Kiedyś było tu biuro. Teraz jest piękne mieszkanie w stylu vintage, pełne sztuki i książek

2023-10-24 10:53

80-metrowe mieszkanie na Saskiej Kępie kiedyś pełniło funkcję biura. Po generalnym remoncie zamieszkała w nim czteroosobowa rodzina, małżeństwo z dwoma małymi chłopcami. Właściciele są miłośnikami stylu vintage, sztuki i książek. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to mieszkanie urządzone z sercem. Jak urządzić mieszkanie w stylu vintage? Zobaczcie.

Spis treści

  1. Styl vintage, sztuka we wnętrzu
  2. Mieszkanie dla czterech osób
  3. Remont generalny, zmiana układu funkcjonalnego wnętrza
  4. Zobacz inne stylowe mieszkania w kamienicy
  5. Salon z kuchnią, czym oddzielić salon od kuchni?
  6. Meble kuchenne z IKEA, cegła na ścianie
  7. Jak odnowić drewnianą podłogę?
  8. Jak urządzić mieszkanie w stylu vintage?

Podobno stare wnętrza mają duszę. W przypadku mieszkania w kamienicy, które zamierzało kupić młode małżeństwo – reżyserka Tekla i pisarz Jan – na pierwszy rzut oka nie można było jej dostrzec. Dobre wrażenie robiła zielona okolica, spokojna uliczka z dala od zgiełku Francuskiej, ale nie samo lokum. Było bardzo zniszczone. Duży metraż, 80 m², wykorzystywano jako biuro.

Styl vintage, sztuka we wnętrzu

Właściciele wiedzieli, co lubią i jaki efekt chcą osiągnąć. Wiedzieli też z kim – zaprzyjaźnioną architektką Ewą Naporowską, dla której był to jeden z pierwszych projektów. Znała klientów, więc doskonale czuła, czego potrzebują. Tekla i Jan cenią rzeczy vintage, z ciekawym rodowodem. Lubią otaczać się sentymentalnymi detalami, cenią eklektyczne połączenia. Ich życie jest wypełnione sztuką.

Mieszkanie dla czterech osób

Ale jeszcze ważniejsza jest miłość do synów, którym chcieli stworzyć idealne warunki, tak aby słowa „nasz dom” oznaczały coś więcej niż tylko „miejsce do mieszkania”. Projektantka wymyśliła zatem bazę, do której mogą przez kolejne lata dobierać kolejne elementy. Mieszkanie wymagało wielu zmian. Aby je przystosować dla czterech osób, potrzebny był remont łazienki, renowacja podłogi z nadzieją zachowania dużej ilości parkietu istniejącego.

Przeczytaj także: 40-metrowe mieszkanie w Warszawie z nutą retro. W salonie butelkowa zieleń, w kuchni nasycony granat

Remont generalny, zmiana układu funkcjonalnego wnętrza

Po ocenie technicznej okazało się, że instalacje są do przerobienia. Wymiany wymagały okna. Taki sam los podzieliły tynki. Aby uzyskać dwie sypialnie, konieczne były zmiany w instalacji wodno-kanalizacyjnej. Dawna kuchnia stała się sypialnią właścicieli. Nowa, po połączeniu z salonem przez cały dzień wypełniona jest słońcem. To ulubiona część mieszkania domowników. Ma to coś, co sprzyja byciu razem.

Zobacz inne stylowe mieszkania w kamienicy

Salon z kuchnią, czym oddzielić salon od kuchni?

Kuchnia z salonem miała być otwartą przestrzenią z możliwością oddzielenia obu funkcji – ze względu na małe dzieci. Właściciele chcieli do tej części mieszkania wprowadzić akcent kolorystyczny. Odcień ciemnej zieleni dobrali razem z architektką.

Meble kuchenne z IKEA, cegła na ścianie

Zabudowa kuchni pochodzi z IKEA, a blat drewniany wykonano na zamówienie. Cegła na ścianie jest oryginalna, pomalowana na biało. Kuchenny stół to prezent ślubny od przyjaciela, znaleziony na targu staroci w okolicach Olsztyna. Właściciele zrezygnowali z szafek wiszących.

Mieszkanie w stylu vintage
Autor: Maria Miklaszewska
Ratujemy starą podłogę
Ewa Naporowska, moistudio.pl
Ewa Naporowska, moistudio.pl

Jak odnowić drewnianą podłogę?

Na wstępie sprawdzamy, ile klepek wymaga podklejenia, ile trzeba wymienić, ile uzupełnić. Przed położeniem nowego materiału, należy wycyklinować całą powierzchnię. Ważny jest wybór wykończenia. Powierzchnia lakierowana w macie lub połysku jest trudna w renowacji, ale łatwa do utrzymania w czystości. Niestety, widać na niej zarysowania, dlatego rodzinom z małymi dziećmi, zwierzętami polecam olej. Jest trwały i łatwy do ponownego wybarwienia (ma szerszą bazę kolorystyczną), nie wymaga cyklinowania całej podłogi, można odświeżyć tylko miejsce zabrudzenia. W pomieszczeniach mokrych potrzebny jest gatunek o niskiej kurczliwości, nie ulegający odkształceniom (tek, merbau, iroko). Ze względu na konkurencyjną cenę w łazience zdecydowaliśmy się użyć bruk dębowy stosowany zwykle na zewnątrz. Pionowy układ słoi powoduje, że jest bardzo odporny na ścieranie i świetnie sprawdza się w wilgotnych pomieszczeniach.

Mieszkanie w stylu vintage
Autor: Maria Miklaszewska

Jak urządzić mieszkanie w stylu vintage?

1. Szukaj perełek w  internecie. Na aukcjach internetowych czy w sklepach online znajdziemy mnóstwo rzeczy w stylu vintage. Od lamp poprzez porcelanę aż po meble. Warto zainteresować się przedmiotami, które są dobrze sfotografowane. Stare rzeczy mają to do siebie, że były w użyciu, więc zanim klikniemy „kupuję”, musimy zobaczyć każdą rysę, uszczerbek, wypłowienie. Należy także dopytać się o możliwość ewentualnego zwrotu.

2. Co kupić? Zacznijmy od rzeczy spokrewnionych z wystrojem naszego mieszkania. Jeżeli jest nowoczesne, warto rozejrzeć się za rzeczami z modernistycznym rodowodem. Lubisz stylowo wykończone meble? Poszukaj klasycznej porcelany. Zestawienia różnych stylistyk są mile widziane, ale wymagają większej wprawy.