Naświetle drzwiowe i okienne – co to jest? Na pewno je widujesz, ale mało kto wie, że ma taką nazwę. Poznaj więc definicję i zobacz zdjęcia!

2024-11-13 15:00

Na sto procent znasz naświetle, bo występuje nie tak znowu rzadko. Widujesz je zarówno w budynkach i wnętrzach historycznych, jak i powstających współcześnie. Sprawdź więc, czym jest naświetle i zobacz je w różnych wersjach. Informacje i zdjęcia poniżej!

Spis treści

  1. Co to jest naświetle?
  2. Naświetle drzwiowe – przeszklenie nad drzwiami wejściowymi albo bramą
  3. Naświetle drzwiowe – przeszklenie nad drzwiami wewnętrznymi
  4. Naświetle – nad jakimi drzwiami warto je stosować?
  5. Naświetle okienne – dodatkowe przeszklenie nad oknem

Co to jest naświetle?

Naświetle to element konstrukcyjny-dekoracyjny w ścianie budynku nad drzwiami czy oknem służący do doświetlenia przestrzeni w głębi w postaci przeszklenia (nie otwierającego się okna). Na równi z praktyczną pełni też funkcję ozdobną.

Najczęściej naświetle jest w formie prostokąta albo odcinka koła. Rzadko spotyka się naświetla kwadratowe i o bardzo fantazyjnych kształtach.

Naświetle bywa też uzupełniane dodatkowymi przeszkleniami po obu stronach drzwi. Te przeszklenia nazywamy doświetlami (często jest też używana nazwa naświetla boczne). Drzwiom mogą towarzyszyć doświetla symetrycznie ulokowane po ich obu stronach albo po jednej. Doświetla mogą występować w formie pełnej (przez całą wysokość drzwi) albo częściowej (zwykle od dołu są oparte na fragmencie ściany).

Naświetle drzwiowe – przeszklenie nad drzwiami wejściowymi albo bramą

Ten rodzaj naświetli jest najczęściej spotykany. Naświetle zamyka od góry drzwi wejściowe albo bramę, stanowiąc dodatkowe źródło światła dla przedsionka, korytarza, przedpokoju, holu. Od dawna było stosowane w architekturze. Naświetla pojawiało się w budowlach pałacowych oraz mieszczańskich kamienicach od XVII wieku. Często przybierało formę bardzo dekoracyjną, ze złoceniami i witrażami.

Chętnie wykorzystuje się naświetla drzwiowe także w nowoczesnych budynkach, zarówno użyteczności publicznej, jak i prywatnych. Można je osobno zaprojektować albo wybrać drzwi z gotowym naświetlem (z reguły są to jednak proste formy).

Zalety obecności naświetla są nie do przecenienia:

  • Drzwi wejściowe i bramy z naświetlami stają się wyższe, są bardziej efektowne. Dodają fasadzie charakteru i podkreślają styl budynku oraz sprawiają, że zyskuje na prestiżu.
  • Naświetle robi także dobrą robotę z drugiej strony, czyli od wewnątrz. Dzięki przeszkleniu nad drzwiami wejściowymi czy bramą, przestrzeń za nimi jest lepiej doświetlona, sprawia wrażenie bardziej przestronnej, poprawia się komfort użytkowania takiego pomieszczenia.

Naświetle drzwiowe – przeszklenie nad drzwiami wewnętrznymi

Zalety obecności naświetla przy drzwiach wejściowych i bramach szybko doceniono, nic więc dziwnego, że zaczęto wykorzystywać walory tego elementu także wewnątrz budynku. Naświetla doskonale się sprawdzają także nad drzwiami wewnętrznymi.

  • Optycznie powiększają i podwyższają pomieszczenia znajdujące się po obu stronach drzwi wewnętrznych z naświetlem.
  • Doświetlają pomieszczenia znajdujące się po obu stronach drzwi. Szczególnie cenna jest obecność naświetla w przypadku, gdy jedno z pomieszczeń nie ma dostępu do światła dziennego, np. przedpokój, korytarz, łazienka itp.
  • Drzwi wewnętrzne z naświetlami stanowią ważny element aranżacji obu wnętrz, dekorują je i dodają im charakteru.

Polecamy: Szklane drzwi wewnętrzne – czy jest sens je kupować? Czym się kierować przy wyborze przeszklonych drzwi?

Naświetle – nad jakimi drzwiami warto je stosować?

Tak naprawdę – nad wszystkimi, jeśli mamy na to ochotę! Oczywiście, kupno gotowych drzwi z naświetlem to większy wydatek niż zwykłych, podobnie jest z zamówieniem ich na wymiar u stolarza itp., ale plusy tego rozwiązania mówią same za siebie. 

Planując więc budowę domu czy robiąc gruntowny remont, warto wziąć pod uwagę zastosowanie drzwi z naświetlem, a może nawet i z doświetlami. Trzeba jednak omówić tę kwestię z architektem czy kierownikiem budowy, by mieć pewność, że to rozwiązanie jest możliwe do zrealizowania ze względów technicznych (dotyczy to zwłaszcza starych budynków, gdzie naruszenie nadproży, nie zawsze jest możliwe, albo wymaga prac dodatkowych).

Ze względów estetycznych naświetla można stosować zarówno w drzwiach  jedno i dwuskrzydłowych, o skrzydłach pełnych, jak i przeszklonych. Choć zasadność naświetla w przypadku drzwi zupełnie albo prawie w całości przeszklonych, np. z taflami szkła osadzonymi w metalowych profilach, ze szprosami itp., może wydawać się nie do końca jasna, to jednak warto wziąć pod uwagę taką możliwość. Dodatkowe przeszklenie to zawsze więcej światła, optyczne powiększenie przestrzeni i podwyższenie sufitu oraz... wyjątkowe walory dekoracyjne.

Naświetle okienne – dodatkowe przeszklenie nad oknem

Naświetle zamykające przestrzeń nad oknem może mieć kształt prostokąta albo wycinka koła, może być bardziej albo mniej dekoracyjne. Warto pamiętać, że naświetle nie jest częścią okna (np. otwieranym dodatkowym skrzydłem), lecz dodatkowym przeszkleniem uzupełniającym okno.

Nasi Partnerzy polecają