Porady architekta: jak włączyć balkon do salonu? Plany mieszkania przed i po
Właściciele tego mieszkania skorzystali z możliwości włączenia strefy balkonowej do salonu. Zyskali 10 m². O pomoc w ich urządzeniu – oraz poprawę funkcjonalności całego lokum – poprosili architektki.
Autor: Wizualizacje: dzięki uprzejmości pracowni Butterflystudio
W miejscu dzisiejszej jadalni był balkon.
Spis treści
- Problem i rozwiązanie
- Zalety projektu
- Salon z jadalnią po zmianach
- W jadalni
- Przedpokój
- Kuchnia z wyspą
- Sypialnia - oaza spokoju
- Łazienka na 5 m²
1. Wszystko zależy od konstrukcji budynku i od ulokowania balkonu. Decyzję o przebudowie wydaje konstruktor na podstawie ekspertyzy. W przypadku loggi i balkonów zlicowanych z elewacją bloku sprawa wydaje się łatwiejsza.
2. W tym projekcie. Sąsiedzi z piętra wyżej włączyli balkon do mieszkania. Na tej podstawie właściciele złożyli do spółdzielni wniosek o podobne pozwolenie. Po akceptacji i zebraniu dokumentów powstał projekt uwzględniający elementy zgodne z konstrukcją budynku. Nowe ściany otrzymały parametry ścian zewnętrznych, posadzkę docieplono.
Problem i rozwiązanie
Mieszkanie w warszawskim bloku ma 72 m², składało się z 3 pokoi, małej garderoby, łazienki, kuchni z długim barkiem i balkonu. Ściany między wnętrzami ustawione były pod różnymi kątami, miały zaokrąglenia i wnęki. Pomieszczeniom brakowało przytulności i jednolitego charakteru.
- Włączyłyśmy balkon w przestrzeń pokoju dziennego, zaplanowałyśmy tam jadalnię. Wyprostowałyśmy też ściany. Przed sypialnią urządziłyśmy garderobę - opowiadają architektki Annę Baranowską i Joannę Felczuk z pracowni Butterflystudio.
Zalety projektu
Dzięki likwidacji łuków i skosów ścian udało się uporządkować układ wnętrza. Powstała spójna aranżacja. Wskutek zachowania niektórych elementów mebli udało obniżyć się koszty remontu.
Salon z jadalnią po zmianach
Podciąg to fragment dawnej ściany zewnętrznej między pokojem a balkonem. Dziś jest podświetlony, razem z listwami podsufitowymi. Sofa (odwrócona plecami do stołu) wizualnie wyznacza granicę salonu i jadalni. Natomiast ułożona w jodełkę francuską podłoga łączy obie strefy. Lustra przy telewizorze odbijają ładne widoki, optycznie powiększają wnętrze.
W jadalni
Nad stołem w jadalni króluje szklana lampa z mosiężnymi elementami, nawiązującymi kolorem m.in. do nóg krzeseł i uchwytów szafek. W miejscu wejścia do kuchni stała niedawno ściana balkonowa
Przedpokój
Przedpokój z szafą z lustrzanymi frontami znajduje się nieopodal wyspy kuchennej, utrzymanej w tej samej stylistyce co szafka RTV w salonie. Biel, mosiądz i czerń spinają wizualnie otwartą przestrzeń.
Kuchnia z wyspą
Wyspa kuchenne, o długości 270 cm, służy do gotowania i przechowywania (od strony salonu jest wyższa). Równoległa do niej zabudowa mieści m.in. zlewozmywak i zmywarkę, a wysokie słupki (na końcu kuchni) – cargo i AGD.
Sypialnia - oaza spokoju
Sypialnia ulokowana jest w zacisznej części mieszkania. Aby się do niej dostać, należy przejść przez garderobę. Miękka wykładzina, zasłony, tapicerowane łóżko – pochłaniają dźwięki. Przytłumione światło dba o kameralny nastrój.
Łazienka na 5 m²
Szafka umywalkowa ma charakter salonowy, pod blatem skrywa pralkę. Zabudowa ścienna za WC mieści sporo pojemnych schowków. W podświetlanym lustrze w złotej ramie odbija się wnęka prysznicowa z mosiężnymi bateriami.
Tekst: Matylda Gruman
Autor: Wizualizacje: dzięki uprzejmości pracowni Butterflystudio
W miejscu dzisiejszej jadalni był balkon.
Beże i biele, styl nowoczesny i glamour. Przytulny dom projektantki wnętrz
Autor: Yassen Hristov, projekt wnętrza: Emilia Piesik/Pracownia Milumila