Oto polski loft! Aranżacja wnętrza: loft naszych czasów
Rewelacyjny projekt: polski loft! Wnętrza powstały na strychu dawnego kina. Remont i aranżacja loftu nie była prosta, ale udała się znakomicie! Styl industrialny wprowadzają zastosowane materiały: drewno belek stropowych oraz cegły współgrają z betonem, szkłem, blachą i stalą. Na podłodze położono ogromne płytki szarego gresu i wstawki z desek.
Autor: Mariusz Bykowski
Salon w lofcie staje się rodzajem „miejskiego placu”. Spotykają się tu domownicy i goście. Przy czym formuła tego miejscaniesie w sobie pewien potencjał niewiadomego - relacji, jakie będą oni w tej wspólnej przestrzeni nawiązywać - mówi architektTomasz Hliniak.
Spis treści
- Loft: aranżacja wnętrza w stylu industrialnym
- Zobacz: zdjęcia polskich wnętrz GALERIE >>>
- Projekt wnętrza loftu: przestrzeń dla wizjonera
- Loft nie dla singla
- WIDEO: inspiracje na industrialny wystrój wnętrz
Oto świetna realizacja wnętrza loftu, który powstał na strychu dawnego kina. Projekt wnętrza: architekt Tomasz Hliniak (HLINIAK ARCHITEKCI). Budynek, na którego ostatniej kondygnacji gościmy, okala stary park z platanami i z XIX-wiecznym pałacem przemysłowca Henryka Dietla. Z balkonu widać kamienicę, w której urodził się Jan Kiepura, przed nią stare fabryczne hale dawnej huty „Katarzyna”. W takiej okolicy nie wzbudza sensacji loft zaaranżowany w dawnym Domu Kultury Fabryki Kotłów Przemysłowych.
Loft: aranżacja wnętrza w stylu industrialnym
- Belki podtrzymujące strop w naszym mieszkaniu służyły do mocowania urządzeń sceny teatralnej – opowiada Wojciech, właściciel loftu. Dom kultury z czasem przekształcono w kino „Metalowiec”, ponoć najnowocześniejsze w Zagłębiu. Po nastaniu ery multipleksów obiekt zamknięto, zaczął popadać w ruinę. – No i z czasem sprowadziła się tu grupa squattersów. Gdy przed zakupem mieszkania oglądaliśmy budynek, większość ścian pokrytych było graffiti, wydrukami z fanzinów, zdjęciami z Polaroida (część tych pamiątek udało mi się sfotografować), w remontowanych pomieszczeniach walały się zniszczone krzesła kinowe, fragmenty projektorów i kaset na filmy – wspomina Wojciech.
Zobacz: zdjęcia polskich wnętrz GALERIE >>>
W trakcie remontu i aranżacji wnętrza loftu inwestorzy i architekt starali się zachować jak najwięcej oryginalnych elementów wykończeniowych, by oddać styl industrialny. Tam, gdzie cegła była zniszczona, uzupełniono ją dobrą, także oryginalną, pozyskaną z innego miejsca budynku. Drewno belek stropowych oraz cegły współgrają z betonem, szkłem, blachą i stalą. Na podłodze położono ogromne płytki szarego gresu i wstawki z desek – by zaakcentować strefę wypoczynkową i aneks jadalniany we wnętrzu loftu. Właścicielom zależało, by w aranżacji loftu kuchnia i ściany wokół pokoi dzieci były zrobione z prawdziwego betonu. Wykonawca na miejscu produkował więc zbrojone stalą płyty, wlewając beton w kolejne formy. Szklana tafla między kuchnią a łazienką – od strony salonu jest praktyczną, łatwą w utrzymaniu czystości, ścianą nad blatem kuchennym, a od strony łazienki – oknem doświetlającym niewielkie wnętrze.
