Piękna ARANŻACJA WNĘTRZ w stylu art deco. Wnętrza ZDJĘCIA
Mimo upływu lat styl art deco w aranżacji wnętrz wciąż jest bardzo modny. Decydują o tym charakterystyczna linia, pełne urody meble, tkaniny oraz inne dodatki. To propozycja, która daje też możliwość stworzenia kompleksowych aranżacji wnętrz, dlatego art déco było i jest postrzegane jako styl wnętrza.
Autor: Andrzej Pisarski
Spis treści
Art deco to o styl w aranżacji wnętrz rozpowszechniony po pierwszej wojnie światowej, a więc nawet w zniszczonej wojną Polsce zachowało się wiele mebli i drobiazgów z tego czasu. Narodził się w trudnych czasach międzywojennych i był niczym świeży oddech. Nawiązywał do minionych epok i wybiegał w przyszłość. Art déco kształtowało styl, architekturę, modę i kulturę, jest utożsamiane głównie z dwudziestoleciem międzywojennym. Jednak przedmioty w tym stylu powstawały także przed pierwszą wojną światową, która w naturalny sposób przyśpieszyła jego rozwój.
Aranżacja wnętrz w stylu art deco: dobra baza
W aranżacji wnętrz w stylu art déco modne były parkiety lub kostka drewniana. Jeśli więc chcemy do niego nawiązać, warto wybrać na posadzki materiały w ciemnych barwach, najlepiej drewniane. Dobrze wpisują się w ten trend podłogi polerowane lub lakierowane na wysoki połysk. Szczególnie pięknie w aranżacji wnętrz prezentuje się orzech lub buk parzony, a także wiele gatunków drewna egzotycznego oraz błyszczące tafle gresu polerowanego.
Dla wykreowania wnętrza w tym stylu odpowiednie jest wykończenie podłogi jasnym drewnem, na przykład klonem lub grabem. Popularne były również posadzki nawiązujące do starożytnych siedzib rzymskich czy greckich – kamienne mozaiki. Chętnie w aranżacji wnętrz stosowano też czarny marmur i białe obramowania lub bordiury w kształcie meandrycznym. Kładzione na nich dywany miały śmiałe wzory geometryczne, geometryczne, niekiedy także ludowe i orientalne. W skromniejszych domach oraz w kuchniach powszechnie stosowano linoleum – zdobycz technologiczną tamtych lat.
Aranżacja wnętrz: tapeta w stylu art deco
Od czasów art déco tła są znacznie skromniejsze – wówczas ściany zaczęto wykańczać farbami w jasnych kolorach, a szczególnie w odcieniach bieli i beżu, w barwach ziemi, brzoskwini lub błękitu. Malowane ściany czasami zdobiono kropkami w dwóch odcieniach jednego koloru. Taką powierzchnię wykańczano także malowaną lub nanoszoną szablonem bordiurą. Równie chętnie stosowano tapety papierowe o wzorach głównie kwiatowych, często wykańczano je tapetową bordiurą prowadzoną wzdłuż gzymsu lub na wysokości sufitu.
Współcześnie w aranżacji wnętrz stare wzory tapet typowe dla art déco są przenoszone na nowoczesne tapety winylowe czy tekstylne. W bogatych domach ściany wykładano luksusowym jasnym drewnem, które dzisiaj najczęściej zastępuje fornir.