Nowoczesna przestrzeń dzienna: salon z kuchnią i brzozowa sklejka w roli głównej
Dom na osiedlu Leśna Polana w Dąbrówce zbudowany jest obok lasów i pól, z dala od miejskiego zgiełku. W wystroju salonu z kuchnią wyróżnia się piękna sklejka brzozowa. W przestrzeni dziennej nie zabrakło też ciekawych rozwiązań w sam raz dla aktywnej rodziny.
Autor: Maria Miklaszewska, Martyna Rudnicka
W salonie całą ścianę obłożono sklejką, obudowano kominek, zrobiono solidną podstawę dla mobilnego regału.
Spis treści
- Wymarzony dom rodzinny
- Pomysł na ciekawy wystrój: brzozowa sklejka
- Przestrzeń dzienna dla rodziny
- Salon z kuchnią: GALERIE ZDJĘĆ
W Dąbrówce weekendowe śniadania ciągną się do południa i zwykle kończą tańcami w dresach w salonie. Marta z Krzysztofem, właściciele firmy NUKI, kochają te chwile. A ich synkowie szaleją ze szczęścia.
Wymarzony dom rodzinny
– Jestem niemal rodowitą poznanianką i ponad 25 lat mieszkałam w samym centrum przy ulicach wypełnionych hałasem i spalinami – opowiada Marta. Krzysztof pochodzi z Kościana oddalonego od Poznania o około 40 km, ale w wieku 20 lat wyprowadził się z niego i również przeniósł do centrum. Wspólne życie zweryfikowało ich plany na przyszłość. Około trzydziestki poczuli, że jednak to nie tu chcą być, że wieś, las i otwarta przestrzeń to właściwe miejsca dla nich. Za cel obrali Dąbrówkę – niedaleko obwodnicy i w odległości zaledwie 15 minut od Poznania kolejką.
Pierwsze lokum mieściło się na osiedlu sąsiadującym z obecnym. Tam zamieszkali jeszcze przed ślubem. Ale gdy na świat przyszedł Borys, a potem Leon, okazało się, że jest zbyt ciasno i dwa lata temu przeprowadzili się z chłopcami do aktualnego domu na osiedlu Leśna Polana.
– Zbudowany obok lasu i pól, na obrzeżach Poznania, wpasował się w naszą potrzebę ucieczki od miejskiego zgiełku – mówi Marta. Nie stawiali go sami, tym zajął się deweloper, oni skoncentrowali się na wnętrzu.
Zobacz też: Stan deweloperski - co to znaczy? >>>
Pomysł na ciekawy wystrój: brzozowa sklejka
– Koncepcja aranżacji zbudowała się szybko w naszych głowach. Poprzestawialiśmy ścianki działowe, przenieśliśmy kuchnię, otworzyliśmy salon – opowiadają. – Teraz to bardzo jasny dom, gdzie słońce wpada od wschodu do zachodu. Wnętrze wypełniły ich ulubione kolory – biel, szarość, błękity, odcienie miodu – i ukochana brzozowa sklejka – obecna w autorskich projektach: łóżeczkach dzieci, stolikach, półkach i zabudowach ścian.
– Od momentu zakupu wiedzieliśmy, że dom ma być jasny, nowoczesny, ale przytulny. Pełen bieli i brzozowego ciepła – wyjaśnia Marta. – Sklejka miała dominować zarówno w przestrzeni rodzinnej, jak i naszej biznesowej. Tak też się stało. W salonie wyłożono nią całą ścianę, obudowano kominek, zrobiono solidną podstawę dla mobilnego regału. Jej ciepły kolor i gładka powierzchnia idealnie współgrają z podłogą z szarej żywicy.
