Projekt wnętrz: styl artystyczno-industrialny i PRL-owski duch w oryginalnym projekcie mieszkania
Oto projekt wnętrz z prawdziwego mieszkania łączący różne style. Czy styl industrialny z nutą artystycznego zacięcia może iść w parze z PRL-owskim wzornictwem rodem z lat 50. i 60. ubiegłego wieku? Tak! Efektem jest niezwykły projekt mieszkania urządzonego w całkiem krótkim czasie, a wyglądającego, jakby obrastało w sprzęty przez lata. O projekt wnętrz przepięknego 180-metrowego apartamentu zadbało Luuq Design Studio.
Autor: Yassen Hristov
Bibliotekę zaprojektowano tak, by było dużo miejsca na sprzęt audio. Fornirowany drewnem orzecha amerykańskiego mebel doskonale współgra z orzechowym stołem marki Zeitraum. Staroświecką atmosferę podkreśla wylicytowana na Allegro komoda w stylu art déco. Projekt lampy „Toio” marki Flos, która oświetla przejście do holu, pochodzi z 1962 roku i jest dziełem słynnych braci Castiglioni.
Spis treści
- Projekt wnętrz: odświeżona baza i nowe wyposażenie
- Projekt wnętrz: designerskie lampy o industrialnym charakterze
- Projekt wnętrz: ściany dla sztuki
Prezentujemy ciekawy projekt wnętrz z prawdziwego mieszkania. Główną cechą 180-metrowego apartamentu jest panujący w nim niepowtarzalny klimat, będący mieszanką stylu lat 50. i 60. XX wieku i nieco nowocześniejszego, industrialno-artystycznego ducha. Ta atmosfera wnętrz doskonale odzwierciedla upodobania właścicieli, którzy pragnęli podejść do tworzenia projektu wnętrz w nowoczesnym budynku jak do aranżacji przestrzeni w starej kamienicy. By osiągnąć ten efekt, nie pozbyli się z mieszkania wszystkiego, co zostawili w nim poprzedni właściciele, a jedynie odświeżyli tak zwaną bazę, czyli stałe elementy wyposażenia i okrasili je wpasowującymi się w konwencję nowymi meblami, industrialnymi akcesoriami i dziełami sztuki. W realizacji ciekawego projektu wnętrz pomogli im Paweł Wyrzykowski i Piotr Skorupski – architekci z Luuq Design Studio.
Projekt wnętrz: odświeżona baza i nowe wyposażenie
W momencie kupna 180-metrowego apartamentu przez obecnych właścicieli, wnętrza były już „zrobione” przez ich poprzedników – z podłogami, drzwiami, kuchnią, kominkiem, wyposażonymi łazienkami, w większości urządzone w stylu francuskim. Panujący w wystroju wnętrz mieszkaniu nieco staroświecki klimat natchnął właścicieli do postąpienia z nim bardzo nietypowo – postanowili oni nie „zdzierać” wszystkiego do żywego, nie wyburzać ścianek i nie zmieniać układu wnętrz. Potraktowali apartament w nowoczesnym budynku jak wnętrze starej kamienicy z własną historią, którego bazę wystarczy odświeżyć, a następnie stworzyć projekt mieszkania wypełnionego sprzętami o charakterze bliskim ich stylowi życia. Projekt wnętrz zakładał więc następujące prace: odświeżono ściany i drewniane podłogi, pozostawiono obwiedzione marmurową ramą palenisko, płytki i sanitariaty w łazience oraz zabudowę kuchenną. Pożądanym przez właścicieli stylem wyposażenia wnętrz mieszkania była konwencja przywołująca przytulną, a zarazem nieco awangardową atmosferę lat 50. i 60. ubiegłego wieku, z tego względu aranżacja wnętrz mieszkanie została wypełniona oryginalnymi meblami z epoki, które doskonale dogadują się ze stylizowanymi, zaprojektowanymi przez architektów meblami w podobnym duchu i pojedynczymi sprzętami w stylu art déco. Są więc utrzymane w ciemnych odcieniach drewna meble o staroświeckich kształtach, nieco bardziej designerskie, ale wciąż współgrające z nimi stylistycznie sprzęty i całkiem zwykłe, acz stonowane i nie burzące konwencji meble o tradycyjnych formach.
