Projekt wnętrz domu: przytulna surowość, czyli klimatyczne wnętrze z niespodzianką
Projekt wnętrz domu, które na pierwszy rzut oka wydają się ciepłe i przytulne, zaskakuje przemysłowymi i surowymi elementami wykończeniowymi. Na plan pierwszy w aranżacji wnętrza domu wysuwają się nieotynkowe stropy i metalowe elementy konstrukcji we wnętrzu. To wszystko, w połączeniu z naturalną kolorystyką i dbałością o najmniejszy detal aranżacji, tworzy nietuzinkowe wnętrze, gdzie surowość przeplata się z wyjątkową przytulnością.
Autor: Piotr Mastalerz
Bohaterem części jadalnej jest kominek, kktórego strefa została wyznaczona za pomoca koloru grafitowego. Jednocześnie jest on elementem wprowadzającym klimatyczne ocieplenie do wnętrza z elementami industrialnymi.
Spis treści
- Nowoczesne wnętrza domu z industrialnymi elementami
- Projekt wnętrz: przytulna surowość we wnętrzu
- Funkcjonalna aranżacja wnętrza domu
Projekt wnętrz zakładał rozbudowę jednorodzinnego domu, w wyniku której gospodarze zyskaliby dodatkowe przestrzenie użytkowe. Architekci nie starali się zamaskować zmian wprowadzonych we wnętrzu domu, dzięki czemu nabrało ono wyjątkowego charakteru. Nieotynkowane stropy pomieszczeń powstałych w wyniku rozbudowy domu, a także stalowe elementy konstrukcji, przywodzą na myśl styl industrialny, który został zgrabnie przełamany klimatyczną aranżacją wnętrz. Na pozór inne światy i inne stylistyki spotkały się w jednym wnętrzu domu tworząc klimatyczną i przytulną przestrzeń wzbogaconą surowymi akcentami przemysłowymi.
Nowoczesne wnętrza domu z industrialnymi elementami
Parter wnętrza domu został pomyślany jako część otwarta, gdzie zlokalizowano pokój dzienny wraz z jadalnią. Zaskakującym rozwiązaniem jest zaplanowanie na granicy obu tych stref stalowej konstrukcji z belką, której zadaniem jest także podtrzymywanie stropu piętra. Takie rozwiązanie przywodzące na myśl surowe i industrialne wnętrza, wprowadza do przestrzeni niepowtarzalny klimat, który jednocześnie doskonale współgra z pozostałą stylistyką wnętrza. Przestrzeń wnętrza domu zyskała ponadczasowy wyraz dzięki całkowitemu przeszkleniu jednej ze ścian w postaci ogromnego wykuszu. Takie rozwiązania zapewnia także maksymalne doświetlenie dwukondygnacyjnego budynku światłem naturalnym.
Projekt wnętrz: przytulna surowość we wnętrzu
Ciekawym rozwiązaniem w projekcie wnętrz jest wyraźne zaznaczenie elementów, które uległy rozbudowie. Powstałe w ten sposób przestrzenie zostały wyróżnione od istniejących wcześniej fragmentów poprzez nieotynkowane stropy z widocznym odbiciem drewnianego szalunku w betonie. Wszystko to w połączeniu ze stalowymi elementami aranżacji wprowadza do wnętrza domu nieco industrialny klimat. Wrażenie surowości zgrabnie niwelują jednak elementy aranżacji, które wprowadzają do wnętrza niepowtarzalny klimat. W ten sposób bohaterem części jadalnej jest duży kominek, natomiast w pokoju dziennym o wyjątkowości wnętrza decydują proste formy klasycznym mebli wypoczynkowych. We wnętrzu zdecydowano się na białe ściany, które mają dodatkowo ocieplać wnętrze. Celem przełamania białej monotonii, projektantka zdecydowała się na wprowadzenie do wnętrza elementów w kolorze grafitowym. Dopełnieniem przytulnego wnętrza domu są drewniane elementy parkietu oraz stolarki okiennej.
Funkcjonalna aranżacja wnętrza domu
W zupełnie innej stylistyce zaaranżowano piętro domu, gdzie zamiast otwartej przestrzeni zaplanowano trzy sypialnie. Dzięki rozbudowie wnętrza domu udało się wygospodarować dodatkowe miejsce na antresoli, gdzie zaplanowano gabinet. Przestrzeń do pracy została otwarta na część parteru, dzięki czemu wnętrze zyskało na przestronności. W wyniku zabudowania dwóch tarasów na piętrze projektantce udało się wygospodarować we wnętrzu domu także dodatkowe miejsce na sypialnię dziecka. Dużym wyzwaniem dla architektów było odpowiednie zaplanowanie przeszkleń w domu, tak aby wnętrze zyskało jak najwięcej prywatności, a jednocześnie było doskonale oświetlone światłem naturalnym. W tym celu zdecydowano się na wysokie okna sięgające od podłogi do sufitu. Ogladając ten projekt wnętrza domu na uwagę zasługuje również aranżacja łazienki dla dzieci, która urzeka pomysłem i radosną kolorystyką. Charakter piętra został dodatkowo podkreślony dzięki podłodze - paneli z olejowanego jesionu.