Pokój w stylu retro - przenieś się do minionych lat! Jakie wybrać dodatki? Jak urządzić mieszkanie w stylu retro?
Dekoracje wnętrz popularne w czasach PRL, powróciły ze zdwojoną siłą. Elementy wyposażenia dopasowane do nowoczesnych aranżacji, dodają im charakteru, tworząc sentymentalne wnętrza w stylu retro chic. Czym różni się retro od vintage? Jakie wybrać dodatki?
Autor: Beckers
Mieszkanie w stylu retro - inspiracje. Zobacz ciekawe aranżacje
Spis treści
- Czym charakteryzuje się styl retro?
- Czym różni się retro od vintage?
- Meble i dodatki w stylu retro
- Jaki kolor ścian do retro mieszkania?
- Salon w stylu retro - inspiracje
Czym charakteryzuje się styl retro?
Retro wnętrze jest stylowe, przytulne i ciepłe. Meble są stylizowane na te z minionych epok, jednak wytworzono je współcześnie. Specjaliści z pewnością dostrzegą, że retro przedmioty tylko pozornie są stare.
W rzeczywistości ślady, które mają symbolizować upływ czasu, zostały wykonane celowo. W tym celu, drewno maluje się specjalną farbą bądź przeciera, aby nadać efektu starości. W tego typu wnętrzach raczej nie znajdziemy autentycznych przedmiotów z minionych epok.
Czytaj także:
- Meble w stylu lat 70. Królowały: kolorowe szkła, wysoki połysk i bogactwo barw
- Jak wyglądało? Zobacz kultowe vintage meble - wersalki, półkotapczany i meblościanki
Czym różni się retro od vintage?
Chociaż słowo vintage nie odnosi się do konkretnego okresu, jego miłośnicy sięgają do wzornictwa XIX i XX wieku – aż po lata 70. Jak podkreślono w serwisie westwing.pl, terminem vintage można określić meble, dodatki, dekoracje, których metryka sięga minimum 20-25 lat wstecz.
- Vintage dotyczy wnętrz urządzonych z użyciem autentycznych starych mebli lub akcesoriów, które wprowadza się do współczesnych mieszkań. Natomiast terminem retro określa się wszelkie rzeczy, które są wytworzone obecnie, lecz stylizowane na stare - czytamy na stronie westwing.pl.
Meble i dodatki w stylu retro
Fotele takie jak Śnieżnik, Zajączek, Lisek czy projekt 366 Chierońskiego – dziś są prawdziwymi designerskimi perełkami. W aranżację idealnie wpisuje się zachwycająca estetyką dawnych lat drewniana konsola na lekko rozstawionych nóżkach i inspirowany stylem vintage przecierany dywan. W połączeniu z delikatnymi kolorami ścian, tworzą przytulne wnętrze z duszą.
Jakie wybrać dodatki?
- stylizowany ekspres do kawy,
- stojący, starodawny zegar,
- szklanki do napojów z ozdobnego szkła,
- blaszane osłonki na doniczki,
- wazony z kolorowego szkła,
- bogaty, szklany żyrandol,
- staromodny telefon.
Retro klimatu nadadzą wnętrzu plakaty i grafiki z poprzednich epok. Oryginały można znaleźć na targach staroci i w sklepach z antykami, a te stylizowane na minioną epokę w większości sklepów sieciowych.
Przysłowiową wisienką na torcie będą tekstylia. W retro wnętrze idealnie wpiszą się lniane, aksamitne i pluszowe tkaniny. Jeśli lubisz zwierzęce motywy - postaw na poszewki w panterkę.
Jaki kolor ścian do retro mieszkania?
W latach 60. i 70. podobnie jak dziś, modne były pastelowe kolory. Subtelnie prezentują się ściany w delikatnych odcieniach beżu, zieleni, różu, niebieskiego czy fioletu. Dobrym wyborem będzie też klasyczna biel, która stworzy subtelne tło meblom i dodatkom w intensywnych barwach.
Jeśli jednak masz ochotę na bardziej intensywne barwy - postaw na ceglasty czerwony. Kolor może pojawić się w postaci delikatnego akcentu - na meblach czy innych dekoracjach lub na jednej ze ścian. Brąz to kolejny kolor, który idealnie współgra ze stylem retro. Był popularny szczególnie w latach 50. i 60. Podobnie jak musztardowy, jest barwą nadającą wnętrzu elegancji.
Obecnie we wnętrzach możemy spotkać też kolor, który chętnie był wybierany w latach 70. Mowa o pomarańczowym - kanapy w tej barwie idealnie będą pasować do szarych czy granatowych ścian. Można postawić też na delikatną brzoskwinię, która wprowadzi ciepło do wnętrza.
Salon w stylu retro - inspiracje
Zobacz: Modne meble z lat 50. i 60. Gdzie kupić najpopularniejsze modele? Zobacz meble popularne w PRL
Autor: westwing.pl
Jakie były meble w czasach PRL?