Piękne mieszkanie w kamienicy w centrum Szczecina. Edyta i Bartek sami je zaprojektowali, wyremontowali i urządzili
Edyta i Bartek z czystym sumieniem mogą powiedzieć, że ich mieszkanie jest jedyne w swoim rodzaju. Zaprojektowali je, własnoręcznie wyremontowali. Sami wykonali lub odnowili większość mebli. Tu każdy drobiazg ma swoją historię, która dzięki nim toczy się dalej. Zobacz piękne mieszkanie w kamienicy w centrum Szczecina!
Autor: Zdjęcia i stylizacja: Maria Miklaszewska
Edyta i Bartek sami zaprojektowali, wyremontowali i urządzili wymarzone mieszkanie w kamienicy.
Spis treści
- Klimatyczne wnętrze w starej kamienicy
- Wymarzona spiżarnia i warsztat w mieszkaniu
- Kominek wykończony cegłą
- Renowacja mebli DIY
- Domowa galeria w salonie
- Drewniana podłoga przedpokoju
- Biała kuchnia, meble z odzysku
- Przytulna sypialnia
- Drewno i cegła w łazience
- Wymarzone mieszkanie Edyty i Bartka w starej kamienicy. Zdjęcia
Klimatyczne wnętrze w starej kamienicy
Nigdy nie planowaliśmy kupna lokalu na nowym, zamkniętym osiedlu. Zależało nam na klimacie, jaki mają tylko stare budynki. Skrzypiąca podłoga, wielkie okna, stare drewniane drzwi… to było nasze marzenie – opowiadają Edyta i Bartek. Kiedy po raz pierwszy zobaczyli 110-metrowe mieszkanie w starej kamienicy, z miejsca się w nim zakochali.
– Była to miłość trudna, wymagająca wielkiej wyobraźni – śmieje się Edyta. Przekonała ich lokalizacja w centrum Szczecina i wielki potencjał, który dostrzegli od razu (mimo złego stanu technicznego wnętrz). – Od początku wiedzieliśmy, co i jak chcemy zmienić. A było tego wiele: przesuwanie ścian i drzwi, powiększenie sypialni, budowa garderoby, kominka, obniżenie sufitów – wylicza pani domu.
Wymarzona spiżarnia i warsztat w mieszkaniu
Parze najbardziej zależało na zachowaniu starej podłogi i drzwi oraz na dużej spiżarni. – Uwielbiamy gotować. Takie miejsce śniło się nam od dawna. Sam zrobiłem regał na przetwory. To był pierwszy mebel. Nie mieliśmy jeszcze łóżka ani sofy, a już na półkach ustawialiśmy słoiki ze śliwkami – wspomina Bartek.
Wystrój mieszkania to dzieło gospodarzy, których wielką pasją jest odnawianie mebli. Jeden z pokojów przeznaczyli na warsztat, pracują w nim nad starociami. – Poza tym całe to szaleństwo z urządzaniem sprawiło, że zapragnęłam zdobyć wiedzę teoretyczną i rozpoczęłam studia podyplomowe z aranżacji wnętrz – mówi Edyta. – Na pewno wywoła to zmiany w naszym mieszkaniu, gdzie nic nie jest postawione raz na zawsze.
Kominek wykończony cegłą
Pierwotnie w mieszkaniu stał piec kaflowy. Para użyła go już pierwszej nocy po zakupie mieszkania. Kiedy zrobiło się szaro od dymu, wyszło na jaw, że piec jest zupełnie nieszczelny. Dlatego dziś w jego miejscu stoi kominek wykończony czerwoną cegłą, którą właściciele uwielbiają. Jest klejona, ale autentyczna – pochodzi z rozbiórki starej stodoły. Część cegieł Edyta i Bartek sami cięli podczas wakacji u przyjaciela na wsi.
Renowacja mebli DIY
Odnawianie mebli to pasja właścicieli. Edyta śmieje się, że najbardziej ukochali sobie krzesła. Jest ich coraz więcej i więcej. Te stojące dookoła stołu (Bartek zrobił go sam od początku do końca) zostały znalezione na śmietnikach i pieczołowicie odrestaurowane.
Domowa galeria w salonie
Przy przejściu między sypialnią a salonem stoi szafka. „Mieszka” tutaj dłużej niż Edyta i Bartek (to jedyny mebel zostawiony po poprzednich domownikach). Doskonale wpisuje się w panujący tu styl. Na ścianie nad sofą widać jedną z licznych domowych galerii, które spontanicznie tworzy i co jakiś czas zmienia gospodyni. Są tam zdjęcia z podróży, portrety bliskich, wydrukowany wiersz, a nawet list miłosny do Bartka.
