Nowoczesna aranżacja wnętrz. Zdjęcia ciekawych mieszkań
Każda aranżacja wnętrz wymaga pomysłowości, przemyślenia funkcji wnętrza, dobrego zestawienia materiałów, kolorów oraz faktur. Aranżacje nowoczesnych wnętrz są przy tym bardziej uporządkowane i z mniejszą ilością detali. Niemniej do współczesnych wnętrz coraz śmielej zagląda eklektyzm – stare łączy się z nowym, co przekłada się na niepowtarzalny efekt.
Autor: agencjafree/living4media
Przytulny wystrój w stylu nowoczesnym
Spis treści
- Aranżacja wnętrz w zgodzie ze współczesną funkcjonalnością
- Aranżacja wnętrz: kolory i materiały wykończeniowe
- Nowoczesna aranżacja wnętrz: najważniejsze informacje
Aranżacja wnętrz wymaga dobrego przemyślenia i zaplanowania nawet drobnych detali. Styl nowoczesny natomiast sprawdzi się zarówno w dużych, jak i mniejszych przestrzeniach. Taka aranżacja wnętrz dobrze wykorzystuje ciekawe formy i kształty – zwłaszcza mebli i dodatków.
Aranżacja wnętrz w zgodzie ze współczesną funkcjonalnością
Współczesne mieszkania nie są duże, dlatego zmieniło się nieco podejście do ich projektowania. Mamy więcej otwartych przestrzeni – salon z kuchnią i jadalnią, sypialnia jako aneks (a nie oddzielne pomieszczenie), przedpokój przechodzący w pokój dzienny. Dzięki temu wnętrza zyskują więcej oddechu, są świeże, lekkie optycznie, ciekawie urządzone.
Miniaturyzacja, świadomość potrzeb i funkcji w aranżacji wnętrz wymaga często stosowania rozwiązań wielofunkcyjnych, takich jak sofa z funkcją spania, stół jadalniany będący jednocześnie miejscem do pracy czy wyspa kuchenna ze zlewozmywakiem i barkiem. Dużą popularnością cieszą się systemy zabudowy – zwłaszcza do przechowywania. To też pozwala maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce z zachowaniem wrażenia pełnego porządku.
Aranżacja wnętrz: kolory i materiały wykończeniowe
Ważną rolę odgrywają kolory oraz materiały wykończeniowe. Mimo że w trendach znajdziemy wiele mocnych barw, wciąż ogromną popularnością cieszy się biel. Dlaczego? Stanowi uniwersalne tło dla wszystkich innych kolorów, rozjaśnia wnętrze, powiększa je optycznie. Podobnie działa delikatna szarość. Dobra alternatywa? Świetnie sprawdzają się chłodne pastele: mięta, pudrowy róż, rozbielony błękit.
Coraz większą popularnością cieszą się wielkoformatowe materiały wykończeniowe: duże płytki gresowe, okazałe murale na fototapetach, szerokie deski na ścianach i podłogach. Jednocześnie wiele materiałów z powodzeniem imituje te inne – dotyczy to zwłaszcza drewna, które nie najlepiej sprawdza się np. w kuchni czy łazience. Alternatywę stanowią panele winylowe albo płytki drewnopodobne, które potrafią z sukcesem naśladować nie tylko wzory i kolorystykę drewna, lecz nawet jego charakterystyczną, niejednorodną fakturę. Płytki gresowe dobrze „udają” także marmur, kamień, beton. Sam beton architektoniczny zaś przestał się kojarzyć wyłącznie ze stylem industrialnym i minimalistycznym. Można go ciekawie wykorzystać nawet w aranżacji wnętrz z dużym udziałem klasyki.
Nowoczesna aranżacja wnętrz: najważniejsze informacje
Jakie tendencje najlepiej widać w nowoczesnych aranżacjach wnętrz? Oto kilka przykładów:
- Otwarta strefa dzienna: salon, jadalnia, kuchnia.
- Materiały wykończeniowe w roli dekoracyjnej (rysunek drewna, faktura betonu, wzory naturalnego kamienia).
- Dyscyplina kolorystyczna – najczęściej dwie-trzy barwy przewodnie. Większą ich liczbę można wprowadzać za pomocą dodatków.
- Jedna ściana (w salonie za sofą, w sypialni za łóżkiem) wyróżniająca się innym dekorem: płytkami ściennymi, tapetą, panelami (także panelami 3D).
- Niewiele dodatków – nacisk bardziej na ich rolę praktyczną (dekoracyjne poduszki, tkaniny, lampy).
- Zwarte zabudowy z gładkimi frontami.
- Styl nowoczesny z mocnymi kolorami – przełamana dominacja bieli i szarości (więcej granatu, zieleni, różu, fioletu, ale też czerni i antracytowej szarości.
Autor: materiał prasowy
Przebudowa zaczęła się od wyburzenia ściany oddzielającej salon od przedpokoju. W powiększonej przestrzeni znalazło się miejsce na jadalnię z pełnowymiarowym stołem.
Autor: materiał prasowy
W strefie dziennej króluje elegancki, ponadczasowy styl modern. Odważne, ciemne barwy, wyraźnie odcinają się od jasnego tła. Wielką ozdobą salonu jest pięknie żyłkowany spiek kwarcowy na fragmentach ścian i obudowie kominka, który coraz częściej zastępuje we wnętrzach marmur czy granit. Oświetlenie zapewniają reflektorki na szynie, które może dowolnie ustawiać, kierując światło tam, gdzie jest potrzebne. Jest tu jeszcze lampa podłogowa – jej zadaniem jest tworzenie nastrojowego klimatu. Lampa z kulistymi kloszami ze szkła rozjaśnia blat stołu i jego otoczenie.
Autor: materiał prasowy
W salonie panuje bezpretensjonalna prostota o lekko surowym zacięciu soft loftu. Część wypoczynkową wydzielono za pomocą ściany pomalowanej na czarno, na której zamontowano telewizor. Meble z litego drewna oprawiono w czarne metalowe ramy, nawiązując do industrialnych inspiracji. Dzięki wysokim oknom światło wpada z dwóch stron, co doświetla wnętrze i usprawiedliwia wykorzystanie ciemnych kolorów czy szlachetnych, wizualnie „cięższych” materiałów.
Autor: Anna Laskowska/dekorialove.pl
Wnętrze urządzone jest w stylu nowoczesnej klasyki, w salonie dominuje stonowana kolorystyka. Katarzyna Maciejewska uwielbia tkaniny a jej nieustającą inspiracją jest Kelly Hoppen, znana angielska projektantka wnętrz, która pokazuje jak piękny i nowoczesny może być odcień taupe. Mocne kolory pojawiają się jedynie w dodatkach. Sofa Enjoy marki Inspirum swobodnie pomieści cztery osoby.