Projekt wnętrza loftu: przestrzeń dla wizjonera
- Projekt wnętrza loftu: to nie była prosta sprawa. Prostokątne, puste pomieszczenie o wymiarach: 15 x 10 m. Poziome belki więźby na wysokości oczu – wspomina architekt Tomasz Hliniak. Brak okien dachowych i kilkaset pająków. Żadnej izolacji, podłoga w postaci płyty żelbetonowej. Cztery kominy wentylacyjne z mieszkań poniżej przebiegały przez strych w „losowo niedobranych” miejscach. – Gdy pierwszy raz tu weszliśmy zachwyciły nas dwie rzeczy – drewniane bele podpierające dach i otwarta przestrzeń – mówi Anna. - I za nic nie chcieliśmy tego stracić urządzając tutaj mieszkanie w klimacie loftu!
Loft nie dla singla
Pierwotne pomysły na aranżację wnętrza strychu dawnego kina „Metalowiec” były inne – duże sypialnie, mały salon. Lecz pewnego dnia przyszedł architekt z zupełnie nowym szkicem wnętrza loftu. – Może by tak zrobić odwrotnie – zaproponował, ostrzegając, że rozwiązanie ma małe wady (bo małe pokoiki), ale i zalety, nad którymi warto się zastanowić. Anna i Wojciech od razu wiedzieli, że to jest to! Prostokątne pomieszczenie o powierzchni 150 m2 podzielono na dwie, prawie równe, części. Jedną stanowi teraz we wnętrzu loftu przestrzeń otwarta – salon z kuchnią, jadalnią i aneksem wypoczynkowym, drugą – układ pomieszczeń: sypialnia rodziców i dwie łazienki (zamknięte w kubiku w centralnym punkcie przestrzeni) oraz pokoje dzieci. Dzięki takiemu zabiegowi udało się nawet (na dachu kubika) wygospodarować antresolę. Jest dość niska, lecz znakomicie nadaje się na pokój do pracy. Gabinet w lofcie doświetla okno z widokiem na łóżko gospodarzy. Salon w prezentowanym lofcie staje się rodzajem „miejskiego placu”. Spotykają się tu domownicy i goście. Przy czym formuła tego miejsca niesie w sobie pewien potencjał niewiadomego – relacji, jakie będą oni w tej wspólnej przestrzeni nawiązywać – mówi architekt Tomasz Hliniak.
WIDEO: inspiracje na industrialny wystrój wnętrz
Elementy stylu industrialnego w aranżacji wnętrz łatwo można przenieść do swojego mieszkania. Meble i dodatki w stylu industrialnym są proste, bez zbędnych dodatków, często w kolorze stali lub czarne. Zobaczcie naszą propozycję aranżacji w stylu industrialnym.
Autor: archiwum
Aranżacja sypialni w gustawiańskiej odmianie stylu skandynwskiego. Traducyjne białe łóżko daje poczucie spokoju i komfortu tak bardzo potrzebnych podczas snu. Szafki nocne z tej samej kolekcji uzupełniają aranżację wokół łóżka. Białe wykończenie stylizownych mebli wpisuje się idealnie do wnętrza z widocznymi ciemnymi belkami stropowymi i bielonym matowym parkietem. Czarne lampki nocne - są typowym akcentem kolorystycznym dla stylu skandynawskiego. Do tego bawełniana pościel w kratę, narzuty i poszeki na poduszki w kratę w ciepłych kolorach ziemi. Całość uzupełnia pościel w jasną kratę. Biała skóra owcza i futrzana narzuta ocieplą zimowe noce. Źródło: Seart.pl
Autor: Michał Przeździk-Buczkowski
Biblioteka i wewnetrzna stolarka w stylu klasycznym oraz nowoczesne wyposażenie wnetrza. Jedno z drugim idzie w parze. Warto też zwrócić uwagę za pomysł architektki na stworzenie iluzji symetrii we wnetrzu. Dwuskrzydłowe drzwi po lewej stronie biblioteki to panele ścienne imitujące drzwi... Złudzenie symetrii ma podkreslić styl klasyczny wnętrza.
Autor: Mariusz Bykowski
Trójkolorowa podłoga w kuchni urzeka optycznym złudzeniem i geometrycznym wdziękiem. Fronty szafek są szare, w angielskim stylu. Blaty kuchenne i błyszczące płytki są białe. Kuchnię oświetlają miedziane lampy, o małych kloszach.