Polskie mieszkanie z architektonicznym Oscarem! Jest inspirowane wnętrzami z XIX w.
To mieszkanie stanowi swoiste pied-à-terre dla pary, którą do Warszawy ściągają ich pasje kulturalne i sprawy osobiste. Znajdujący się w zabytkowym otoczeniu apartament łączy w sobie różne wątki: starsze i nowsze, klasykę i awangardę. Projekt autorstwa Rolanda Stańczyka właśnie został nagrodzony architektonicznym Oscarem w prestiżowym konkursie A'design Award 2024.
Autor: Projekt: Roland Stańczyk, zdjęcia: Piotr Gęsicki
Spis treści
- Apartament inspirowany warszawskimi mieszkaniami z XIX i XX w.
- Mieszkanie w szarościach, beżach i drewnie
- Sztuka jest tu kropką nad “i”
- Apartament inspirowany warszawskimi mieszkaniami z XIX i XX w. Zdjęcia
Apartament inspirowany warszawskimi mieszkaniami z XIX i XX w.
Właścicielami tego mieszkania jest małżeństwo, które na co dzień żyje na północy Polski. Wziąwszy pod uwagę, jak często bywają w stolicy, chcieli mieć tu swoje miejsce, w którym czuliby się jak w domu. Wyboru właściwego mieszkania pomógł im dokonać Roland Stańczyk, architekt, który później zadbał również o aranżację jego wnętrz.
Wybór padł na apartament znajdujący się w prestiżowej lokalizacji, w budynku o eleganckiej architekturze. Nie bez znaczenia miał również 120 m taras, który do niego przynależy.
– Proces projektowania był ogromną przyjemnością. Nieczęsto zdarza się, że architekt ma szansę pracować dla ludzi, których rozumie i naprawdę lubi. A zarazem standard apartamentu wymagał przyjęcia najwyższej jakości rozwiązań wnętrzarskich – mówi Roland Stańczyk.
Jednym z jego najważniejszych zadań było znalezienie sposobu, by wnętrza apartamentu korespondowały z samym budynkiem, który łączy nową tkankę ze starą. Jak to zrobił? Zdecydował się sięgnąć po motywy typowe dla warszawskich mieszkań w XIX i XX w. i połączył je ze współczesnymi elementami.
– Łączenie elementów nowoczesnych z dawnymi zawsze jest wyzwaniem. Jednak przeszukiwanie dziejów tego miejsca i poszukiwanie obiektów harmonizujących z tym kontekstem sprawiało, że proces projektowy był zarówno trudniejszy, jak i ciekawszy – opowiada architekt.
Mieszkanie w szarościach, beżach i drewnie
Pierwotny układ mieszkania został przeprojektowany, aby jak najlepiej sprostał potrzebom inwestorów. Niektóre ze ścian trzeba było przesunąć, aby połączyć reprezentacyjny hol z częścią dzienną. Te przestrzenie dzielą dwuskrzydłowe, przeszklone drzwi. Kiedy jednak jest potrzeba, otwierają się na siebie, a światło z jednego pomieszczenia przenika do drugiego.
Aranżację oparto na chłodnych szarościach, które w połączeniu z ciepłymi beżami i drewnem stworzyły intrygującą całość. To jednak niejedyne kolory, jakie pojawiły się w tym mieszkaniu. Róż na suficie to znak rozpoznawczy sypialni pani domu, a ciemny brąz i indygo — pana domu. Łazienka z kolei została wzięta w objęcia błękitu, a toaleta — w klasyczne połączenie bieli i czerni.
Sztuka jest tu kropką nad “i”
Wnętrza całego mieszkania wypełniły również zabudowy meblowe o różnych funkcjach. Ich luksus jest cichy. Wykonano je z naturalnych materiałów. Te w salonie pokryto fornirem orzecha, a w sypialni — eukaliptusa.
– Płycinowe fronty podkreślają dawne, XIX-wieczne odniesienia, wysnute z okolicy. Wydatnie, miękko zaokrąglonymi narożami gładko kierunkują osie ruchu w mieszkaniu. A zarazem torują drogę tym obłościom, które czerpią już z estetyki międzywojennej – dodaje na koniec.
Swoistą kropką nad “i” tego apartamentu jest sztuka współczesna.
Apartament inspirowany warszawskimi mieszkaniami z XIX i XX w. Zdjęcia
Autor: Projekt: Roland Stańczyk, zdjęcia: Piotr Gęsicki
- Projekt wnętrza: Roland Stańczyk / RS Studio
- Stylizacja sesji zdjęciowej: Aldona Bejnarowicz
- Autor zdjęć: Piotr Gęsicki
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Mieszkanie w stylu art déco i przedwojennego socrealizmu. Zjawiskowe wnętrza!
Autor: Budzik Studio