Od modelki do architektki. Z Martą Gawrońską rozmawiamy o stylu paryskim. "Ludzie mylą go z glamour"
Marta Gawrońska to architektka wnętrz, który z powodzeniem realizuje swoje zawodowe marzenia w Paryżu. Jej ścieżka do tego zawodu prowadziła przez modeling i współpracę z największymi markami modowymi. W wieku 23 lat postanowiła kontynuować rodzinną tradycję. Ukończyła Paris College of Art w trudnym czasie pandemii, ale mimo tych wyzwań z determinacją wkroczyła na paryski rynek, zyskując uznanie w branży. Z Martą rozmawiamy o stylu paryskim oraz głównych różnicach między polskim a francuskim podejściem do projektowania wnętrz.
Autor: materiały/Marta Gawrońska
Spis treści
- Marta Gawrońska: od modelingu do kariery architektki wnętrz
- Wywiad z Martą Gawrońską
- Od modelki to architektki. Marta Gawrońska. Zdjęcia
Marta Gawrońska: od modelingu do kariery architektki wnętrz
Decyzja o wyborze architektury jako ścieżki kariery zrodziła się z sugestii rodziców, ale to Marta sama podjęła decyzję, że chce pracować właśnie w tym zawodzie. Po roku intensywnych zajęć przygotowawczych z rysunku udało jej się dostać na studia w Warszawie, które później kontynuowała w Paryżu na Paris College of Art.
Jej projekt dla Instytutu Szwedzkiego, nad którym pracowała z dwiema koleżankami, zdobył uznanie i został zrealizowany z dużym rozmachem. To osiągnięcie nie tylko potwierdziło jej talent, ale także umiejętność łączenia klasyki z nowoczesnością.
Ukończenie studiów zbiegło się z niełatwym czasem pandemii, co wprowadziło wiele ograniczeń w zawodowym świecie architektury. Zdobycie stażu lub pracy w branży stało się wyzwaniem, zwłaszcza dla obcokrajowca. Mimo to z determinacją i kreatywnością Marta wkroczyła na paryski rynek, przekształcając trudności w nowe możliwości.
Nie poddała się, lecz postanowiła zainwestować w rozwój osobisty, zdobywając certyfikat w nowojorskiej Parsons School of Design. To doświadczenie otworzyło przed nią drzwi do wiedzy na temat świadomego i ekologicznego projektowania wnętrz, co stało się kluczowym elementem jej filozofii zawodowej.
Marta podkreśla, jak ważne jest tworzenie przestrzeni, które są nie tylko estetyczne, ale i przyjazne dla środowiska oraz zdrowia ich użytkowników.
Zdobycie tego certyfikatu było dla mnie ważnym etapem, bo w dzisiejszym świecie niezwykle istotne jest, aby projektować i tworzyć rzeczy nie tylko estetyczne, ale ekologiczne i bezpieczne dla naszego zdrowia. Jakość i neutralność to wyznaczniki paryskiego stylu i myślę, że świadomość artysty i designera jest niezwykle ważna w samym procesie projektowym, bo konsekwencje nietrafionych wyborów mogą pozostać z klientem przez długi czas.
Równocześnie Marta zdecydowała się na założenie własnego biznesu. To właśnie jej doświadczenia z modelingu nauczyły ją nie tylko odwagi, ale także samozaparcia.
Wiedziałam, że trzeba walczyć o swoje, wiedziałam też, że prowadzenie firmy wymaga pokonywania licznych przeszkód. To dało mi motywację
– podkreśla
Wykorzystując swoje umiejętności networkingu, Gawrońska zdobyła swój pierwszy projekt. Miała zaprojektować mieszkanie w Paryżu. Współpraca z klientem okazała się być na tyle owocna, że ten polecił ją innym.
Wywiad z Martą Gawrońską
Olga Steliga-Dykas: Nie da się ukryć, że podejście Polaków i Francuzów do projektowania wnętrz jest nieco inne. Na czym polegają te różnice?
Marta Gawrońska: Mam wrażenie, że główna różnica między tymi dwoma podejściami do projektowania to przywiązanie Francuzów do tradycji. Oni lubią łączyć nowoczesny design z klasyczną bazą. Ten styl jest bardzo niejednorodny, ale jest w pewnych “ramach” tradycji.
Polacy z kolei lubią eksperymentować, ale w obrębie wybranej (na ogół) przez siebie nowoczesnej estetyki. Zazwyczaj mają swój ulubiony styl, w którym urządzają całe mieszkanie, podczas gdy na jednym piętrze w paryskiej kamienicy możemy zazwyczaj znaleźć jakieś stałe elementy, które będą powielać się w każdym z mieszkań. W Polsce każdy stawia na indywidualny dobór kolorów i stylu.
Jakie trendy w architekturze są popularne w Polsce, a jakie we Francji?
W Polsce bardzo zwraca się uwagę na najnowsze trendy, we Francji te trendy wkomponowuje się w klasyczne elementy francuskiej architektury. Ostatnio w Polsce można zauważyć jednak, że projektanci coraz częściej dążą do zachowania oryginalnych elementów kamienic, gdy tylko jest to możliwe.
Francuzi są bardziej przywiązani do tradycji, a czy mimo tego ich wnętrza są bardziej otwarte na eksperymenty niż polskie?
I tak, i nie. Obserwuję większą otwartość w wyborze niestandardowych mebli i dekoracji, bardziej odważnych i designerskich, natomiast stałe elementy architektoniczno-dekoracyjne, takie jak parkiet czy klasyczne drzwi, raczej pozostają. W Polsce jest przestrzeń na eksperymentowanie z różnymi formami, ponieważ wiele budynków jest nowych i można w nich wykreować różne formy.
