Postawili dom na zalesionej działce. Urocza jabłoń stała się najpiękniejszym meblem
Dom z Jabłonią to projekt Bogusława Barnasia, który powstał z pozoru na trudnej, bo wąskiej i porośniętej drzewami działce. Tę niedogodność udało się jednak zamienić w atut, dzięki czemu właściciele domu każdej wiosny mają obsypaną białym kwieciem jabłonkę praktycznie w salonie!
Autor: Projekt: BXB studio Bogusław Barnaś, fotografie: Piotr Krajewski, Rafał Barnaś
Na wąskiej działce powstały dwa budynki: Mikrokamienica, która otrzymała Nagrodę Roku SARP 2023, oraz Dom z Jabłonią, który mieści się między dwoma drzewami: orzechem i właśnie tytułową, uroczą jabłonką.
Budynek o powierzchni użytkowej 360 m kw. znajduje się na ul. Twardowskiego w Krakowie, zaledwie 20 minut spacerkiem od Wisły i Wawelu, a jednocześnie w niewielkiej odległości od zjawiskowego Zakrzówka.
— Aby w pełni wykorzystać potencjał inwestycyjny tej trudnej do zagospodarowania działki otoczonej intensywną zabudową miejską, postanowiliśmy zaprojektować dom, który maksymalnie wykorzysta dozwoloną przez prawo kubaturę, warunki nasłonecznienia i osie widokowe — opowiada Bogusław Barnaś, właściciel BXB studio.
Budynek o purystycznej bryle został wzniesiony ze szlachetnych materiałów. Elewacje zrobiono z grafitowej cegły oraz drewna (front i tył domu). Dach natomiast pokryła grafitowa blacha.
Wnętrza w zgodzie z naturą
Dom, choć w samym centrum Krakowa, jest otoczony zielenią. Również zieleń stała się jego nieodłączną częścią i sprawiła, że sąsiednie domy nie są praktycznie widoczne.
Naturalnym przedłużeniem salonu jest drewniany taras – dobrze widoczny przez zajmujące całą ścianę przeszklenia. Ułożona we francuską jodełka płynnie łączy się z nim łączy.
– Drzewo staje się tutaj częścią domu – żywą rzeźbą, elementem wystroju wnętrza, tarasu oraz ogrodu. Jest czymś w rodzaju naturalnego kalendarza, który w zależności od pory roku przyjmuje inną barwę. Białe wiosenne kwiaty, zielone liście, czerwone jabłonie, jesienne złote barwy, zimowa biel to niezwykły spektakl różnorodności — kontynuuje.
To naturalne materiały, w tym drewno, zdominowały strefę dzienną. Z drewna bowiem wykonano praktycznie każdy mebel: zarówno zabudowę kuchenną, jak i stół w części jadalnej, kącik biblioteczny czy strefę wypoczynku.
- Projekt: BXB studio Bogusław Barnaś
- Fotografie: Piotr Krajewski, Rafał Barnaś
Autor: Projekt: BXB studio Bogusław Barnaś, fotografie: Piotr Krajewski, Rafał Barnaś
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jedna z najbardziej niesamowitych willi w Polsce powstanie w Krakowie. Inspirowana słynną legendą