Pałacowy wystrój: pomysł na stylowe wnętrza salonu i kuchni
Pałacowe wnętrza, to aranżacja w której pani domu udowadnia, że można mieszać i łączyć różne style w aranżacji. Czy w wystroju wnętrz można połączyć wizje domu na wsi i w mieście, wystrój inspirowany stylowymi wnętrzami francuskimi i angielskimi z naturalnością i prostotą oraz namiętnością do podróży? Tak. Oto stylowe wnętrza, które są dowodem, że to się udaje!
Autor: Radosław Wojnar
Stylowe wnętrza domu: część wypoczynkowa w salonie zachęca do wspólnego spędzania czasu. Dwie sofy, fotel (Primavera Furniture) oraz stoliki (prostokątny Une Chaise Au Soleil, okrągły Bois Charme) zapewniają wygodę domownikom. Francuski wystrój odnaleźć można w finezyjnych formach, delikatnych kolorach, subtelnych detalach. Pałacowy charakter wnętrz podkreślają m.in. dywan jak wiekowy fresk (Nap), kinkiety i żyrandol (Coquecigrues)oraz biżuteryjny świecznik.
Spis treści
- Stylowe wnętrza: wystrój i sztuka kompromisu
- Pałacowe wnętrza: udana aranżacja domu
- Stylowy wystrój salonu i kuchni
Pani domu kocha meble, dodatki, bibeloty z dawnych epok lub stylizowane na retro, ale stworzone przez rzemieślników – nie z taśmy. Wtedy mają duszę i dobrą energię, którą oddają wnętrzu i domownikom. Prezentujemy stylowe wnętrza salonu i kuchni, które łączą różne stylistki, ale najbardziej kojarzą się ze stylem pałacowym. Nie jest łatwo zaplanować taki wystrój wnętrz, stąd mamy kilka porad pani domu.
- Jeżeli podobają ci się w aranżacji wnętrz np. style angielski, prowansalski i tzw. pałacowy, tak jak mnie, nie musisz wybierać jednego – chyba nawet dom wyglądałby wtedy nienaturalnie. Weź z każdego to, co cię urzeka, i połącz wspólną paletą barw. Nie będzie dysharmonii w wystroju wnętrz, zapewniam.
- Radziłabym inspiracje i styl pałacowy wykorzystać do stworzenia tła, np. wybrać takie tapety, dodać żyrandole i kilka detali. W nadmiarze „bogactwo” mogłoby przytłaczać przepychem aranżację stylowego wnętrza.
- Jeśli we wnętrzach jest dużo mebli i dodatków retro lub na nie stylizowanych, warto np. kanapy wybrać współczesne, choć o miękkiej linii. Staną się dobrym tłem dla np. pojedynczego fotela-staruszka, a jego uroda będzie jaśniała tym mocniej.
Decyzję o kupnie tego mieszkania przypieczętowała jego nazwa – Costa del Sol. Marzeniem właścicieli jest kiedyś przenieść się do Hiszpanii na stałe! A tu proszę: znaleźli jej kawałek w Gdyni! Do tego miejsce to łączyło pragnienia żony, by mieszkać w tętniącym życiem mieście, i męża, by zaszyć się poza jego granicami. Gdyńskie wzgórze oddalone od gwaru ulicy i skąpane w zieleni zapewniało komfort obydwojgu. I do tego ta nazwa! Już teraz zamieszkali w swojej małej Hiszpanii…
Stylowe wnętrza: wystrój i sztuka kompromisu
Pan domu uznał, że wystrój wnętrz domu to sprawa kobiety i pozostawił go w gestii żony. Zaznaczył jednak, że aranżacja wnętrz ma być praktyczna i wygodna. – No cóż… dla mnie ładnie nie zawsze oznaczało praktycznie i wygodnie – śmieje się pani domu – ale starałam się sprostać zadaniu. Co do jednego byliśmy zgodni: w salonie powinien znajdować się kominek. Mąż chciał jak najprostszy. Żartował, że będzie piec nad ogniem kiełbaski. Ja zaś marzyłam o wytwornym kominku w stylu francuskim. Ponieważ zorientowałam się, że nie dam sobie sama rady z godzeniem przeciwieństw, poprosiłam o pomoc architektów Beatę Kozieradzką i Andrzeja Boguckiego (Conceptstudio.pl). Na początek zaproponowali kominek z dużym paleniskiem (coś dla męża), lecz w stylowej obudowie z trawertynu (coś dla mnie). Spodobało mi się to i ruszyliśmy z urządzaniem stylowych wnętrz całego domu!
