Projekt mieszkania w stylu eklektycznym z miejscem na pamiątki
W projekcie mieszkania chodziło o stworzenie niepowtarzalnego klimatu, którego nie ma nikt inny. Miało się znaleźć miejsce na pamiątki rodzinne, w których są zaklęte ważne chwile oraz kolory i wzory kojarzące się z odwiedzonymi miejscami.
Autor: Mariusz Bykowski
Do sypialni prowadzą przesuwane drzwi. – Bardzo chciałam je mieć, to był priorytet – śmieje się gospodyni. Takie same oddzielają łazienkę. Wymusiło to pewne rozwiązania techniczne, m.in. podwieszany sufit. Różnicę wysokości podkreślają lampy, które można przesuwać wzdłuż długiej stalowej szyny.
Spis treści
- Salon z kuchnią wypełnione światłem i powietrzem
- Sypialnia z oryginalną tapetą w tle
- Łazienka jak wspomnienie z pływalni
W mieszkaniu o powierzchni 48 m2 były dwa nieduże pokoje, mała oddzielna kuchnia oraz łazienka. Właściciele od razu wiedzieli, że ten układ trzeba będzie zmienić, ponieważ najbardziej zależało im na otwartej, doświetlonej przestrzeni. O pomoc poprosili dobrą koleżankę, architektkę Dorotę Janusiewicz z Projectowni, która od razu „miała pomysł” na te wnętrza. Dzięki wyburzeniu i przesunięciu ścian powstał duży salon z częścią kuchenną i jadalnianą, łazienka z wanną oraz komfortowa sypialnia z miejscem na pojemną szafę. Przed zaprojektowaniem mieszkania architektka poprosiła właścicieli o zebranie inspiracji. Wybory gospodarzy nawiązały do wspólnych zainteresowań, przeszłości i rodzinnych historii. W pokoju dziennym pojawił się kącik z pamiątkami po dziadkach właściciela. W łazience płytki basenowe, ponieważ pani domu trenowała w przeszłości pływanie. Takich rzeczy z ukrytym znaczeniem jest więcej, i ciągle ich przybywa. Zabarwienie sentymentalne sprawia, że są dla pary bezcenne.
Salon z kuchnią wypełnione światłem i powietrzem
Mieszkanie miało być przede wszystkim wypełnione naturalnym światłem. Aby kuchnia nie zdominowała przestrzeni dziennej, architektka zaproponowała zabudowę bez górnych szafek. Biały okap na ścianie pokrytej jodełką z białych płytek jest niemal niewidoczny. Fronty szafek kuchennych nawiązują do natury, która właściciele bardzo lubią. Rodzinne pamiątki i skarby przywiezione z podróży sprawiły, że w mieszkaniu zagościła istna mieszanka stylów. Stonowaną gamę kolorystyczną, z której wyłamuje się błękitna sofa, ożywiają rośliny, które uprawia gospodyni. W salonie na ścianie wiszą dwa obrazy autorstwa Edwarda Dwurnika. Przedstawiają Kraków i Barcelonę – miasta, w których mieszkała właścicielka mieszkania. Z pokoju dziennego do sypialni prowadzą przesuwane drzwi – marzyła o nich gospodyni. Takie same oddzielają łazienkę. Wymusiło to pewne rozwiązania techniczne, m.in. podwieszany sufit. Różnicę wysokości podkreślają lampy, które można przesuwać wzdłuż długiej stalowej szyny.
Czytaj też: Kupujemy sofę z funkcją spania
Sypialnia z oryginalną tapetą w tle
Architektka uważa, że sypialnia to miejsce odpoczynku zarówno ciała, jak i duszy. Każdy chce się tu czuć komfortowo, bezpiecznie. Punktem wyjścia aranżacji sypialni była tapeta w ptaki, oddająca barwne osobowości inwestorów. Charakterystyczna ściana gra pierwsze skrzypce w tym pomieszczeniu. Aby nie przytłoczyła wnętrza, dobraliśmy projektantka z właścicielami dobrali do niej meble o prostych formach, utrzymane w stonowanej palecie barw – w kolorach występujących na tapecie. Zamiast szafki nocnej – walizki z ozdobnymi okuciami, świetnie wyglądają na tle wzorzystej tapety. Architektka zadbała też o to, by w sypialni wystarczyło miejsca na pojemną zabudowę meblową. Przy wejściu do sypialni stanęły cenne pamiątki, które gospodarze dostali od rodziny właściciela. Komódka w stylu Ludwika Filipa z pierwszej połowy XIX w., grafika z tego samego okresu kupiona u bukinistów nad Loarą oraz lampka z Florencji (dziadek własnoręcznie dorobił do niej abażur). Jelonek przyjechał z czeskiej Pragi.