Projekt wnętrz: designerskie lampy o industrialnym charakterze
Podczas tworzenia projektu mieszkania okazało się, że właściciele, podobnie jak architekci z Luuq Design Studio, wolą tradycyjne lub halogenowe żarówki niż nowoczesne źródła światła, najlepiej czując się we wnętrzach ze światłem rozproszonym przez abażury. Efektem tych wspólnych upodobań jest wyposażenie apartamentu w całkiem pokaźną kolekcję lamp o interesującym wzornictwie. Kolekcja składa się zarówno z absolutnych klasyków, takich jak modele Artemide czy Zeitraum, jak i lamp mniej znanych światowych marek oraz dzieł polskiego studia Nie/Bo Design. Cechą, która spaja ten zbiór w harmonijną całość jest industrialny charakter wszystkich lamp, wprowadzający świeży powiew do wnętrz z PRL-owsko-artdecowym zacięciem.
Projekt wnętrz: ściany dla sztuki
Dodatkami dekoracyjnymi dominującymi w przedstawionym projekcie wnętrz są obrazy w nasyconych kolorach oraz plakaty i fotografie, których stylistyka doskonale wpisuje się w staroświecką atmosferę apartamentu, jednocześnie podkreślając artystycznego ducha aranżacji. Zostały one wniesione do projektu przez właścicieli, co ułatwiło nieco pracę przedstawicielom Luuq Design Studio – dzięki nim nie pojawił się tak częsty w pracy architekta problem „pustych ścian”.
Autor: Projekt: Ewa Naporowska, zdjęcia i stylizacja: Maria Miklaszewska i Martyna Rudnicka, tekst: Dominika Olszyna
Autor: Agnieszka Zawadzka
Wyspa kuchenna z premedytacją umieszczona została na wprost wyjścia na balkon, co samo w sobie zaburzyło już klasyczną interpretację salonu z balkonem. W konstrukcji ściennej zabudowy kuchennej, funkcja biblioteczki i witryny – tak właściwa wnętrzom salonowym - przenika się tu bezpośrednio z funkcjami właściwymi wyłącznie kuchni! I tak na półce poniżej książek znajdziemy ekspres do kawy, obok wnękę na stalową lodówkę i fragment zabudowy poświęcony piekarnikowi. Projekt: Marta Sikorska (Sikorska Kiryłowicz Architekci), Fot. M. Bykowski
Autor: Michał Przezdzik
Kobiece marzenie o funkcjonalnym połączeniu stylowego salonu z przestrzenią ciepłej kuchni z piecem kaflowym jest do spełnienia nawet w niewielkim mieszkaniu w starej kamienicy.
Autor: agencjafree/living4media
Autor: Mariusz Bykowski
Bazą dla pastelowej aranzacji jest biała cegła na ścianie, o rustykalnym charakterze. Spotykamy tutaj meble i dodatki o ciekawej formie: miętowe fotele z lekko wygiętym oparciem, eklektyczny stolik kawowy i złote, organiczne lampy. Pastele stylowo komponują się z bielą, tworząc wnętrze świeże, o wakacyjnym klimacie.
Autor: Marcin Czechowicz
Biała podłoga, z uwagi na swój neutralny charakter, sprawdzi się zarówno w salonie, kuchni czy sypialni. Idealnie wkomponuje się w aranżację wnętrz nie tylko skandynawskich, ale także nowoczesnych, utrzymanych w stylu glamour, czy przestrzeniach sielskich i rustykalnych.
Autor: Agnieszka Zawadzka
Długo sie trzeba przyglądać wnętrzu stylowego salonu w mieszkaniu w kamienicy by dostrzec w nim atrybuty kuchni. Finezwyjne i bardzo paryskie rozwiązanie salonu z kuchnią. Fot. M. Czechowicz