Przytulne mieszkanie w kamienicy – miks starego z nowym
Style prowansalski, skandynawski i klasyczny francuski z domieszką shabby chic – wszystkie inspirowały właścicielkę mieszkania. Dlatego w prezentowanych wnętrzach można znaleźć ciekawy ich miks. Oryginalne elementy architektury udało się połączyć z nowym, ale stylizowanym wyposażeniem i rodzinnymi pamiątkami.
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Stół, ulubiony mebel domowników, jest świadkiem ważnych rodzinnych wydarzeń i codziennych wspólnie spędzanych chwil. Mebel (z Allegro.pl) pierwotnie był cały biały. Na prośbę żony Szymon wyszlifował blat i pomalował go bejcą. Do lusterka w stylu rokoko, wiszącego między oknami, właściciele też mają sentyment. – Wypatrzyłam je w Paryżu podczas podróży poślubnej – wspomina Magda.
Spis treści
- Metamorfoza mieszkania w kamienicy
- Nowoczesność i bliskie sercu pamiątki
- 5 kroków do przytulności – rady właścicielki
Magda, właścicielka, od zawsze była pod urokiem zabytkowych kamienic, dlatego wybrali z mężem budynek w centrum Poznania, który pamięta początki ubiegłego stulecia. Przestronne wysokie mieszkanie dla czteroosobowej rodziny, kiedyś dwupokojowe, podczas przebudowy zyskało nowy układ. – Gdy zobaczyłam wyburzone ściany i zerwane podłogi, przez moment zwątpiłam, czy idziemy w dobrym kierunku – ze śmiechem wspomina gospodyni. – Mieliśmy jednak wizję i dążyliśmy do jej zrealizowania – dodaje. W kapitalnym remoncie pomagał tata Szymona. Szymon zaś, choć był w tej dziedzinie nowicjuszem, wiele prac wykonał własnoręcznie. Żona chwali jego starania.
Metamorfoza mieszkania w kamienicy
Po przebudowie w 61-metrowym mieszkaniu są salon z aneksem kuchennym, sypialnia rodziców, pokój dziewczynek i łazienka. Wnętrzu charakteru dodają drzwi ze szprosami i lustrzanymi przeszkleniami prowadzące z salonu do obydwu sypialni. W wystroju korespondują z nimi witryny w kuchennej zabudowie i regale.
Wyrazistym elementem jest też oryginalna ceglana ściana, którą Szymon odkuł z wielką pieczołowitością. – Cenię cegłę za jej autentyzm. I za to, że nosi ślady rąk robotników, którzy przed ponad stu laty ją wypalali – mówi Magda. – Te fragmenty muru, by je uwypuklić, oświetliliśmy kinkietami, takimi, jakie montuje się nad obrazami. Nasza cegła opowiada swoją historię, do której my teraz dokładamy nasze cegiełki – słyszymy od właścicielki.
.. Mieszkania w kamienicach – zobacz GALERIE ZDJĘĆ >>>
Nowoczesność i bliskie sercu pamiątki
W mieszkaniu jest wiele przedmiotów, do których lokatorzy mają szczególny sentyment: przedwojenny kalendarz biurkowy, pamiątka po prababci, stara maszyna do pisania, zegar od dziadka. – Stół tak nam się spodobał, że kupiliśmy go jeszcze przed wyborem mieszkania – wspomina Magda. – Jeśli kiedyś będziemy się przeprowadzali, powędruje z nami do nowego miejsca – dodaje.
Na razie jednak nigdzie się nie wybierają, bo czują się tu naprawdę u siebie. Dobre emocje i pasja włożone w aranżację zaprocentowały.
5 kroków do przytulności – rady właścicielki
1. Stwórzcie swój styl! Inspirujcie się, nie podążajcie ślepo za modą – to przede wszystkim wy powinniście czuć się dobrze w swoim mieszkaniu.
2. Otaczajcie się lubianymi rzeczami, takimi, które się wam podobają lub budzą miłe wspomnienia albo mają historię. Wyszukajcie na pchlich targach, u krewnych i znajomych stoliki, maszyny do pisania, rzeźby.
3. Zadbajcie o klimat odpowiednim oświetleniem. Żyrandole, kinkiety, kuchenne lampki podszafkowe, lampy stojące pomogą uzyskać ciekawe efekty.
4. Przerabiajcie zarówno meble i przedmioty stare, jak i nowe, z sieciówek.
5. Eksperymentujcie! Czasem przemalowanie szafki lub dodanie innego uchwytu wystarczą, aby dostosować przedmiot do własnego stylu.
.. Jak przemalować mebel? Poradnik DIY >>>
Autor: Marcin Czechowicz
Sofa i fotel o pięknym szmaragdowym kolorze pochodzą ze sklepu AlmiDécor. Ania ma do nich ogromny sentyment – to meble, które lata temu kupiła za swoje pierwsze zarobione pieniądze. Oryginalnie były białe, ale zupełnie nie pasowały do nowego wnętrza. Znalezienie fachowca, który podjąłby się wymiany tapicerki, nie było łatwe. Na szczęście się udało i dziś domownicy mogą się cieszyć starymi meblami w nowej eleganckiej odsłonie.
Autor: Michał Skorupski
Ona ukończyła wydział filozofii, on – budownictwo i inżynierię środowiska. Dom urządzili dla siebie i swoich trzech córek. Swobodnie zestawili ze sobą wszystko, co kochają.
Autor: Maria Miklaszewska
…tutaj takie z płyty OSB, którą pomalowano matowym lakierem. Ponieważ mebel nie ma pleców, zielona ściana stała się świetnym tłem dla książek i elementem wiążącym meble w całość. Miejsce pod oknem także oddano we władanie książkom – specjalnie obniżono parapet, by zabudowa nie stała się zbyt wysoka i masywna. Wrzecionowate nóżki też dodają jej lekkości.