Odrzucili modę na jasne kolory. Eklektyczny dom w górach w stylu etno i modern
Właściciele tego domu zdecydowanie odrzucili modę na jasne kolory, preferując bardziej nastrojową paletę barw. Już na wstępnym etapie zaakceptowali zaproponowany przez architektki z Mango Investments moodboard. Te skupiły się nie tylko na estetyce, ale również na funkcjonalności, dostosowując projekt do potrzeb mieszkańców.
Autor: Materiały prasowe/Mango Investments
Salon
Spis treści
- Dom w lesie
- Hol
- Salon i kuchnia: mariaż miedzi i oranżu
- Sypialnia
- Pokój nastolatki w stylu loftowym
- Gabinet i pokój gościnny w jednym
- Łazienka inspirowana stylem japandi
- Eklektyczny dom w górach. Zdjęcia
Dom w lesie
W okolicach Nowego Sącza powstaje 180-metrowy parterowy dom kanadyjski dla rodziny z nastoletnią córką.
– O projekt wnętrz inwestorzy zwrócili się do nas na etapie starań o pozwolenie na budowę. To doskonały moment i świetna decyzja. We współpracy z architektem projektującym bryłę domu byłyśmy w stanie wypracować szczegóły układu wnętrz i przebiegu instalacji, tak by prace nad wykończeniem oraz aranżacją nie wymagały wprowadzania przeróbek. W ten sposób najłatwiej obniża się koszty oraz skraca czas realizacji – mówi Katarzyna Abramowicz, która wraz z Katarzyną Kukułką i Pauliną Bednarz opracowała prezentowany projekt.
Wnętrza utrzymane są w ciemnej kolorystyce, z dominującymi czarno-brązowymi odcieniami drewna, grafitowymi i szarymi wzorami kamieni oraz akcentami miedzi. Naturalne materiały nadają ciepła, a połączenie elementów nowoczesnych (od mid-century modern po współczesny design) ze stylistyką etno dodaje charakteru. Akcenty kolorystyczne ożywiają przestrzeń.
Hol
Dom otoczony ogrodem harmonizuje z malowniczą przyrodą Małopolski i Tatr. Parterowy układ domu sprzyja połączeniu wnętrz z otoczeniem. Hol, znajdujący się tuż za wiatrołapem, prowadzi do strefy dziennej z otwartym planem, łączącej salon z kuchnią. W holu znajduje się elegancka konsola z dużym lustrem i ozdobnymi kinkietami.
Salon i kuchnia: mariaż miedzi i oranżu
W salonie dominują odcienie brązu, bordo i czerni, przełamane ceglastym i soczystym pomarańczem oraz miedzianymi akcentami. Fronty szafki TV i stolik kawowy wykonane są z miedzi, a pomarańczowe akcenty pojawiają się na lampie, dywanie i obrazach.
– Z tego metalu wykonane są m.in. fronty modernistycznej szafki TV i awangardowa, wielościenna bryła stolika kawowego – wymienia architektka z Mango Investments.
Nowoczesne krzesła wokół stołu dodają charakteru, a kuchnia z wyspą sprzyja wspólnemu gotowaniu.
Obok salonu znajduje się kuchnia.
- Była dla naszych klientów bardzo ważna, bo inwestorka lubi gotować. Z tego powodu zaproponowaliśmy wprowadzenie tu wyspy, która integruje domowników i gości w trakcie wspólnych działań kulinarnych – mówi Katarzyna Abramowicz.
Obojętnie nie da się przejść obok spiżarni, która mnie osobiście przywodzi na myśl… garderobę dla jedzenia. Na podświetlanych regałach stoją pięknie wyeksponowane zapasy.
Sypialnia
W sypialni uwagę przyciąga masywny slab kamienia na ścianie za łóżkiem, podkreślony światłem wnękowym. Drewno dodaje przytulności. Sypialnia jest niewielka, ale dobrze zorganizowana. Poza podstawowymi meblami jest tam tylko duże lustro. Powód?
– Wiele czasu poświęciłyśmy zoptymalizowaniu układu funkcjonalnego domu między innymi pod kątem dobrej organizacji miejsca do przechowywania. Analizy niezliczonych wariantów planu pokazały, że najlepszy z perspektywy potrzeb inwestorów rezultat da powiększenie garderoby o część sypialni. W ten sposób powstała przytulna, stonowana przestrzeń do przechowywania ubrań i dodatków, która dodatkowo kryje w sobie pralkę i suszarkę – tłumaczy Katarzyna Abramowicz.
Pokój nastolatki w stylu loftowym
Pokój nastoletniej córki harmonizuje z resztą domu dzięki ciemnej palecie barw, ale wyróżnia się elementami postindustrialnymi, takimi jak stalowa siatka, loftowy sznur żarówek i neon w kształcie błyskawicy. Plakaty ulubionych zespołów dodają osobistego charakteru, a garderoba jest godna gwiazdy.
Gabinet i pokój gościnny w jednym
Gabinet pełni również funkcję pokoju gościnnego. Znajduje się tam funkcjonalny regał z biurkiem oraz rozkładana kanapa na tle tapety z motywem dżungli. Drewniana podłoga i dywan naśladujący stare kobierce dodają ciepła.
Łazienka inspirowana stylem japandi
Łazienka inspirowana stylem japandi łączy skandynawską prostotę z japońskim wyrafinowaniem. Jasne wnętrze z ciemną podłogą i sufitem oraz czarną wanną, jest przytulne dzięki bogatym fakturom, drewnianym akcentom i miedzianej armaturze.
Eklektyczny dom w górach. Zdjęcia
Autor: Materiały prasowe/Mango Investments
Salon
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 150-metrowy dom w Tarnowskich Górach. Czerń połączono z drewnem i naturalnym kamieniem
Autor: Projekt i realizacja: Katarzyna Szramek, projektantka wnętrz, zdjęcia: Kamil Gwóźdź