Drewniana podłoga przedpokoju
– Kiedy kupiliśmy mieszkanie, mieliśmy nadzieję, że pod kilkoma warstwami dywanów znajdziemy drewnianą podłogę. Okazało się, że są tam płyty przybite milionami gwoździ, a dopiero pod nimi deski – opowiada Edyta. Na szczęście cyklinowanie, czyszczenie wszystkich szczelin na kolanach i wybielanie olejem przywróciło im urodę. Na końcu korytarza znajduje się schowek zamykany starymi drzwiami od stodoły, które para przywiozła aż z Estonii.
Biała kuchnia, meble z odzysku
W kuchni – obok zrobionej na zamówienie białej zabudowy – stoją kolejne meble, które dostały „drugą szansę”. Stół pochodzi z pchlego targu, taboret ze śmietnika (oba pomalowała Edyta), a wisząca lampa magazynowa została kupiona na aukcji internetowej. Przy oknie wisi stary młynek przywieziony z Amsterdamu. Bartek w każdą niedzielę przed śniadaniem mieli w nim kawę.
Klimat tego domu bez wątpienia tworzą drobiazgi wyeksponowane na półkach oraz „galerie” (takie jak na kuchennej ścianie pomalowanej farbami tablicową i magnetyczną). Są tu kulinarne inspiracje, zdjęcia dań ugotowanych przez właścicieli, w ramce – fotografie z podróży do Wietnamu, talerzyk z Sardynii, magnesy z zagranicznych wojaży. Obok witrynka z odzysku.
Przytulna sypialnia
Deski, którymi jest wyłożona ściana za łóżkiem, „przywędrowały” z kuchennej podłogi. – Musieliśmy je tam zerwać, ponieważ były zalane i wypaczone. Ale na szczęście udało się wykorzystać je w ten sposób – mówi Edyta. – Ich kolor mnie zachwyca! – dodaje. Za zasłoną (uszytą przez mamę pani domu) znajduje się pojemna garderoba. Sypialnię od części dziennej oddzielają piękne dwuskrzydłowe drzwi (najczęściej otwarte, żeby Ajka mogła biegać po całym mieszkaniu).
Chcesz wprowadzić do wnętrza przytulny, nieco rustykalny klimat? Spraw sobie ścianę z drewna z odzysku! Efekt „wow!” gwarantowany.
1. Przygotowanie drewna. Wiekowe deski, np. z podłogilub rozebranego budynku, wymagają dokładnego oczyszczenia. Należy usunąć z nich stare powłoki ochronne (wosk, lakier, farbę) za pomocą wiórów metalowych, drucianej szczotki i papieru ściernego (przyda się też do oszlifowania drewna, aby nie miało drzazg i zadziorów). Możesz zastosować preparaty chemiczne pomagające usuwać poprzednie warstwy farb. Oczyszczone deski zabezpiecz olejem, woskiem lub lakierem (przy pomocy tych środków nadasz deskom pożądany kolor). Rozważ również zakup obrobionego już drewna, pochodzącego z rozbiórek starych budynków.
2. Montaż. Wkrętami przymocuj do ściany równolegle rozmieszczone pionowe listwy o grub. 2 cm i szer. 5 cm. Następnie przybij do nich przygotowane wcześniej deski.
Drewno i cegła w łazience
Nowoczesne meble łazienkowe zrobiono na zamówienie. Ich kolor i forma efektownie kontrastują z rustykalną cegłą. Podłoga i blat są wykonane z odpornego na wilgoć teku. Całość uzupełniają dodatki – ramki ze zdjęciami, tabliczka z napisem „Życie jest podróżą” (kupiona w małym sklepiku w Holandii) i żeliwne wieszaczki ze świńskimi główkami.
Wymarzone mieszkanie Edyty i Bartka w starej kamienicy. Zdjęcia
Autor: Zdjęcia i stylizacja: Maria Miklaszewska
Edyta i Bartek sami zaprojektowali, wyremontowali i urządzili wymarzone mieszkanie w kamienicy.
Stylowe mieszkanie w kamienicy. Unikalne połączenie funkcjonalności i designu
Autor: Projekt: Magdalena Daszkiewicz/Pracownia PRZESTRZENIE, zdjęcia: Mikołaj Dąbrowski, stylizacja: Ola Dąbrówka/GOOD VIBES Interiors
Aranżacja mieszkania w kamienicy.