Polacy wygrali konkurs na przebudowę kamienicy w centrum Paryża. Tak się prezentuje

2023-09-06 15:25

Warszawska pracownia architektoniczna Tremend wygrała konkurs na przebudowę paryskiej kamienicy, która znajduje się w historycznej 7. dzielnicy, nieopodal wieży Eiffla. Chociaż jej wnętrza urządzono w stylu modern classic, zdecydowano zachować się wiele oryginalnych elementów, np. surowy kamień w kolorze piaskowym, który znajduje się na wewnętrznych ścianach budynku.

Spis treści

  1. Wielka przebudowa Paryża
  2. Polacy wygrali konkurs na przebudowę kamienicy w centrum Paryża
  3. Historia kamienicy, w której mieści się hotel
  4. Wnętrza w stylu modern classic
  5. Przeczytaj również: 

Wielka przebudowa Paryża

Niewiele osób nie wie, że zasługą tego, jak obecnie prezentuje się Paryż, była wielka przebudowa, jaka miała tam miejsce w XIX w. Wówczas stara średniowieczna zabudowa została wyburzona. Wąskie uliczki zamieniły się w szerokie bulwary, przy których stanęły eleganckie kamienice. Za metamorfozą stolicy Francji stał ówczesny prefekt miasta Georges-Eugène Haussmann. 

Polacy wygrali konkurs na przebudowę kamienicy w centrum Paryża

W niedalekiej odległości od wieży Eiffla znajduje się butikowy hotel, który niedawno przeszedł modernizację, za którą stanęli architekci z pracowni Tremend.

 — Praca nad tym projektem to dla nas podwójne wyzwanie i ogromna satysfakcja. Na projekt hotelu i całą modernizację był ogłoszony konkurs, który nasza pracownia wygrała. Nasz zespół odpowiedzialny był za modernizację fasady i całej kamienicy, projekty wnętrz oraz część formalną budowy opowiada — mówi architektka Magdalena Federowicz-Boule.

Historia kamienicy, w której mieści się hotel

Kamienica została zbudowana w XIX w. i znajduje się historycznej 7. dzielnicy. Już wcześniej funkcjonowała jako hotel. Kiedy znalazła się w rękach nowych inwestorów, ci zdecydowali się na wielką metamorfozę. 

Odrestaurowano fasadę, ale również wnętrza. Zmieniono także nazwę. Hotel Prince bowiem stał się Hotelem Alberte na cześć prababci inwestora i założycieli rodzinnej firmy koniaku i korków do butelek. 

Wnętrza w stylu modern classic

Chociaż hotel przeszedł ogromną metamorfozę, to architekci zgodnie z życzeniem inwestorów nie zmienili wszystkiego i pozostawili niektóre zabytkowe elementy. Postanowili połączyć klasykę ze współczesnością, więc wnętrza zostały urządzone w stylu modern classic.

— Tłem dla nowego wystroju jest odkryty, autentyczny surowy kamień w kolorze piaskowym, który znajduje się na ścianach. Chcieliśmy zachować jak najwięcej oryginalnych elementów wystroju. Udało się uratować zabytkowe drzwi i balustrady, dzięki temu czuć tu ducha historii. Wykorzystaliśmy także nasze ekologiczne podejście do projektów i recyklingu — mówi Federowicz-Boule.

Wszystkie wnętrza zostały urządzone w jasnej kolorystyce. Beże stały się tłem dla mocniejszych akcentów: granatu, koloru miedzi i koniaku (nawiązanie do historii rodziny!). Połączono je z naturalnymi materiałami: kamieniem, drewnem, welurem, a nawet wełną. 

Wnętrza hotelu zostały ozdobione kolekcją 24 obrazów Magdaleny Głodek, które stworzyła je na zamówienie. Zdobią ściany każdego pokoju. 

Hotel butikowy w Paryżu
Autor: Projekt: pracownia arch. Tremend

— To artystyczna interpretacja, metafora natury i człowieka, gdzie linie są jak korzenie, będące międzypokoleniowymi połączeniami. Bordo i wszelkie pochodne mu odcienie, przywodzą na myśl barwę i płynną strukturę trunku. Mocne akcenty kolorystyczne, czerni i głębokich ziemistości, pojawiają się zgrabnie, organicznie wyłaniając się z palety szarości i bieli. Struktura tych fakturalnych płócien wyczuwalna jest pod palcami. Każdy ślad farby, warstwa po warstwie, konsekwentnie nakładany, tworzy zapis historii w procesie twórczym artystki — czytamy w tekście kuratorskim Izabeli Rogali.

  • Projekt: pracownia Tremend: Magdalena Boule, Teresa Łopuska, Marta Idczak, Kinga Knajp, Marta Zielińska, Borys Sulecki.

 

Przeczytaj również: 

Dekometria - ten styl będzie modny w 2024 r. Czas na kontrasty i łuki!

QUIZ: Wnętrza i elementy wyposażenia mieszkań w regionalnych gwarach

Pytanie 1 z 17
1. Co na Podlasiu nazywają "skowrodą"?
Nasi Partnerzy polecają