ten zdecydowanie ewoluował do rangi najbardziej pożądanych.
Inne projekty pracowni formativ GALERIE:
Autor: Formativ, Kasia& Michał Dudko
Projektanci postawili przede wszystkim na jakość i wygodę. W roli głównej szare sofy oraz szezlong, dopełnione subtelnymi dodatkami o podobnych barwach.
Autor: tomirri
W przestrzeni salonu znalazło się miejsce na wygodną kanapę w kolorze szarym oraz białe pufy nadające wnętrzu niesamowitej przytulności. Dodatkowej lekkości wnętrzu dodaje niska zabudowa meblowa w jasnym kolorze.
Autor: Formativ, Kasia& Michał Dudko
W salonie- elementem przykuwającym uwagę są krzesła o różnych modelach. W części wypoczynkowej główną rolę gra duża, szafa sofa.
Autor: tomirri
Otwarta przestrzeń mieszkania, mimo jasnej kolorystyki, kojarzy się z surowością. Monochromatyczna kolorystyka oraz beton dekoracyjny na posadzce stanowią idealne tło dla oryginalnych dodatków aranżacji. Dopełeniem całości jest wygodna leżanka usytuowania w przeszklonej części apartamentu.