Okno z widokiem na wnętrze: przeszklenia wewnątrz mieszkania

2016-05-24 16:34

Przeszklenia ze szprosami w mieszkaniu to trend najczęściej spotykany we wnętrzach loftowych. Dzięki zastosowaniu przeszkleń wewnątrz mieszkania, zyskujemy wyrażny podział przestrzeni, nie zmniejszając jej jednocześnie optycznie. Podpowiadamy jak poszerzyć domowe horyzonty!

Spis treści

  1. Okno z widokiem na wnętrze: poszerzamy domowe horyzonty
  2. Okno z widokiem na wnętrze: o czym należy pamiętać

We współczesnym budownictwie duże przeszklenia w mieszkaniach z powodzeniem sprawdzają się w salonie, jak również w innych częściach mieszkania - jadalni czy sypialni. Przeszklenia nadają wnętrzom eleganckiego, nowoczesnego charakteru. Tego typu rozwiązania bardzo często możemy spotkać we wnętrzach industrialnych czy loftowych.

Okno z widokiem na wnętrze: poszerzamy domowe horyzonty

Jedną z największych zalet obecności przeszkleń w mieszkaniu jest przepuszczalność światła. W przeszkleniach wewnętrznych - szkło nie tylko urozmaica przestrzeń, ale również zapewnia bardzo dobre doświetlenie wnętrz. W ten sposób możemy więc doświetlić  w mieszkaniu miejsca oddalone od okien. Np. w ciemnym korytarzu- otwór w ścianie dobrze dosłonecznionego pomieszczenia wpuści do niego światło. Decydując się na przeszklenia wewnątrz mieszkania, możemy wyrażnie podzielić przestrzeń, jednocześnie nie zmniejszając jej optycznie. Szczególnie istotne jest to w przypadku małych metraży. Przeszklenia optycznie powiększą nawet najmniejsze pomieszczenia, stwarzając poczucie większej przestrzeni i swobody. Jasne wnętrza zawsze wydają się nam większe, dlatego nawet mała kawalerka z wysokimi oknami, będzie wyglądać na większą. Dodatkowo - właściwie rozmieszczone przeszklenia w mieszkaniu, mogą zmniejszyć straty ciepła w budynku, który absorbuje naturalną energię słoneczną.

Okno z widokiem na wnętrze: o czym należy pamiętać

Wybijając dodatkowe otwory w ścianach, powinniśmy pamiętać o kilku istotnych kwestiach:1. FormalnościW ścianach działowych (do 16 cm, w tym 12 cm to cegły, reszta tynk) można wybić otwór, natomiast jakakolwiek ingerencja w ściany nośne wymaga konsultacji konstruktora i uzyskania pozwolenia w administracji budynku.2. Cyrkulacja powietrzaObliczając wydajność wyciągu kuchennego, należy wziąć pod uwagę "przestrzeń dodaną", czyli pomieszczenie za przebiciem. Sterowanie wentylacją warto umieścić w obydwu pomieszczeniach.3. KadrowanieZ wybijaniem wewnętrznego okna jest jak z dekoracyjnym lustrem: trzeba pamiętać o kadrze- z każdej strony oraz pod różnymi kątami. To ważne, szczególnie gdy otwór wychodzić ma na pomieszczenie techniczne np. łazienkę.Zobacz też: Aranżacja mieszkania z przeszkleniami we wnętrzu >>>

Nasi Partnerzy polecają