Nie przegap: Podłoga z żywicy - zalety i właściwości >>>
– Nowy dom to nowe życie – mówi Marta – i tak naprawdę oprócz sofy (bardzo wygodnej, funkcjonalnej i odpornej na klejące łapki dzieci), krzeseł oraz wyposażenia kuchni wszystko jest nowe. Gdy porzucili etatowe prace, by móc się oddać swym pasjom i spełniać marzenia – dom stał się jednocześnie biurem ich firmy NUKI oraz pracownią haftów. – Tworzenie to coś, co napędza nas do działania każdego dnia – mówią. – A dodatkową energię potrafią wykrzesać w nas synowie, którzy są niezmienną inspiracją od kilku lat.
Przestrzeń dzienna dla rodziny
Według Marty tylko kuchnia połączona z salonem ma sens. – To był zamierzony ruch – możliwość gotowania wśród rodziny i przyjaciół – tłumaczy. Taki układ pozwala na celebrowanie codzienności. – Parzenie kawy i zerkanie na ulubiony program czy szykowanie śniadania i słuchanie muzyki ze stereo – to jest to!
Najważniejszym blatem roboczym jest ten z konglomeratu na wyspie. To tutaj wbudowany jest ceramiczny zlew, a poniżej, przy drzwiach balkonowych, piekarnik. Od strony salonu wyspę zamyka barek – idealne miejsce na pogawędki i wspólne przyrządzanie posiłków.
Zobacz też: Jak wybrać najlepszy zlew do kuchni? >>>
Na ścianie między szafkami położono ten sam laminat, z którego są wykonane górne fronty. Dzięki temu zabudowa jest wizualnie spójna. Płytę łatwo utrzymać w czystości (unikając kafelków, unikamy fug, które w strefie gotowania bardzo łatwo ulegają zabrudzeniom).
– Każde pomieszczenie ma swoją atmosferę i strefę relaksu, no, może oprócz pracowni – mówi Marta. – W każdym z wnętrz widać naszą miłość do sklejki i heksagonów, czyli to, co jest naszym znakiem rozpoznawczym.
W przyjemnej niszy salonu, z oknem i dużą ilością zieleni, urządzono jadalnię, ale i pokój gier. Tu przesiadują domownicy i goście. Wnękę stołu można w każdej chwili zamknąć i rozłożyć planszówki.
Salon z kuchnią: GALERIE ZDJĘĆ
Połączenie salonu z kuchnią to świetne rozwiązanie zwłaszcza w małych mieszkaniach. Dzięki temu na skromnym metrażu zyskuje się efekt otwartej przestrzeni. A jak urządzić salon z kuchnią? Gotowe pomysły znajdziesz w naszych galeriach zdjęć.
Autor: Eugeniusz Filipiuk
Aneks wypoczynkowy z miękkim dywanem i kanapą „obejmuje światłem” nowoczesna lampa o trzech długich ramionach. Dla czystości kompozycji mechanizm sterowanych pilotem żaluzji zakryto listwą przy suficie.
Autor: Mariusz Bykowski
Pierwsza była sofa – duża i wygodna. Architektka dobrała do niej oryginalną lampę, mosiężne stoliki z lustrzanymi blatami i plakaty w tej samej kolorystyce. Jednak prawdziwą gwiazdą jest fotel upolowany na aukcji w USA. Mimo że miał brzydką tapicerkę w kwiaty, projektantka zakochała się w nim od pierwszego wejrzenia. Granatowy aksamit zdecydowanie bardziej do niego pasuje! Rozkładany stół niemieckiej marki KitiFa pochodzi z połowy ubiegłego wieku i, tak jak mosiężne stoliki, został znaleziony na aukcji internetowej. GDZIE KUPIĆ: sofa – Sits; dywan – Komfort; poduszki aksamitne – NAP; pled, poduszka ze wzorem – BoConcept; żółta szklanka – BM Housing; kosz druciany – Malabelle; plakaty – Ryszard Kaja, galeriaplakatu.com.pl
Autor: Alexander Angelovski
W centralnym punkcie salonu stanęła duża, wygoda sofa. Jej żywy, granatowy odcień przyciąga uwagę i nadaje wnętrzu eleganckiego charakteru.
Autor: Maria Miklaszewska