Łazienka jak wspomnienie z pływalni
Kolorystyka łazienki i niewielki format płytek to nawiązanie do pływalni, na której Justyna spędzała kiedyś dużo czasu. Prosty styl przełamuje lustro w ozdobnej ramie. W roli dodatków muszle przywiezione z Malezji i plakat autorstwa Izy Kaczmarek-Szurek, artystki mieszkającej po sąsiedzku. Szara zabudowa po prawej stronie ukrywa pralkę i półki.
Czytaj też: Niebieskie płytki w łazience
Funkcjonalna łazienka
Urządzenie tego pomieszczenia tak, aby było nie tylko ładne, ale też wygodne, wymaga dostosowania się do pewnych zasad. Kluczową rolę odgrywa rozmieszczenie poszczególnych sprzętów.1. PROJEKTZagospodaruj przestrzeń w łazience w taki sposób, aby swobodnie korzystać ze wszystkich urządzeń. Ich wielkość dostosuj do powierzchni pomieszczenia – zachowanie odpowiednich proporcji zagwarantuje komfort oraz sprawi, że w pełni wykorzystasz metraż.2. DOBRY PODZIAŁUmownie wyodrębnij w łazience dwie strefy: kąpielowo-pielęgnacyjną, w której znajdą się umywalka i wanna lub prysznic, oraz sanitarną – z toaletą, bidetem (ewentualnie) i sprzętami takimi jak pralka czy suszarka. Rozważ ukrycie tych ostatnich w zabudowie meblowej – łazienka będzie wtedy bardziej uporządkowana wizualnie. 3. WOLNA PRZESTRZEŃAby swobodnie korzystać z poszczególnych sprzętów, musimy zostawić przed nimi wolną przestrzeń. Przy umywalce min. 100x50 cm, przy wannie lub kabinie prysznicowej 100x70 cm, przy sedesie 80x60 cm, przy bidecie 100x70 cm.
Autor: Marcin Czechowicz
Aranżacja salonu w małym mieszkaniu została zaprojektowana w kolorach monochromatycznych. Białe ściany są typowym elementem w aranżacjach z elementami stylu industrialnego. Antracytowa sofa powstała według projektu architekt wnętrz. Po długich poszukiwaniach sofy idealnej okazalo sie, że taka nie istnieje. Jeśli jest odpowiedniej długości - jest zbyt płytka, jeśli jest odpowiednio głęboka jest po prostu za duża salonu w małym mieszkaniu. Stąd pomysł na zamówienie sofy odpowiednich rozmiarów, wypełnionej pierzem, u tapicera. Dzięki wielu poduszkom można na niej siedzieć jak na sofie typowej głębokości, a filmy oglądać swobodnie polegując z podwiniętymi nogami. Elementem w typowo industrialnym stylu jest antarcytowy, żeberkowy grzejnik na ścianie. Stolik kawowy ze szklanym blatem przy sofie to słynna ikona designu, proj. Isamu Noguchi. Stolik kawowy - Vitra, grzejnik - Charlston Zehnder, dywan - malabell.pl
Autor: Raca Architekci
Aranżacja mieszkania autorstwa pracowni Raca Architekci. Projektanci postawili na otwartą przestrzeń. Kuchnia została usytuowana w głębi strefy dziennej. Pozwoliło to na wstawienie dużego wielofunkcyjnego stołu. Oprócz jego podstawowej funkcji, może stać się także biurkiem do pracy, a poprzez możliwość podnoszenia blatu - blatem kuchennym.
Autor: Pixers
Egzotyka w tle dobrze się sprawdza w duecie z klasyczną elegancją mebli oraz dodatków