Przytulne, jasne mieszkanie z kolorowymi akcentami. 42 m² w stylu skandynawskim

2023-02-14 13:15

Już na pierwszy rzut oka widać, że żyje tu młoda, energiczna osoba. Podziwiając wnętrza wypełnione kolorowymi dodatkami i roślinami, aż trudno uwierzyć, że było to uniwersalne mieszkanie pokazowe

Salon z kuchnią
Autor: Marcin Czechowicz Karolina szukała mieszkania w jasnych, neutralnych kolorach. Chciała zmieniać jego wystrój jedynie przy użyciu dodatków. Połączony z aneksem kuchennym salon idealnie się do tego nadaje. Jasne ściany, podłoga, meble… W takie tło świetnie wpisuje się też kot Gratis (tydzień po przeprowadzce Karolina otrzymała go w prezencie, stąd takie imię). Na potrzeby sesji zdjęciowej kociak dostał dyspensę na chodzenie po blacie.

Szukałam mieszkania z duszą, nie do końca wiedząc, co tak naprawdę mam na myśli – śmieje się Karolina. – Po dwóch miesiącach oglądania różnych lokalizacji trafiłam do bardzo ładnie odrestaurowanego budynku w pobliżu Lasu Kabackiego, w sąsiedztwie domów jednorodzinnych.

Kiedy z gustownie wykończonej klatki schodowej weszłam do wysokiego, pięknie urządzonego mieszkania, z widokiem na wielki, stary dąb, w końcu poczułam „to coś”. Wiedziałam, że właśnie tu chcę zamieszkać – opowiada. Kamienicę z 1930 roku odnowiła firma zajmująca się rewitalizacją starych nieruchomości. W budynku znajduje się pięć mieszkań. Cztery mają taki sam układ, dlatego jedno z nich zostało w pełni urządzone jako mieszkanie pokazowe.

– Chciałam stworzyć uniwersalne wnętrze, będące dobrą bazą do kreowania rozmaitych aranżacji za pomocą kolorów, dodatków, dekoracji – mówi odpowiedzialna za projekt architektka Nadia Mitłosz. Budżet nie był wysoki, dlatego starała się nie przerabiać podłączeń elektrycznych i hydraulicznych oraz postawiła na meble ze znanej sieciówki. – Inspirowałam się realizacjami skandynawskich dekoratorów – opowiada architektka.

– Zastosowałam gamę szarości, bieli i czerni oraz jasne drewno. Karolina zdecydowała się na to mieszkanie, ponieważ łatwo było je spersonalizować. – Każdy dodatek tutaj pasuje, a ja lubię otaczać się rzeczami, które przypominają mi o miłych chwilach – opowiada. – Według mnie mieszkania są trochę jak ubrania czy perfumy, określają, jaką mamy osobowość, czym się interesujemy. Myślę, że to pasuje do mnie i dlatego czuję się w nim tak dobrze.

Salon
Autor: Marcin Czechowicz

Home office

Karolina często pracuje z domu (jest specjalistą chemikiem w korporacji), biurko było jej niezbędne. Stanęło za sofą. – Podoba mi się, że siedząc przy nim, widzę cały pokój. Fakt, że nie mam nic za plecami, w jakimś sensie pomaga mi się skupić – mówi.

Biuro domowe
Autor: Marcin Czechowicz

Na dwie strony

Kuchnia, choć nieduża, jest w pełni ergonomiczna. To również zasługa wyspy, która przy głębokości 120 cm ma szafki zarówno od strony aneksu kuchennego, jak i barku.

Kuchnia
Autor: Marcin Czechowicz
Półwysep kuchenny, hoker
Autor: Marcin Czechowicz

Sprytne rozwiązania

W sypialni, tak jak w salonie, jedna ściana została ozdobiona tapetą. – Z powodu ograniczonego budżetu miałam do dyspozycji tylko jedną rolkę tapety, za mało na całą powierzchnię – mówi architektka. – Nakleiłam ją więc tylko w górnej części, ponad linią zagłówka łóżka. Poniżej powiesiłam półkę na plakaty.

Sypialnia
Autor: Marcin Czechowicz
Półka, sypialnia
Autor: Marcin Czechowicz

Niestandardowe meble

Rolę szafy w sypialni (a raczej drążka na wieszaki) pierwotnie grała… gałąź brzozy powieszona na grubych sznurkach. – Po przeprowadzce nie miałam funduszy na szafę robioną na wymiar, dlatego musiałam zaakceptować fakt, że gałąź jest moją garderobą – mówi Karolina. – Było to mało praktyczne, ale bardzo klimatyczne rozwiązanie. Z czasem tak się przyzwyczaiłam do oryginalnej „szafy”, że kiedy miałam już pieniądze, aby ją wymienić, zwykły mebel nie wchodził w grę. Stąd pomysł na komody, półkę i drążek z rur ukryte za lnianą zasłonką – śmieje się właścicielka mieszkania.

Garderoba
Autor: Marcin Czechowicz

Kopiuj, wklej

Powtarzanie tych samych materiałów, motywów czy kolorów w różnych pomieszczeniach sprawia, że aranżacja całego mieszkania jest spójna. Idąc tym tropem, Nadia użyła tych samych płytek w kuchni i pod prysznicem. Z kolei wzór na podłodze nawiązuje do tapety w salonie. W lustrze odbija się reprodukcja znanego zdjęcia z 1963 roku, które przedstawia aktora Steve’a McQueena i jego żonę w łaźni siarkowej.

Łazienka
Autor: Marcin Czechowicz
Ściany ze szkła
Nadia Mitłosz, mitlosz.com
Nadia Mitłosz, mitlosz.com

Układanie płytek na wszystkich ścianach w łazience wcale nie jest konieczne. Możemy użyć ich tylko w najbardziej mokrej strefie, czyli przy prysznicu lub wannie. Dzięki temu koszt wykończenia lub remontu będzie mniejszy – zaoszczędzimy na materiałach i robociźnie. Jako zamiennik, przy umywalce świetnie się sprawdzi wodoodporna farba przeznaczona do łazienek lub lustro powieszone tak, aby jego dolna krawędź dotykała blatu. Ograniczając powierzchnię glazury, uzyskamy lżejszy i ciekawszy wygląd wnętrza.

Plan mieszkania
Autor: Norbert Suchorzewski Powierzchnia mieszkania: 42 m²
Nasi Partnerzy polecają