Jest Pani Polką i od tego ciężko się odciąć, nawet pracując w Paryżu. Czy istnieją jakieś typowo polskie elementy architektury, które inspirują Panią w projektach?
Bardzo cenię polski design. Ostatnio miałam okazję oglądać w paryskiej galerii prace studia Zięta. Wybierałam tam inne elementy dla klienta, ale on też zwrócił uwagę na dzieło polskiego twórcy. Kto wie, może zdecyduję się na nie w przyszłości, bo prowadzony przeze mnie projekt składa się z wielu etapów.
Polski design lat 60., 70., i 80. XX w. jest również niezwykle ciekawy i przeżywa renesans nie tylko w Polsce, ale również na Zachodzie. Przykładowo nasze charakterystyczne komody z tego okresu często uchodzą za granicą za… skandynawskie. Ostatnio właśnie taką komodę mój klient wybrał do swojej jadalni w Paryżu.
A jak w takim razie wygląda Pani mieszkanie? Czy można znaleźć w nim elementy zarówno polskie, jak i francuskie?
W Paryżu stawiam na klasykę i designerskie dodatki. W Warszawie postawiłam na nowoczesność, chociaż dodałam też paryskie akcenty, takie jak plakaty zakupione nad Sekwaną. Warszawa zresztą jest takim miastem, które pędzi do przodu i nowoczesny design tu bardzo pasuje i odzwierciedla styl życia.
Porozmawiajmy teraz o stylu francuskim! Zacznijmy od absolutnych podstaw, czy styl francuski to to samo co styl paryski?
We Francji jest wiele stylów. Natomiast chyba najbardziej międzynarodowo znanym stylem jest właśnie paryski. Ale należy pamiętać, że Francja, tak samo jak i Polska, to kraj wielu regionów i tradycji, które architektoniczne różnią się od siebie.
Nawet w samym Paryżu można wyodrębnić specyficzny styl dzielnicy Le Marais charakteryzujący się nieco innymi elementami architektonicznymi we wnętrzach, które wyróżniają się na tle innych dzielnic.
A co można uznać za kwintesencję paryskiego stylu?
Na pewno styl francuski zawiera kilka stałych elementów – charakterystyczny ozdobny parkiet, kominek, sztukateria, jasne barwy łączone z mocniejszymi kolorami dekoracji.
Bardzo lubię przy opisywaniu stylu paryskiego używać słowa nonszalancja. Bo mimo że obowiązują pewne zasady i ramy, to ciężko znaleźć dwa takie same wnętrza w stylu paryskim. Każdy interpretuje go trochę inaczej, różnice często są subtelne, ale sprawiają, że te wnętrza są niepowtarzalne.
Przypuśćmy, że chcę urządzić się w stylu paryskim! Czego nie może zabraknąć w takim mieszkaniu?
Bardzo ważny jest kominek. Jest to stały element starego budownictwa, ale paryżanie mieszkający w bardziej nowoczesnych budynkach często montują same ramy marmurowe kominków, aby przywołać charakterystyczną atmosferę. Podobnie lustro w złotej ramie — możemy postawić zarówno na mniejsze nad kominkiem lub duże, stojące.
Istotna jest też paleta kolorów. Jasne beże są przełamywane mocniejszymi kolorami – granatową kanapą czy designerskimi dekoracjami. Nie można zapomnieć też stałych elementach parkiet w jodełkę czy czarno-białe płytki.
Czy francuski styl jest bardziej wymagający pod względem projektowania niż inne style?
Jeżeli chodzi o detale, to na pewno tak. Paryżanie lubią wyszukane dodatki, więc znalezienie ich to nie taka prosta sprawa. Zdarzyło mi się, że na potrzeby projektu przestrzeni wystawienniczej w Paryżu poszukiwania tego jednego, wyjątkowego mebla trwały kilka miesięcy, bo klient oczekiwał czegoś naprawdę specjalnego.
Styl francuski to także antyki, przedmioty z duszą i vintage. Czy ma Pani swoje ulubione miejsca, w których ich szuka — zarówno we Francji, jak i w Polsce?
W Paryżu i okolicach organizowane są pchle targi, na których można znaleźć prawdziwe perełki. Takie targi możemy znaleźć w stałych miejscach (np. Marché aux Puces de Paris Saint-Ouen), na które można pójść w godzinach otwarcia, ale są również takie, na które trzeba “polować”, bo ich lokalizacja się zmienia co tydzień.
W Polsce również istnieją lokalne pchle targi, na których można znaleźć bardzo ciekawe rzeczy, często są to np. meble po poprzednich właścicielach, które okazują się mieć dużą wartość vintage. Bardzo podobają mi się też różne grupy internetowe miłośników vintage, które prężnie działają i polecam do nich zaglądać.
Jakie błędy najczęściej popełniają osoby próbujące samodzielnie odtworzyć styl paryski w swoich wnętrzach?
Myślę, że mylą styl paryski z glamour. W obu dominują jasne barwy, jednak styl paryski jest bardzo elegancki, tworzony przez materiały o wysokiej jakości, raczej nie znajdziemy w nim lśniących elementów charakterystycznych dla stylu glamour.
Proszę dokończyć zdanie: największym wyzwaniem w projektowaniu wnętrza w stylu francuskim są…
…umiar i balans! Czasami trudno o minimalizm, a o to też między innymi chodzi w tym stylu, aby nie przesadzić z ilością dodatków czy mebli.
Od modelki to architektki. Marta Gawrońska. Zdjęcia
Autor: materiały/Marta Gawrońska
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Szyk, elegancja i ponadczasowe piękno. Ten apartament wręcz pokochaliśmy!
Autor: Projekt: Agnieszka Rogowska, pracownia Idea
85-metrów wyjątkowej przestrzeni. W tym wnętrzu można się zakochać