Penthouse, czyli mieszkanie na najwyższym poziomie
Penthouse to ogromna przestrzeń mieszkalna o najwyższym standardzie. Do niej zaś przynależy taras, nieraz większy od samego wnętrza. Panoramiczne widoki zapierające dech w piersi; cisza, spokój, prywatność - to wszystko gwarantuje penthouse, czyli mieszkanie na najwyższej kondygnacji budynku. Dlaczego penthouse'y kojarzone są głównie z mieszkaniami największych gwiazd? Jak zmieniło się ich znaczenie na przestrzeni lat?
Spis treści
- Penthouse i jego historia
- Penthouse współcześnie
- Penthouse kontra apartament – czym się różnią?
- Apartamenty - zobacz GALERIE ZDJĘĆ
Penthouse i jego historia
Dziś, kiedy słyszymy słowo "penthouse", jawi nam się on jako ekskluzywny apartament, wystawna przestrzeń przepełniona luksusem i zamieszkiwana przez najzamożniejszych obywateli. Jednak nie zawsze penthouse był wyznacznikiem prestiżu. Do połowy XIX wieku funkcjonował jako mieszkanie dla najuboższych. Wnętrza lokali na najwyższych piętrach budynku zamieszkiwane były przez osoby z niższych klas społecznych. Wśród zamożnych królowały projekty wnętrz zlokalizowane na pierwszym i drugim piętrze, ponieważ nie trzeba było pokonywać wielu schodów, by się do nich dostać. Penthouse nabrał zupełnie innego znaczenia w momencie, kiedy w Stanach Zjednoczonych spopularyzowano windę. Wtedy też projektami wnętrz z panoramicznym widokiem na miasto zaczęli interesować się najbogatsi i najsławniejsi.
Czytaj też: Projekt wnętrz. Luksusowe wnętrza w duchu zen
Penthouse współcześnie
Dziś penthouse'y to luksusowe apartamenty, które zlokalizowane są na najwyższych kondygnacjach inwestycji, najczęściej w centralnych dzielnicach miast. Wnętrza mieszkań charakteryzują się podwyższonym standardem i wystawnością w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Brak w nich przepychu czy bogactwa form. Króluje tam raczej modny i praktyczny minimalizm, który jest gwarancją przestronnego wnętrza na najwyższym poziomie. Przyglądając się projektom wnętrz utrzymanym w stylu penthouse'ów, można wywnioskować, że są to nieruchomości, które łączą w sobie praktyczność mieszkań z intymnością domów wolnostojących.
Nie przegap: 9 KROKÓW: jak sprawić, by Twój dom wyglądał ekskluzywnie?
Penthouse kontra apartament – czym się różnią?
Często się zdarza, że określenia penthouse i apartament stosuje się wymiennie. Wynika to z tego, że mają trochę cech wspólnych, wśród których warto wymienić wysokiej klasy wykończenie, znaczną powierzchnię (często powyżej 100 metrów kwadratowych) oraz słuszną cenę.
Apartament to też szersze pojęcie i można powiedzieć, że penthouse jest jego podtypem. Ma też swoje specyficzne cechy. Penthouse to bowiem zawsze mieszkanie położone najwyżej w budynku, co najmniej dwupoziomowe, przestronne i znajdujące się zwykle w świetnej lokalizacji – najczęściej w centrum miasta.
Apartamenty - zobacz GALERIE ZDJĘĆ
Zapraszamy do obejrzenia aranżacji mieszkań typu penthouse i innych apartamentów w galeriach zdjęć zamieszczonych poniżej.
Autor: materiały prasowe
Umeblowanie, wyposażenie i wykończenie wnętrz świadczą o zamiłowaniu do minimalizmu, który w blasku wszechobecnego światła zostaje złagodzony i naturalnie ocieplony. Dzięki prostym formom i braku zbędnych ozdób można w pełni docenić niezwykły widok, rozciągający się z okien apartamentu. Natura odgrywa tu główną rolę, a granice budynku zacierają się.
Autor: materiał prasowy
W gdańskim apartamencie, na osiedlu Neptun Park, projektantka z wyczuciem zestawiła struktury i formy. Wnętrze wydaje się miękkie i delikatne m. in., dzięki pociętym panelom nadającym efekt trójwymiarowości.
Autor: Rafał Lipski
W przestrzeni wyczuwalny jest duch modernizmu, jednak ikony designu występują tu ramię w ramię z nowoczesnymi propozycjami duńskiej marki BoConcept, co tworzy niepowtarzalny klimat.
Autor: agencjafree/living4media
Jadalnia to wiekowy, drewniany stół oraz zabytkowe krzesła z drewna giętego