Pałacowe wnętrza: udana aranżacja domu
Pani domu od zawsze wiedziała, co jej się podoba w aranżacji wnętrz. Lubi styl pałacowy, szukając inspiracji na wnętrza we własnym domu wszystko krążyło wokół rozbielonego beżu, oliwki, pasteli, do tego paryskie błękity i szarości oraz lśniące kryształy i szkło. Jestem zadowolona z efektu i wystroju wnętrz domu i, o dziwo, mąż też. Stylowe wnętrza prezentują się elegancko i przytulnie, i o to chodziło.
Stylowy wystrój salonu i kuchni
Strefę wypoczynkową we wnętrzu domu zaprojektowano tak, by domownicy mogli swobodnie cieszyć się wspólnym oglądaniem telewizji, grami i wszelką zabawą. Salon jest przestronny. Dwie sofy, fotel (Primavera Furniture) oraz stoliki (prostokątny Une Chaise Au Soleil, okrągły Bois & Charme) zapewniają wygodę chętnie zapraszanym gościom. Francuski szyk i pałacowe inspiracje w wystroju wnętrz odnaleźć można w finezyjnych formach, delikatnych kolorach, subtelnych detalach. Pałacowy charakter wnętrz podkreślają m.in. dywan jak wiekowy fresk (Nap), kinkiety i żyrandol (Coquecigrues) oraz biżuteryjny świecznik. Ulubioną częścią stylowe salonu jest kominek. Warto zwrócić uwagę na wykończenie sztukaterią czapucha i ścian – ozdobna listwa idealnie je spaja. Kominek jest tak usytuowany, że blask płomieni można podziwiać zarówno z kanap w salonie, jak i od strony jadalni. Ruszt kominkowy i akcesoria ułatwiające obsługę paleniska są także stylizowane, by podtrzymać pałacowy wystrój wnętrz.
Pani domu zawsze marzyła o dużym stole, przy którym zmieści się wielu członków rodziny oraz przyjaciół. Wybrała do jadalni stół rozkładany, długi na prawie trzy metry, marki Artelore Home, do niego ludwikowskie krzesła (Galeria Wnętrz Concept Studio). Nad nim koniecznie musiał być żyrandol (Coquecigrues) piękny jak Kopciuszek wybierający się na bal. Część jadalnianą w stylowym domu zamyka kredens (Country Corner), jeden z ulubionych mebli pani domu.
W wystroju stylowych wnętrz ważne są tkaniny. Błękitne draperie w oknie w salonie (nie zasłaniają widoku na panoramę miasta) nawiązują do zasłon osłaniających okna tarasowe (za którymi jest cisza i zieleń!) i harmonizują z tapetą (Wallquest) w delikatny pałacowy wzór. W błękitach są też obicia krzeseł z podłokietnikami; pozostałe beżowe łączą się wizualnie z tapicerką uszaka przy kominku.
Stylowa jest również kuchnia. Boazeria w stylu angielskim łączy w wystroju wnętrz część jadalnianą i kuchenną, gdzie pojawiają się stylowe hiszpańskie płytki. Są niemal identyczne w kolorze, jak robione na zamówienie szafki. Warto zwrócić uwagę na obniżenie sufitu i jego wykończenie sztukaterią. Owo obniżenie nad półwyspem eksponuje dwa małe żyrandole (Chic Antique), a nad blatem roboczym i płytą grzejną skrywa praktyczne punkty świetlne.
Autor: Anna Rychlewicz
Kolorystyka typowa dla stylu glamour: czysta biel dopełniona głębokią czernią, a całość okraszona ciepłą barwą złota, nadaje wnętrzu niepowtarzalny klimat. Fot. materiały prasowe Pałac na Wodzie
Autor: Maciej Stępiński
Starannie odnowione stare drzwi i płyciny nad nimi. Trafiły do nich odnowione stare płótna. Miękkie światło przesącza się do środka za sprawą jutowych zasłon. Na pierwszym planie widać miękkie welurowe sofy. Na odnowionym klasycznym kominku współczesna głowa Buddy przywieziona przez właściciela z Indonezji i srebrne świeczniki.
Autor: Thinkstockphotos.com
Pasmanteryjne wykończenia stosujemy z umiarem, nie żałujemy natomiast chwostów – ozdabiamy nimi nie tylko dekoracyjnie upięte zasłony, ale też poduszki, klamki i uchwyty mebli.