Modernizacja domu z lat 30: urok rzeczy niedoskonałych
Wnętrza domu z lat 30. mieszczącego się na Ślasku wymagały generalnej modernizacji. Rozbudowa domu została zaplanowana tak, by zachować w nim wszystko, co tylko możliwe. Żadna stara cegła ani deska nie poszła na zmarnowanie. Niedoskonałości budynku stały się jego atutem.
Autor: Piotr Mastalerz
W jadalni - drewniane deski pojawiły sie zarówno na suficie jak i podłodze. Na ścianach zaś, cegła z prawdziwego zdarzenia.
Spis treści
- Wnętrza domu z lat 30.: naturalne materiały wykończeniowe
- Modernizacja wnętrza domu: urok rzeczy niedoskonałych
Dom z lat 30. ubiegłego wieku stał w dzielnicy podobnych bliźniaków. W pełni zasługiwał na modernizację, która nie zmieniła zasadniczo jego wyglądu. Przed remontem i ociepleniem elewacji dokładnie wymierzono gzymsy, żeby móc pieczołowicie odtworzyć wszystkie detale. Żadna stara cegła ani deska nie poszła na zmarnowanie. Śląski bliźniak z lat 30. rozbudowano tak, by zachować w nim wszystko, co tylko możliwe. Obejrzyj ciekawe wnętrza domu po remoncie, w których udało się zachować styl minionych lat.
Obejrzyj także ikonę modernizmu - willę Tugendhatów w czeskim Brnie:
Wnętrza domu z lat 30.: naturalne materiały wykończeniowe
Kolorystyka wnętrza domu została ograniczona do bieli i czerni. Nowoczesny wystrój został otoczony naturalnymi materiałami. Drewniane deski pojawiły się zarówno na suficie, jak i podłodze. Na ścianach we wnętrzu zaś - cegła z prawdziwego zdarzenia. Kuchnia z jadalnią oraz część dzienna stanowią wspólną, otwartą przestrzeń we wnętrzu domu. Wielkie okna w salonie połączyły wnętrze domu z ogrodem. Drewniane ramy okienne oraz szerokie parapety są dodatkową zaletą wnętrza. Główne wejście prowadzi przez hol wprost do nowoczesnej kuchni. Układ kuchni został zaaranżowana w ciekawy, nietypowy sposób. We wnętrzu zdecydowano się na wysoką zabudowę oraz długi blat roboczy, który stanowi jednocześnie wyspę oraz barek, przy którym można usiaść na wysokich hokerach. Brak tu szafek wiszących. Nowoczesny charakter kuchni uzupełniony został o drewniane okładziny i prawdziwą cegłę, dzięki czemu we wnętrzu panuje wyjątkowy klimat.
Modernizacja wnętrza domu: urok rzeczy niedoskonałych
Niedoskonałości budynku stały się jego atutem. W holu na poddaszu pozostawiono wszystkie nierówności starej ściany – również cegły kładzione na zakładkę tam, gdzie łączyły się ze ścianą działową. Płyta OSB w roli posadzki? Na takie rozwiązanie zdecydowano się w salonie. Płyta OSB jest łatwa w obróbce, odporna na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Kiedyś stosowana jedynie do celów budowlanych i przemysłowych - dziś, wraz ze wzrostem zainteresowania stylem industrialnym, wkroczyła dumnie na salony. Pomalowane czarną farbą i farbą magnetyczną płyty MDF zaś, są mocnym akcentem kolorystycznym w wystroju kuchni, a zarazem doskonale wpisują się w jej klimat. Deski sosnowe na podłodze, podobnie jak część innych materiałów we wnętrzu domu, nie są nowe, ale odnowione – wycyklinowane i kilkakrotnie pomalowane matowym lakierem do podłóg.Zobacz też: Pomysł na taras w domu jednorodzinnym >>>
Autor: Aleksandra Laska
Autor: Aleksandra Aniekwe
Nowoczesne wnętrza doskonale prezentują się z cegłą na ścianie. W salonie z białą kuchnią, cegła ociepla mieszkanie.
Autor: Mango Studio
W aranżacji salonu- który stanowi przestrzeń wypoczynku, z wygospodarowaną strefą jadalnianą- czerwona cegła została połączona z ciemnym drewnem, szarościami oraz czernią.
Autor: Piotr Mastalerz